Hibiscus trionum - ibišek trojdílný

Slovensky: Ibištek trojdielny

Čeleď: Malvaceae - slézovité

 

POPIS:

Jednoletá, 10 až 50 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, křivolaká, chlupatá. Listy dlouze řapíkaté, dolní okrouhlé, mělce 3 až 5laločné, lodyžní dlanitě 3 až 5dílné až sečné, úkrojky podlouhlé, peřenoklané. Květy jednotlivé, v úžlabí horních listů, stopkaté, chlupaté, sýrově žluté, na bázi černofialové. Kvete v VII až IX.

STANOVIŠTĚ:

Pole, zahrady, pustá místa, rumiště, komposty, staveniště, náspy, rumiště.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR se vyskytuje v teplejších oblastech, zejména na jižní Moravě, jinde obvykle jen druhotně a dočasně zavlékán dopravou. Původní areál rozšíření zahrnuje zřejmě jen východní Středozemí a Malou Asii, v současnosti roste v celé jižní Evropě a v teplých částech Evropy střední, dále v Malé Asii, na jihu Ruska, v Íránu, v Číně, v Japonsku, v Africe, v Austrálii i v Americe.

LÉČITELSTVÍ:

Semena obsahují olej, který se zejména v minulosti v některých zemích užíval v lidovém léčitelství.

PĚSTOVÁNÍ:

Ve střední Evropě je pěstován již od 16. století. Květy obvykle vadnou již po jediném dni, ale postupně se otvírají ve velkém množstvím a to po několik týdnů. Rostlina vyžaduje plně osluněné a dobře chráněné stanoviště a běžnou zahradní půdu. Množí se semeny, která se vysévají v únoru pod sklo, na venkovní stanoviště se rostlinky přesazují začátkem června. Pěstují se i odrůdy s květy bílými až krémovými.

Nemáte oprávnění psát komentáře.