Prunella vulgaris - černohlávek obecný

Slovensky: Čiernohlávok obyčajný
Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

 

POPIS:

Vytrvalá 5 až 25 cm vysoká rostlina. Lodyha přímá nebo vystoupavá, nevětvená nebo větvená v paždí listů, nepravidelně 4hranná. Listy řapíkaté, jen nejhořejší pár obvykle přisedlý, vstřícné, křižmostojné, čepel vejčitá, celokrajná nebo jen slabě zubatá, nejvyšší pár listů těsně přisedlý pod květenstvím. Květy v okrouhlém nebo vejčitém lichoklasu, kalich hnědočervený, koruna modrá, horní pysk přilbovitý. Kvete v červnu až srpnu, na sečených loukách i vícekrát do roka.


STANOVIŠTĚ:

Trávníky, sečené louky, zahrady, parky, pastviny, meze, lesní paseky. Dává přednost mírně vlhkým, humózním hlinitým až hlinitojílovitým půdám s neutrální až slabě kyselou reakcí.


ROZŠÍŘENÍ:

V ČR velmi hojný od nížin až do horských oblastí, řidčeji nad hranicí lesa. Celkově v celé Evropě včetně Islandu, a dále na západní a střední Sibiři po Jenisej a Altaj, v severozápadní Africe, na Kanárských ostrovech a Madeiře, druhotně zavlečen do mírného pásu obou Amerik, východní Asie, do Austrálie a na Nový Zéland.


LÉČITELSTVÍ:

Obsahuje třísloviny, hořčiny, pryskyřice, silice, olejnaté substance, kaučuk a dosud ne dobře prozkoumanou látku zvyšující srážlivost krve.
Sbírá se nať (Herba consolidae minoris) v době květu. Droga zvyšuje srážlivost krve a podporuje hojení ran, má protizánětlivé účinky (lze použít např. jako kloktadlo při angíně), užívá se při bolestech žaludku, při zánětu žaludku, hemeroidech, ve formě koupele utišuje bolesti svalů a kloubů.
Na hojení ran se užívá jemně mletý prášek z usušené drogy (používá se jako zásyp) nebo obklady z čerstvých rostlin (droga rány čistí, desinfikuje a potlačuje vznik hnisu). Odvar (vaří se jen asi 2 minuty) se užívá jako hemostatikum (zastavuje krvácení), při žaludečních problémech se užívá nálev, který lze použít i při bolesti v krku (1 polévková lžíce drogy na 0,3 l vody, pije se 3x denně před jídlem).


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Martina napsal(a) dne 16.7.2014:
Mastí z černohlávku jsem vyléčila atopický ekzém kolem očí, vysadila jsem kortikoidy na týden a pak už jenom mazala. Ekzém byl pryč asi po měsíci. Snad to někomu pomůže :)

Anonym napsal(a) dne 25.6.2013:
Domnívám se, že černohlávek nezvyšuje srážlivost krve, ale naopak krev ředí a dokáže rozpouštět i krevní sraženiny. Toto jeho využití popsal už Mathioli.

Anonym napsal(a) dne 18.8.2008:
Černohlávek prý v pokusných kulturách zastavuje účinek virů herpesu (oparu). Zdroj: en.wikipedia.org - herpes simplex

Komentáře   

Rosta
# Odp.: Prunella vulgaris - černohlávek obecnýRosta 2017-08-26 21:28
Ethanolový extrakt z černohlávku například inhiboval buněčné linie rakoviny tlustého střeva, vodní extrakt z černohlávku inhiboval migraci metastáz v buněčných liniích rakoviny jater apod. V klinických studiích byl extrakt z černohlávku účinný jako pomocná látka u chemoterapie non-Hodginova lymfomu, byl účinný rovněž u hydrotoraxu (voda na plicích) u pacientů s nádory plic.
Zdroj: Anti-tumor Properties of Prunella vulgaris (Current Pharmacology Reports, 2015 1:401–419, DOI 10.1007/s40495-015-0038-6)
Zita Hoškova,08637 Š
# Odp.: Prunella vulgaris - černohlávek obecnýZita Hoškova,08637 Š 2017-07-16 18:28
černohlav obecny je veľmi dobrý na psoriazu uvariť čaj treba ho piť a horúci prikladať na postihnuté miesto psoriazou a tiež aj do vlasoch

Nemáte oprávnění psát komentáře.