Galeopsis pubescens - konopice pýřitá
Slovensky: Konopnica páperistá
Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)
POPIS:
Jednoletá bylina. Lodyha větvená, pýřitě chlupatá, zejména v horní části s červenými žlázkami. Listy řapíkaté, čepel vejčitě kopinatá až vejčitá, pilovitá, chlupatá. Květy v 2 až 8květých lichopřeslenech. Koruna 3x delší než kalich, purpurová, s tmavší purpurovou kresbou na středním laloku dolního pysku a žlutou skvrnou v jícnu. Kvete v VII až IX.
STANOVIŠTĚ:
Křoviny, pobřežní houštiny, paseky, okraje lesů a cest, návsi, rumiště, dvory, zahrady, pole.
ROZŠÍŘENÍ:
V ČR roztroušeně po celém území, vzácněji v nejvyšších polohách. Celkově roste ve střední, východní a jižní Evropě, na východě až na Ukrajině a v Bělorusku, na jihu po střední Itálii, na severu přibližně po střední Porýní a Polsko.
LÉČITELSTVÍ:
Sbírá se kvetoucí nať, která se suší ve stínu, za umělého sušení by teplota neměla přesáhnout 40 °C. Droga je známa také pod lidovými názvy litevské koření, litevský čaj nebo souchotinové koření.
Obsahuje kyselinu křemičitou a křemičitany, třísloviny, neutrální a kyselé saponiny, hořký glykosid, trochu silice, pektinové látky, vosk, pryskyřice, cukr, éterické oleje, flobafen a minerální látky.
Droga podporuje regeneraci organizmu (zejména ve vazivové tkáni), napomáhá hojení v oblasti plic (katar dýchacích cest), sliznic i na pokožce, rozpouští hleny, působí močopudně a protizánětlivě, podporuje rozpad močových kamenů, reguluje krevní tvorbu, takže ji lze jako pomocného léčiva použít např. při leukémii nebo chudokrevnosti, osvědčila se i při otocích či bolestech v oblasti sleziny, zejména v minulosti se konopice užívalo při léčbě plicní či střevní tuberkulózy.
Podává se obvykle ve formě odvaru (2 čajové lžičky drogy se přelijí 1/4 l vařící vody, luhuje se 10 minut, pije se 3x denně, odvar možno dosladit medem), ale i ve formě prášku, jenž se užívá buď ústy nebo se šňupe. Při léčbě tuberkulózy se doporučuje brát mléčný odvar. Na špatně se hojící rány se aplikuje zevně ve formě obkladu.