Nepeta cataria - šanta kočičí

Syn.: Cataria vulgaris, Glechoma cataria
Slovensky: Kocúrnik obyčajný

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

 

POPIS:

Vytrvalá, 30 až 100 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, 4hranná, jemně a hustě chlupatá, v horní polovině větvená. Listy řapíkaté, trojúhelníkovité až vejčité, na okraji vroubkovaně pilovité, na bázi uťaté až srdčité, na obou stranách hustě pýřité a s přisedlými siličnými žlázkami. Květy v koncových, nejčastěji 3 až 4 cm dlouhých lichoklasech, krátce stopkaté, bílé až nažloutlé, někdy namodralé nebo nafialovělé, na středním laloku dolního pysky s drobnými červenofialovými tečkami, horní korunní pysk 2laločný, dolní korunní pysk 3laločný s prostředním lalokem mističkovitě prohnutým a na okraji zubatým, tyčinky i čnělka mírně vyčnívají z korunní trubky, prašníky i blizna fialové, listeny podobné listům. Kvete v VII až IX.

STANOVIŠTĚ:

Rumiště, podél cest, břehy potoků, okolí lidských sídel a na jiných ruderálních stanovištích, na půdách suchých a výživných, stanoviště teplé.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní je pravděpodobně pouze v jihozápadní Asii a v jižní Evropě, vzhledem k častému pěstování byla však již v dávných dobách jako archeofyt rozšířena i do dalších částí světa, v současnosti roste v téměř celé Evropě (vyjma arktických oblastí), na jihozápadní Sibiři, ve Střední Asii, v Číně, na Dálném východě, v Japonsku a druhotně i v mírném a subtropickém pásmu Severní Ameriky. U nás roste roztroušeně zejména v teplých oblastech, v polohách chladnějších je vzácná nebo chybí.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se kvetoucí nať, nejlépe v době rozkvětu, tj. na počátku léta.
Droga obsahuje silice s karvakrolem, alkohol nepetol, thymol, pulegon, třísloviny, hořčiny, vitamin C a jiné látky.
Užívá se při bronchitidě a nachlazení (působí potopudně a snižuje tělesnou teplotu), zlepšuje trávení, tlumí průjmy, snižuje krevní tlak a celkově uklidňuje, takže ji lze použít např. při různých typech orgánových neuróz nebo jako sedativum pro děti, neboť její působení je poměrně mírné. Zevně ve formě kašovitého obkladu se užívá na léčbu podlitin jako náhražka kostivalu. Obecně jsou její účinky velmi podobné účinkům meduňky, snad i poněkud silnější.
Podává se nejčastěji ve formě nálevu (2 polévkové lžíce drogy se luhují 15 až 20 minut v 0,25 l vody).

PĚSTOVÁNÍ:

 Svědčí jí půdy dobře propustné, písčité, kamenité, vápnité, stanoviště slunné. Špatně snáší půdy zamokřené, ve kterých zejména během zimy spolehlivě hyne. Množí se dělením trsů na jaře. Aromatické listy šanty velmi přitahují kočky, které se v jejím porostu s oblibou povalují.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Vanda napsal(a) dne 17.11.2014:
To, co zde popisujete je tráva pro kočky, také jsem ji měla,ale nebyla to hluchavka,ale něco jako citronová tráva.
To je opravdu lákadlo pro kočky.

andìla napsal(a) dne 11.3.2010:
Dobrý den. Já jsem koupila tuto šantu v semenech a je to přímo pro kočky, jmenuje se Tráva pro domácí mazlíčky, náš kocour se v ní vyválel a potom ji snědl. Je tam napsáno, že potporuje trávení, zlepšuje zdravotní stav a má uklidňující účinky. Anděla

Kristýna napsal(a) dne 11.2.2009:
Také jsem to někde četla, a k tomu prý odpuzuje i šváby, myši a krysy. Naopak její vůně velmi přitahuje kočky, proto ten název. Na některé kočky dokonce působí opojně, očichávají ji, žvýkají, skotačí, válí se po zemi... také se výtažkem z této rostliny napouští některé kočičí hračky, škrabadla a pod.

M.Bocková napsal(a) dne 17.5.2008:
Je pravda, že tato rostlina odpuzuje komáry? Děkuji za odpověď.

  • Zdenka napsal(a) dne 9.11.2009:
    Dobrý den, kde tuto rostlinu můžu získat?
    Pomáhá tato bylinka také kočkám? Potřebuji zmírnit vzájemnou kočičí averzi mezi kočkama.
    Děkuji za odpověď :-)

Nemáte oprávnění psát komentáře.