Teucrium chamaedrys - ožanka kalamandra

Slovensky: Hrdobarka obyčajná

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

 

POPIS:

Vytrvalá, trsnatá, aromatická, 10 až 40 cm vysoká bylina. Lodyhy četné, vystoupavé, oblé, v dolní části dřevnatějící, hustě olistěné, chlupaté. Listy vstřícné, krátce řapíkaté, podlouhlé až obvejčité, obvykle řídce chlupaté, vroubkované, u báze klínovité. Květy po 2 až 6 v paždí horních listů, kalich pravidelný, chlupatý, často fialový, koruna růžovo až červeno fialová, vzácně bílá, horní korunní pysk téměř neznatelný, neboť jeho 2 postranní laloky jsou přitlačeny k dolnímu pysku, který se proto jeví jako 5laločný. Kvete v VII až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Suché a slunné louky, svahy, okraje lesů a cest, křoviny, na půdách hlinitých, kamenitých, štěrkovitých, převážně na vápenci.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR v teplejších oblastech až dosti hojně, nejvíce v Českém krasu, dolním Povltaví a na jižní Moravě, jinde jen roztroušeně, ve vyšších polohách chybí (max. asi 700 m n.m.). Celkově roste v jižní a střední Evropě, na severu po Nizozemí a jižní Polsko, na východě po Don, na jihu v Asii po Kaspické moře, Írán, Turecko, Sýrii a Libanon a v Africe po Maroko, Alžírsko a Tunis, zavlečena byla na Britské ostrovy.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se kvetoucí nať (Herba teucrii chamaedrydis), která se suší ve stínu nebo za umělého sušení za teplot do 40 °C.
Obsahuje silici, třísloviny, hořčiny, furantilterpenové laktony, cholin, tanin, teucrioresin, sculattarin, glykosid, flavonoidy.
Droga povzbuzuje žaludeční činnost, zlepšuje kvalitu trávících šťáv, potlačuje bolesti a záněty v trávícím ústrojí, působí silně fytoncidně (např. proti salmonelám, zlatému stafylokoku, tyfu, paratyfu a alfa-hemolytickému streptokoku), při zevním použití urychluje léčbu hnisavých ran, bércových vředů či hemeroidů.
Užívá se zpravidla ve formě odvaru (2 polévkové lžíce na 1 l vody), jenž se vaří velmi krátce (jen asi 2 minuty) a užívá se 2x až 4x denně po asi 1/4 l. Osvědčila se i tinktura, která mívá mohutnější antibiotický účinek nežli odvar. Tinktura se podává až 4x denně po 25 až 40 kapkách.

Nemáte oprávnění psát komentáře.