Agrimonia eupatoria - řepík lékařský

Slovensky: Repík lekársky

Čeleď: Rosaceae - růžovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 15 až 150 cm vysoká bylina. Lodyha tuhá, přímá, nevětvená nebo jen málo, oblá, olistěná, v dolní části obvykle s více nahloučenými listy. Listy přetrhovaně lichozpeřené, chlupaté, na rubu šedoplstnaté, lístky obvejčité až eliptické, pilovité. Hrozny až 50květé, květy zlatožluté, 5četné, korunní lístky obvejčité, na vrcholu zaokrouhlené. Plodem je češule. Kvete v VII až IX.

STANOVIŠTĚ:

Sušší trávníky, meze, okraje lesů, lesní světliny, lesostepi, náspy, lomy, podél cest, na půdách těžších, výživných, nedusíkatých, vápnitých, suchých až svěžích, stanoviště slunné až polostinné.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin po podhorské oblasti roztroušeně až hojně, v chladnějších polohách však vzácně nebo chybí. Celkově roste na západě od Azor, na východě po Altaj, na jihu po Maroko, Izrael, Írán a Irák, na severu v Evropě po jih Skandinávie, zavlečen byl do USA.

LÉČITELSTVÍ:

Obsahuje zejména katechinové a elagové třísloviny (v listech okolo 5%), silici, glykosidicky vázané hořčiny, kyselinu ursolovou, křemičitou, askorbovou, jablečnou a citrónovou, silicinamid kyseliny nikotinové, cholin, flavonoidy (kvercitrin, rutin), triterpenoidní pseudosaponin tormetosid, isokumariny, železo, v nati gallatonin.
Sbírá se kvetoucí nať bez spodních zdřevnatělých částí (Herba agrimoniae), která se suší ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C. Droga by neměla obsahovat zralé plody. Protože řepík špatně klíčí, nevytrhávají se celé rostliny, ale seřezávají se výše nad zemí, aby rostlina mohla znovu obrazit.
Droga stimuluje činnost žlučníku, zlepšuje detoxikační činnost jater, metabolismus tuků a cholesterolu, trávení, tlumí záněty a to zejména na sliznicích trávícího ústrojí a zároveň tlumí průjmy, působí svíravě a mírně močopudně, zvyšuje vylučování žluče. V kombinaci vnitřní a zevní aplikace se osvědčila i při kožních chorobách (zejména zánětech či odřeninách), jako kloktadlo při zánětu dutiny ústní a mandlí, výplachy nosu napomáhají při akutní rýmě.
Pro mírnější účinek se podává ve formě nálevu, pokud je třeba účinku razantnějšího podává se ve formě odvaru (vaří se asi 2 minuty). Bere se 3x denně (1 čajová lžička drogy na šálek vody).


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Gábina napsal(a) dne 5.8.2013:
Dobrý den, prosím Vás. Neznáte někdo receptík na řepíkový olej? Já jsem řepík nyní natrhala do sklenice s olivovým olejem a dala na slunné místo, je to tak správně? Vím, že se takto dělá třezalkový olej a tak jsem to zkusila i s řepíkem :)

Helena Bilkova napsal(a) dne 18.1.2013:
Dobry den. Mam prosim dotaz.Mam chronicky zanet hornich cest dychacich a prudusek .Velmi casto chraptim a jsem nachlazena. Pan doktor mi napsal ,ze si mam denne do termosky uvarit repik, a cely den ho popijet a kloktat.Kdyz jsem si precetla o rapiku,tak jsem pochopila ,ze piti je spise n a zaludek ,streva atd. Lak jsem ho zacala popijet,zacala mne palit zaha.Vsimla jsem si,ze se po nem tvori vice zal.stav a to je ten problem. Navic mi rekl ,ze hodim vetsi hrst do hrnce 20min.,varim a pak popijim.V navodu je vse,ale jinak. Mate nekdo prosim s timto nejakou zkusenost?Dekuji za odpoved .

  • Vladimír napsal(a) dne 19.1.2013:
    Na horní cesty dýchací je lepší užívat čaj z čechřice vonné s yzopem lékařským a tymiánem. Řepík lékařský v kombinaci s květem plané růže je výborný na kloktání při zánětech v krku a na posílení hlasivek. bylinář Vláďa

Lída napsal(a) dne 10.10.2011:
S řepíkem mám ty nejlepší zkušenosti na hojení ran a aby byl vždy po ruce ,udělala jsem si tinkturu.Používám ji na poranění všeho druhu a na kloktaní při bolesti v krku nebo bolavých dásních-naředěnou vodou.

  • Marcela Židová napsal(a) dne 28.5.2012:
    Dobrý den, můžete mi, prosím, napsat, jak si vyrobit tinkturu z řepíku.
    Předem děkuji. Marcela Ž.

  • QTK napsal(a) dne 23.1.2013:
    Tinktury vyrábím takto:
    Drogu nejprve co nejvíce rozmělním (lépe se vyluhuje) a potom ji namočím do alkoholu a sklenici pevně uzavřu. Alkoholu musí být, podle druhu drogy, nejméně 3-5x více než pevného podílu. Pokud používám čerstvou drogu, použiji alkohol 60%-80%, pokud je sušená tak 40%-60%. Pokud má být tinktura užívána vnitřně, musí se použít "Konzumní líh" nebo Vodka či Gin. Na zevní používání lze použít i "Technický" líh, ale pouze ten, který je denaturován "Bitrexem" (je pouze hořký, ne jedovatý).
    Drogu je pak nutno několik dní (nebo i týdnů) nechat v teple louhovat a několikrát denně obsah promíchat (já dávám sklenice do třepačky).
    Poté se obsah přecedí do jiné láhve (většinou je nutno obsah i vylisovat, nebo alespoň vymačkat) a po dekantaci se přefiltruje a je hotovo.
    Některé tinktury dosahují velmi rychle saturace a proto lze takovouto drogu vyluhovat opakovaně. Mě se osvědčilo, že první výluh (zlatý) dělám konzumním lihem pro vnitřní aplikace a druhý potom technickým, pro zevní aplikace.
    Květák

Gábina napsal(a) dne 29.8.2011:
Řepík je pro nás doma král bylinek. Vždy jsem ho ale jen dostávala a nyní bych byla moc ráda kdybych ho mohla mít doma na zahrádce. Nemáte někdo odkopek?

  • vláďa napsal(a) dne 29.8.2011:
    Souhlasím řepík a celk zlatobýl jsou léčivé zářící svíce,kterých si velmi vážím,odkud jste? Pokud to nemáte daleko rád nějakou sazenici daruji. Jsem z Litovle u Olomouce.Pokud jste z velké dálky mohu za poštovní známku poslat semena. S pozdravem Vláďa Vytásek tel.608602314

Jana Holická napsal(a) dne 27.1.2011:
Zlaté květy řepíku nejen léčí záněty a rány na těle, ale také v naší psychice - duši. Pokud jste navenek usměvaví jako slunce, ale vevnitř se trápíte (ani vaši nejbližší to nepoznají) a své potíže skrýváte za usměvavou maskou, vyzkoušejte Řepík neboli Agrimony v Bachově květové terapii. Síla vibrace květů, která vstoupí vyluhováním květů na slunci, pomůže neutíkat před sebou samým a ostatními, otevřít jim své srdce. Pak se stanete skutečným sluníčkem pro sebe i ostatní.

Jarmila napsal(a) dne 10.9.2010:
Řepík má u nás doma stálé místo. Jeho účinky při hojení ran jsem znala, ale doktorka na plicním mi ho při zápalu plic doporučila jako čaj na zapíjení silných antibiotik, které žaludek většinou neunese a vyvrátí. Od té doby se u nás řepíkem zapíjí všechna antibiotika, protože po nich nebolí žaludek, já si čaj vařím pokaždé, když se necítím moc dobře, obvlášť při problémech se zažíváním.

janette napsal(a) dne 24.8.2010:
byl mi doporucen na zazivani,zaludek a zlucnik,hlavne i protizanetlive,coz v popisu u nej neni....mate nekdo zkusenosti?

Anonym napsal(a) dne 24.8.2010:
Dnes mi ho poradil chirurg z brněnské Úrazovky na rozseklou kůži na kloubu prstu, která nebyla sešita (přišla jsem pozdě s hnisající ránou). 3x denně koupat ve vychladlém odvaru. Tak uvidím ;-)

  • eirammi napsal(a) dne 22.7.2011:
    Dobrý den, řepík je spúolehlivý na hnisající a špatně se hojící rány. Máme v rodině zkušenost s ošklivou ranou ze závalu v dole. Koulání v řepíku ránu hezky zacelilo.

Renee napsal(a) dne 21.7.2009:
Už několik let používám kombinaci Řepík a Heřmánek, když mi není nic moc například po těžkém jídle nebo alkoholu.
Za chvili jste jak rybička.Používám ale kombinaci asi polévkové lžíce od každého.Také skvěle zabírá i na ekzémy.Slyšel jsem o případu, kdy ani na kožním po měsíci nevěděli čím to vyléčit.Řepík to s paní Přírodou dokázali za týden.

  • vladimír napsal(a) dne 29.8.2009:
    řepík lékařský má vynikající hojivé účinky nejen vnější,ale i vnitřní je to po ostropestřeci mariánském vynikající bylinka na játra,tím že působí příznivě na játra tak pomáhá i na ekzémy,které vznikají když nedostatečně fungují játra nebo ledviny. bylinář Vladimír z Litovle

Anonym napsal(a) dne 21.2.2009:
Je výborný i na zažívání - osobně vyzkoušeno

Anonym napsal(a) dne 28.5.2008:
K Řepíku chci jen podotknout, že naprosto úžasným způsobem pomáhá hojit a zatahovat rány. Nejen, že se rána po obkladech a omývání řepíkem krásně a rychle zhojí, ale i jizvy bývají mnohem menší. Dokonce i po krabatých řezných ranách nebývají jizvy skoro vidět. Moje prababička, která kdysi byla v Dolánkách u Terezína bábou bylinářkou na něj nedala dopustit.
Po vytržení zubů moudrosti jsem ho ozkoušela i já. Sice jen popíjením, protože lékař říkal "hlavně nekloktat", ale i tak jsem s ním byla moc spokojená. Tyto poznatky navíc nepocházejí jen ode mne, ale mám zpětné vazby i od lidí, kterým jsem tuto bylinu darovala.
Marta T.

  • sag napsal(a) dne 7.7.2008:
    no ja ho zkusim na ekzém

Komentáře   

Janina
# Řěpík lékařskýJanina 2017-08-10 17:07
Řepík lékařský je opravdu úžasná bylina na vše, co výše popsané, dělám si také tinktury, použila jsem i na opary. Skvěle působí odvar na opochlé oči, ať zanícené nebo po alergii. Mám vyzkoušeno.
Poláková Irena
# dotazPoláková Irena 2016-10-13 12:55
může se pít čaj i když trpím zácpou a musím někdy použít i projímadla ? děkuji za radu
Darinka
# chvála řepíkuDarinka 2015-11-23 23:49
Já mám tuto překrásnou rostlinu na zahradě, a každý kdo jde okolo, ji okukuje. Je to opravdu výborná léčivka na veškerá poranění, a uleví i když se spálíte od sluníčka.

Nemáte oprávnění psát komentáře.