Leonurus cardiaca - srdečník obecný (buřina srdečník)

Syn.: Leonurus vulgaris, Leonurus villosus, Leonurus intermedius
Slovensky: Srdcovník obyčajný

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

 

POPIS:

Vytrvalá, 50 až 150 cm vysoká bylina. Lodyha chlupatá, větvená. Přízemní listy dlouze řapíkaté, dlanité, horní lodyžní listy a listeny krátce řapíkaté, 3laločné až 3klané, zubaté, na bázi klínovité. Lichopřesleny z asi 10 květů, květy přisedlé, světle fialové až růžové, na dolním pysku s purpurovou kresbou, horní pysk chlupatý, dolní 3 laločný. Kvete v VI až IX.

STANOVIŠTĚ:

Rumiště, příkopy, podél cest, zdi, skládky, meze, na půdách vysýchavých, výživných, hlinitých, neutrálních.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR dosti hojně zejména v teplejších oblastech, ve vyšších polohách řidčeji nebo chybí (max. asi 1000 m n.m.). Celkově roste v téměř celé Evropě vyjma jejích nejsevernějších oblastí, na východě až po východní Sibiř a Himaláj, druhotně v Severní Americe.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se kvetoucí nať (Herba leonuri cardiacae), která se suší co možná nejrychleji za teplot do 45 °C.
Droga obsahuje hořčinu leonurin, asi 9% tříslovin, glykosidy, alkaloidy, stachydrin, leocardin, saponin, flavonoidy, organické kyseliny (např. kyselinu citrónovou, jablečnou, mléčnou a vinnou), křemičitany a silice.
Srdečník tlumí srdeční arytmie (zejména nervového původu), celkově zklidňuje srdeční činnost (tlumí např. bušení srdce opět zejména nervového původu), mírně snižuje krevní tlak a působí sedativně, takže může napomoci např. při nespavosti či úzkosti nebo při nadměrné vznětlivosti (sedativní působení je podobné působení kozlíku, ale údajně až 4x účinnější). Uplatnění nachází i v gynekologii, neboť snižuje klimakterické potíže (návaly, pocení) a může napomoci k vyvolání opožděné nebo vynechané menstruace (leunorin vyvolává děložní stahy).
Podává se buď ve formě odvaru (1 čajová lžička drogy na šálek vody, vaří se 2 minuty, berou se po polévkových lžících 2 šálky denně) nebo ve formě tinktury či vinného odvaru.
Vzhledem k tomu, že srdečník vyvolává děložní stahy, neměly by jej užívat těhotné ženy (nebezpečí potratu!), a protože zřejmě způsobuje "ředění krve", neměli by jej brát ani lidé užívající látky bránící srážení krve (aspirin aj.) a lidé s poruchami srážlivosti krve.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

wanda napsal(a) dne 17.11.2014:
Přeji hezký večer.Zabrousila jsem na tyto stránky a chtěla bych poradit :při použití této byliny, velice záleží na stavu vašeho imunitního systému. Je velice silně působivý, a podle toho se také projevují účinky.

mysicelesni napsal(a) dne 27.4.2013:
Ráda se podělím o zkušenosti, protože jsou v mém případě velmi pozitivní: Znám srdečník už cca 3 roky, nyní opět užívám asi 2 měsíce srdečníkovou tinkturu, bylina mi velmi dobře \"sedla\" (za normálních okolností mám cosi jako srdeční neurózu-spontánní rozbušení,pocity vynechaného tepu, šustění aj.-srdce mám ale jinak v pořádku + úzkost). Podle předpisu by se měly správně kapky užívat rozpuštěné ve vodě, mně se ale spíš osvědčilo: (ráno klidně černý čaj-louhovat spíš krátce, večer spíš rooibos), cca 3:1 voda:mléko, lžička medu, až poté (aby byl čaj spíš teplý než úplně horký) nakapat cca 10-15 kapek tinktury. Dělám si už 2 měsíce každý den 2 takové čaje a opravdu mi to pomáhá! S pozdravem myšice(23)

Štěpánka napsal(a) dne 14.11.2012:
Kapky ze srdečníku užívám na zmírnění klimakterických potíží a pomáhají mi. Nespavostí již netrpím a návaly horka se dostavují minimálně a jen lehce. Doporučuji

Katka napsal(a) dne 21.2.2012:
v sobotu jsem byla na umělém oplození - nyní musím čekat 14 dní, zda se náš již 3tí pokus zdařil. Nyní beru Srdečník na odstranění stresu. Nejsem ještě těhotná, ale embryjko mám zavedené, nepoškodí ho to nějak?Děkuji

  • Tomáš napsal(a) dne 23.2.2012:
    Možná (podle Cimrmana) měl manžel více používat vstavač polní....

  • vláďa napsal(a) dne 25.2.2012:
    Zdravím Kateřino srdečník je silněji působící bylinka. Spíš bych Vám doporučil proti stresu používat šantu kočičí citrónovou,šišák stranokvětý,úročník bolhoj a hlavně kotryhel. bylinář Vláďa

gastina napsal(a) dne 7.8.2009:
U kardiaků pozor není vždy dobré kombinovat léky s touto bylinou,ikdyž jsou její účinky v mnoha případech ekcelentní:-)Dobré zkušenosti bez nebezpečí jsou s touto rostlinou zpracovanou homeopaticky..."pomalu,ale jistě":-)

Miloslav Kothera napsal(a) dne 7.12.2008:
U srdečníku pozor na nepříjemnou vlastnost- rychle se dostavuje zácpa a dochází i ke krvácení z nosu, dásní. Jeho užívání je třeba brát s rozmyslem! Přeji nhodně úspěchů MK.

JITKA napsal(a) dne 2.9.2008:
OPRAVDU POMÁHÁ, MÁM TO VYZKOUŠENÉ......JITKA

  • Alena Filipová napsal(a) dne 2.11.2012:
    Tato rostlina mne velmi příjemně překvapila, nejen, že se po ni člověk zklidní, ale navodí i příjemnou náladu.Nevím, zda se může užívat denně a dlouhodobě? Alena

Komentáře   

Monika
# srdečník pri hypertyreózeMonika 2019-03-31 23:57
Ja som naň narazila v súvislosti s odporúčaniami pre zvýšenú činnosť štítnej žľazy, mávala som slabosti od srdca, zrýchlený pulz + to čo písala mysicelesni . Som za túto bylinu veľmi vďačná lebo mi naozaj zlepšila stav(popri užívaní s karbincom) Niektorí sú vraj po nej ospalí ale pri zvýšenej činnosti šž to myslím tak nehrozí, nevplýva pozitívne iba na srdce ale aj na psychiku
karel
# Odp.: Leonurus cardiaca - srdečník obecnýkarel 2017-11-22 17:33
Po mnohaletém laborování s kozlíkem, hlohem, jmelím a jinými bylinkami na zklidnění srdce, hlavně u lékaře jsem narazil na SRDEČNÍK a vyzkoušel. Můj několikadenní dojem je celkem kladný, srdce se více zklidnilo, přestalo tak často přeskakovat i tlak se více a rychleji ustálil na 130/75, což jsem dříve nemíval.Hlavní problém mi ale dělají lékařské návštěvy, při každém měření musím doktora "uklidňovat", že to mám takto vždycky a, že to klesne, a že to doma nemívám.....200/100 i více každého to zkrátka vyděsí.Když jsem před více jak 15 roky navštívil odborníka, dal mi na 24 hodin holtera, po vyhodnocení hrst neurolů, alexaurinů, s doporučením, vyhybat se doktorům.....Jenže jak člověk stárne, těm doktorům se nevyhne.Škoda, že zde neni nějaký kontakt na přispívající, třeba způsobem přihlášení jako to někde bývá. Karel

Nemáte oprávnění psát komentáře.