Plantago media - jitrocel prostřední

Slovensky: Skorocel prostredný

Čeleď: Plantaginaceae - jitrocelovité

 

POPIS:

Vytrvalá bylina s 1 až 3 přízemními listovými růžicemi. Listy přízemní růžice k zemi přitisklé až téměř přímé, čepel eliptická nebo vejčitá až obvejčitá, na vrcholu tupá, na bázi klínovitá a pozvolna v řapík zúžená, s 5 až 9 žilkami, celokrajná nebo nepravidelně oddáleně zubatá, v mládí hustě chlupatá. Stvoly pevné, v počtu 3 až 7 v jedné růžici, zejména dole jemně rýhované a zejména nahoře přitiskle chlupaté. Klasy husté, válcovité, mnohem kratší než stvol. Květy bělavé se světle fialovými tyčinkami. Kvete v V až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Louky, trávníky, okraje cest, křovin a lesů, sady, pastviny, kamenité stráně, meze, vzácněji na rumištích a železničních náspech, preferuje půdy vlhčí, s vyšším obsahem živin, hlinité až hlinitopísčité, zásadité.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně až hojně, nejčastěji v nížinách a pahorkatinách, nalezen však i ve vyšších horských polohách. Celkově roste v Evropě vyjma nejsevernějších a nejjižnějších oblastí, na východě po Bajkal a ostrůvkovitě až po Sachalin. Zavlečen do Ameriky, Austrálie, do Tichomoří a na Nový Zéland.

LÉČITELSTVÍ:

Rostlinu lze v léčitelství použít stejně jako jitrocele kopinatého.

Nemáte oprávnění psát komentáře.