Pulsatilla alpina subsp. austriaca - Koniklec alpský bílý (koniklec alpínský bílý, koniklec bílý)

Syn.: Anemone scherfelii, Pulsatilla scherfelii, Pulsatilla alpina subsp. alba

Slovensky: Poniklec biely

Čeleď: Ranunculaceae - pryskyřníkovité

Popis:

Za květu do 15 cm a za plodu už dvojnásobně vysoká bylina. Její stonek je přímý, karmínově zbarvený, hustě bíle huňatý. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, 3četně zpeřené, s lístky obvykle lichozpeřenými, s 1 až 2 jařmy lístečků. Na střední části stonky vyrůstá přeslen 2 až 4 listenů, které jsou tvarem podobné listům přízemním. Květy jsou 6 až 7četné, zhruba 3 cm v průměru velké, miskovité, převážně oboupohlavné, okvětní lístky jsou uvnitř bílé, vzácně žluté, lysé, vně plstnaté a lehce namodralé nebo nafialovělé. Plodem jsou nažky. Kvete v V až VI (v některých letech i později podruhé).

Stanoviště:

Horské louky nad hranicí lese, travnatá místa v ledovcových kotlích, lišejníkové tundry, na půdách převážně nevápnitých a stanovištích slunných.

Rozšíření:

V ČR roste vzácně pouze ve vysokých polohách Krkonoš (subalpínský až alpínský stupeň). Kromě Krkonoš se vyskytuje i v některých dalších středoevropských horách, jako např. ve Vogézách, Harzu a v Karpatech. V Alpách roste podobný, ale o něco větší koniklec Pulsatilla alpina subsp. alpina (v nadmořských výškách 1200 až 2700 m).

Nemáte oprávnění psát komentáře.