Ornithogalum kochii - snědek Kochův (snědek tenkolistý)

Syn.: Ornithogalum orthophyllum subsp. kochii, Ornithogalum gussonei, Ornithogalum tenuifolium, Hyacinthus kochii, Ornithogalum kodjuricum, Ornithogalum ruthenicum

Slovensky: Bledavka Kochova

Čeleď: Asparagaceae - chřestovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 10 až 40 cm vysoká, cibulkatá, zcela lysá bylina. Její listy jsou čárkovité, 10 až 30 cm dlouhé, žlábkovité, na svrchní straně s úzkým bílým pruhem. Květy vyrůstající po 3 až 20 v chocholíku jsou stopkaté, 6četné, okvětní lístky jsou hvězdovitě rozestálé, nepřekrývající se, bílé, na spodní straně se zeleným pruhem, vnější jsou obkopinaté až podlouhlé, na vrcholu zaokrouhlené a s velmi krátkou špičkou, bílá okraj na na spodní straně je široký do 1 mm a nedosahuje špičky, vnitřní lístky jsou kratší, úzce kosníkovité až podlouhlé, bílý okraj na spodní straně dosahuje špičky. Nitky tyčinek jsou kopinaté a k vrcholu se zužující, semeník je válcovitý, čnělka je kratší než semeník. Listeny obvykle nedosahují ani poloviny délky květní stopky, jsou čárkovitě kopinaté až kopinaté, na vrcholu špičaté, na bázi objímající květní stopku, při odkvěty blanité, jinak světle zelené. Plodem jsou 8 až 15 mm velké tobolky se 6 žebry. Kvete v V až VI.

STANOVIŠTĚ:

Sušší stráně, meze, louky, pastviny, světlé křoviny a lesy, na půdách hlubších, výživných, neutrálních až zásaditých, jílovitých, někdy však i písčitých, stanoviště převážně slunné.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR místy hojný (teplé nížiny, pahorkatiny jižní a střední Moravy, severozápadní a střední Čechy, Polabí), jinde jen roztroušeně nebo zcela chybí (západní a jižní Čechy, Českomoravská vrchovina, severní Morava). Roste od nížin po podhorské oblasti (max. asi 600 m n.m.). Celkově roste na severu Itálie, v panonské části střední Evropy, v Podunají, izolovaně místy v Německu, Polsku, Srbsku a Rumunsku, vzhledem k taxonomické neustálenosti tohoto druhu není však přesný areál rozšíření dobře zmapován.

Nemáte oprávnění psát komentáře.