Chaenostoma cordatum - bakopa

Syn.: Sutera cordata, Bacopa speciosa, Bacopa cordata, Manulea cordata

Slovensky: Bakopa

Čeleď: Scrophulariaceae - krtičníkovité

 

POPIS:

Vytrvalá, až 1 m dlouhá a 10 cm vysoká bylina nebo keřík. Lodyha je poléhavá, na konci vystoupavá, málo větvená, bíle chlupatá, v uzlinách často kořenující, při bázi dřevnatějící. Listy jsou vstřícné, vejčité až široce eliptické, na okraji vroubkované nebo zubaté, do 25 mm velké, na bázi se zužující v krátký řapík. Květy vyrůstají jednotlivě z úžlabí listů, jsou trubkovité, bílé, modré nebo růžové dle odrůdy. Kvete v VI až IX.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní je na jihu Afriky, v některých jiných částech světa je však dokonale zdomácnělá (např. na Kanárských ostrovech). U nás bývá pěstována.

PĚSTOVÁNÍ:

V našich podmínkách se obvykle pěstuje jen jako letnička. Vyhovuje jí dobře propustná, hlinito-písčitá půda a slunné stanoviště. Během růstu by se rostlina měla přihnojovat a substrát by neměl nikdy příliš vyschnout, pokud je pěstována i přes zimu, zálivka se v tomto období omezuje a teplotu je třeba udržovat nad 10 °C. Množí se semeny při teplotě 13 až 18 °C (na jaře) nebo vrcholovými stonkovými řízky (na jaře nebo v létě), nejlépe při spodním vyhřívání. Na venkovní stanoviště se mladé rostlinky přenáší koncem května.

Nemáte oprávnění psát komentáře.