Sisymbrium officinale - hulevník lékařský (hulevníkovec lékařský)
Syn.: Erysimum officinale, Erisimum officinarum, Chamaeplium officinale, Valerum officinale, Crucifera sisymbrium
Slovensky: Huľavníkovec lekársky
Čeleď: Brassicaceae - brukvovité (křížaté)
POPIS:
Jednoleté nebo ozimé byliny. Lodyha přímá, větvená, tuhá, až 60 cm dlouhá, často tmavě fialově purpurová. Přízemní a střední listy řapíkaté, peřenosečné, horní listy krátce řapíkaté, peřenosečné až hrálovité. Květy uspořádány v hroznovitém květenství, bledě žluté. Kvete v V až X.
STANOVIŠTĚ:
Okolí sídel, podél cest, železniční náspy, štěrk, zdi, rozvaliny, rumiště, skládky, pole, zahrady, obvykle půdy kypré, na živiny bohaté, často na čerstvě navršeném materiálu.
ROZŠÍŘENÍ:
V ČR na celém území hojný až roztroušený, ve vyšších polohách řidčeji, hojný od nížin do podhorských oblastí, zřídka v horách. Celkově roste v celé Evropě vyjma nejsevernějších oblastí, dále v Malé a Přední Asii, v Zakavkazí, v západní Sibiři a severní Africe, avšak zavlečen a někdy i zdomácněn takřka po celém světě.
LÉČITELSTVÍ:
Droga není dobře prozkoumána a v současnosti se užívá spíše zřídka. Obsahuje sirnou hořčinu, flavonoidy, třísloviny, organické kyseliny, sliz, pektin, pantosan, trochu silice a alkaloidů.
Sbírá se nať (Herba sisymbrii officinalis, Herba chamaeplii).
Tradičně se užívala jako prostředek močopudný, podporující odkašlávání, tlumící průjmy a urychlující hojení ran. Obvykle se podávala ve formě čerstvé šťávy nebo ve formě nálevu (1 lžíce drogy se přelije 200 ml vroucí vody a nechá se 2 hodiny luhovat).