Galeopsis pubescens - konopice pýřitá

Slovensky: Konopnica páperistá

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

 

POPIS:

Jednoletá bylina. Lodyha větvená, pýřitě chlupatá, zejména v horní části s červenými žlázkami. Listy řapíkaté, čepel vejčitě kopinatá až vejčitá, pilovitá, chlupatá. Květy v 2 až 8květých lichopřeslenech. Koruna 3x delší než kalich, purpurová, s tmavší purpurovou kresbou na středním laloku dolního pysku a žlutou skvrnou v jícnu. Kvete v VII až IX.

STANOVIŠTĚ:

Křoviny, pobřežní houštiny, paseky, okraje lesů a cest, návsi, rumiště, dvory, zahrady, pole.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně po celém území, vzácněji v nejvyšších polohách. Celkově roste ve střední, východní a jižní Evropě, na východě až na Ukrajině a v Bělorusku, na jihu po střední Itálii, na severu přibližně po střední Porýní a Polsko.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se kvetoucí nať, která se suší ve stínu, za umělého sušení by teplota neměla přesáhnout 40 °C. Droga je známa také pod lidovými názvy litevské koření, litevský čaj nebo souchotinové koření.
Obsahuje kyselinu křemičitou a křemičitany, třísloviny, neutrální a kyselé saponiny, hořký glykosid, trochu silice, pektinové látky, vosk, pryskyřice, cukr, éterické oleje, flobafen a minerální látky.
Droga podporuje regeneraci organizmu (zejména ve vazivové tkáni), napomáhá hojení v oblasti plic (katar dýchacích cest), sliznic i na pokožce, rozpouští hleny, působí močopudně a protizánětlivě, podporuje rozpad močových kamenů, reguluje krevní tvorbu, takže ji lze jako pomocného léčiva použít např. při leukémii nebo chudokrevnosti, osvědčila se i při otocích či bolestech v oblasti sleziny, zejména v minulosti se konopice užívalo při léčbě plicní či střevní tuberkulózy.
Podává se obvykle ve formě odvaru (2 čajové lžičky drogy se přelijí 1/4 l vařící vody, luhuje se 10 minut, pije se 3x denně, odvar možno dosladit medem), ale i ve formě prášku, jenž se užívá buď ústy nebo se šňupe. Při léčbě tuberkulózy se doporučuje brát mléčný odvar. Na špatně se hojící rány se aplikuje zevně ve formě obkladu.

Nemáte oprávnění psát komentáře.