Leonurus cardiaca - srdečník obecný (buřina srdečník)

Syn.: Leonurus vulgaris, Leonurus villosus, Leonurus intermedius
Slovensky: Srdcovník obyčajný

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

 

POPIS:

Vytrvalá, 50 až 150 cm vysoká bylina. Lodyha chlupatá, větvená. Přízemní listy dlouze řapíkaté, dlanité, horní lodyžní listy a listeny krátce řapíkaté, 3laločné až 3klané, zubaté, na bázi klínovité. Lichopřesleny z asi 10 květů, květy přisedlé, světle fialové až růžové, na dolním pysku s purpurovou kresbou, horní pysk chlupatý, dolní 3 laločný. Kvete v VI až IX.

STANOVIŠTĚ:

Rumiště, příkopy, podél cest, zdi, skládky, meze, na půdách vysýchavých, výživných, hlinitých, neutrálních.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR dosti hojně zejména v teplejších oblastech, ve vyšších polohách řidčeji nebo chybí (max. asi 1000 m n.m.). Celkově roste v téměř celé Evropě vyjma jejích nejsevernějších oblastí, na východě až po východní Sibiř a Himaláj, druhotně v Severní Americe.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se kvetoucí nať (Herba leonuri cardiacae), která se suší co možná nejrychleji za teplot do 45 °C.
Droga obsahuje hořčinu leonurin, asi 9% tříslovin, glykosidy, alkaloidy, stachydrin, leocardin, saponin, flavonoidy, organické kyseliny (např. kyselinu citrónovou, jablečnou, mléčnou a vinnou), křemičitany a silice.
Srdečník tlumí srdeční arytmie (zejména nervového původu), celkově zklidňuje srdeční činnost (tlumí např. bušení srdce opět zejména nervového původu), mírně snižuje krevní tlak a působí sedativně, takže může napomoci např. při nespavosti či úzkosti nebo při nadměrné vznětlivosti (sedativní působení je podobné působení kozlíku, ale údajně až 4x účinnější). Uplatnění nachází i v gynekologii, neboť snižuje klimakterické potíže (návaly, pocení) a může napomoci k vyvolání opožděné nebo vynechané menstruace (leunorin vyvolává děložní stahy).
Podává se buď ve formě odvaru (1 čajová lžička drogy na šálek vody, vaří se 2 minuty, berou se po polévkových lžících 2 šálky denně) nebo ve formě tinktury či vinného odvaru.
Vzhledem k tomu, že srdečník vyvolává děložní stahy, neměly by jej užívat těhotné ženy (nebezpečí potratu!), a protože zřejmě způsobuje "ředění krve", neměli by jej brát ani lidé užívající látky bránící srážení krve (aspirin aj.) a lidé s poruchami srážlivosti krve.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

wanda napsal(a) dne 17.11.2014:
Přeji hezký večer.Zabrousila jsem na tyto stránky a chtěla bych poradit :při použití této byliny, velice záleží na stavu vašeho imunitního systému. Je velice silně působivý, a podle toho se také projevují účinky.

mysicelesni napsal(a) dne 27.4.2013:
Ráda se podělím o zkušenosti, protože jsou v mém případě velmi pozitivní: Znám srdečník už cca 3 roky, nyní opět užívám asi 2 měsíce srdečníkovou tinkturu, bylina mi velmi dobře \"sedla\" (za normálních okolností mám cosi jako srdeční neurózu-spontánní rozbušení,pocity vynechaného tepu, šustění aj.-srdce mám ale jinak v pořádku + úzkost). Podle předpisu by se měly správně kapky užívat rozpuštěné ve vodě, mně se ale spíš osvědčilo: (ráno klidně černý čaj-louhovat spíš krátce, večer spíš rooibos), cca 3:1 voda:mléko, lžička medu, až poté (aby byl čaj spíš teplý než úplně horký) nakapat cca 10-15 kapek tinktury. Dělám si už 2 měsíce každý den 2 takové čaje a opravdu mi to pomáhá! S pozdravem myšice(23)

Štěpánka napsal(a) dne 14.11.2012:
Kapky ze srdečníku užívám na zmírnění klimakterických potíží a pomáhají mi. Nespavostí již netrpím a návaly horka se dostavují minimálně a jen lehce. Doporučuji

Katka napsal(a) dne 21.2.2012:
v sobotu jsem byla na umělém oplození - nyní musím čekat 14 dní, zda se náš již 3tí pokus zdařil. Nyní beru Srdečník na odstranění stresu. Nejsem ještě těhotná, ale embryjko mám zavedené, nepoškodí ho to nějak?Děkuji

  • Tomáš napsal(a) dne 23.2.2012:
    Možná (podle Cimrmana) měl manžel více používat vstavač polní....

  • vláďa napsal(a) dne 25.2.2012:
    Zdravím Kateřino srdečník je silněji působící bylinka. Spíš bych Vám doporučil proti stresu používat šantu kočičí citrónovou,šišák stranokvětý,úročník bolhoj a hlavně kotryhel. bylinář Vláďa

gastina napsal(a) dne 7.8.2009:
U kardiaků pozor není vždy dobré kombinovat léky s touto bylinou,ikdyž jsou její účinky v mnoha případech ekcelentní:-)Dobré zkušenosti bez nebezpečí jsou s touto rostlinou zpracovanou homeopaticky..."pomalu,ale jistě":-)

Miloslav Kothera napsal(a) dne 7.12.2008:
U srdečníku pozor na nepříjemnou vlastnost- rychle se dostavuje zácpa a dochází i ke krvácení z nosu, dásní. Jeho užívání je třeba brát s rozmyslem! Přeji nhodně úspěchů MK.

JITKA napsal(a) dne 2.9.2008:
OPRAVDU POMÁHÁ, MÁM TO VYZKOUŠENÉ......JITKA

  • Alena Filipová napsal(a) dne 2.11.2012:
    Tato rostlina mne velmi příjemně překvapila, nejen, že se po ni člověk zklidní, ale navodí i příjemnou náladu.Nevím, zda se může užívat denně a dlouhodobě? Alena

Komentáře   

Monika
# srdečník pri hypertyreózeMonika 2019-03-31 23:57
Ja som naň narazila v súvislosti s odporúčaniami pre zvýšenú činnosť štítnej žľazy, mávala som slabosti od srdca, zrýchlený pulz + to čo písala mysicelesni . Som za túto bylinu veľmi vďačná lebo mi naozaj zlepšila stav(popri užívaní s karbincom) Niektorí sú vraj po nej ospalí ale pri zvýšenej činnosti šž to myslím tak nehrozí, nevplýva pozitívne iba na srdce ale aj na psychiku
Odpovědět
karel
# Odp.: Leonurus cardiaca - srdečník obecnýkarel 2017-11-22 17:33
Po mnohaletém laborování s kozlíkem, hlohem, jmelím a jinými bylinkami na zklidnění srdce, hlavně u lékaře jsem narazil na SRDEČNÍK a vyzkoušel. Můj několikadenní dojem je celkem kladný, srdce se více zklidnilo, přestalo tak často přeskakovat i tlak se více a rychleji ustálil na 130/75, což jsem dříve nemíval.Hlavní problém mi ale dělají lékařské návštěvy, při každém měření musím doktora "uklidňovat", že to mám takto vždycky a, že to klesne, a že to doma nemívám.....200/100 i více každého to zkrátka vyděsí.Když jsem před více jak 15 roky navštívil odborníka, dal mi na 24 hodin holtera, po vyhodnocení hrst neurolů, alexaurinů, s doporučením, vyhybat se doktorům.....Jenže jak člověk stárne, těm doktorům se nevyhne.Škoda, že zde neni nějaký kontakt na přispívající, třeba způsobem přihlášení jako to někde bývá. Karel
Odpovědět

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit