Astragalus glycyphyllos - kozinec sladkolistý

Slovensky: Kozinec sladkolistý

Čeleď: Fabaceae - bobovité (motýlokvěté, luštinaté)

 

POPIS:

Vytrvalá, mohutná, až 2 m dlouhá bylina. Lodyha poléhavá, vystoupavá až popínavá, větvená, zaobleně hranatá, obvykle lysá. Listy lichozpeřené, se 4 až 7 páry lístků, lístky vejčité, eliptické až okrouhlé, krátce řapíčkaté, na spodní straně někdy roztroušeně chlupaté. Květy v hustých, až 30 květých hroznech, bledavě žluté, nazelenalé, po odkvětu černající. Kvete v V až X.

STANOVIŠTĚ:

Lesní lemy, cesty a světliny, křoviny, sutě, neudržované sady, lomy, kamenité svahy, náspy, železniční nádraží, preferuje půdy středně hluboké až hluboké, sušší až středně vlhké, vápnité, hlinité a stanoviště teplá, slunná až polostinná.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin do podhorských oblastí roztroušeně a místy dosti hojně, ve vyšších polohách vzácně nebo chybí. Celkově roste v Evropě na severu asi po 63° severní šířky, v jižní Evropě pouze na horách, chybí na ostrovech v Severním a Středozemním moři, dále roste v západní a Střední Asii a na východě po Sibiř.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se kvetoucí nať (Herba astragali) a to v létě nebo kořen (Radix astragali), jenž se dobývá na jaře nebo na podzim.
Obsahuje flavonoidy, vitamin C, olej, tříslovinu, aminokyseliny, silici, glycirrhyzin, proteiny, sacharózu, pryskyřice, saponiny, asparagin, kaučuk, přesně neurčené alkaloidy a další látky (rostlina z hlediska chemického není dokonale probádána).
Působí močopudně, potopudně, sedativně, snižuje krevní tlak, tlumí bílý výtok, při zevním použití snižuje vypadávání vlasů, ve formě klyzmatu tlumí krvavé průjmy, užívá se i k celkovému posílení organismu. Jako podpůrný prostředek se osvědčil i u nemocných po radioterapii nebo ozařování či u nemocných AIDS (působí proti útlumu činnosti kostní dřeně a prodlužuje reprodukční období buněk).
Nejčastěji se podává ve formě macerátu (100 až 125 ml, 4x denně) nebo nálevu zředěného 1:10 a podávaného 2x denně po 1 šálku. Balzám, který se osvědčil při žaludečních problémech, se podává 4x denně po 1 čajové lžičce. Vzhledem k přítomnosti ne zcela prozkoumaných alkaloidů by se nemělo překračovat doporučené dávkování a léčba by neměla trvat déle jak 6 týdnů.

Nemáte oprávnění psát komentáře.