Lycopus europaeus - karbinec evropský

Slovensky: Karbinec európsky

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

 

POPIS:

Vytrvalá bylina. Lodyha přímá, 15 až 80 cm vysoká, lysá nebo na hranách řídce chlupatá. Listy krátce řapíkaté, křižmostojné, čepel eliptická, kopinatá až vejčitá, lysá, pouze na rubu na žilkách krátce chlupatá, dolní listy peřenodílné až peřenosečné, horní peřenolaločné až hrubě zubaté. Drobné květy vyrůstají v hustých přeslenech v úžlabí listů. Kvete v VII až IX.

STANOVIŠTĚ:

Mokřady, lužní lesy, břehy, rákosiny, obnažená dna rybníků, příkopy, bažinné lesy, vlhké louky, lesní cesty, roste na vlhkých až zbahněných půdách, často zaplavovaných, bohatých humusem a dusíkem.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně až hojně od nížin do nižších horských oblastí (přibližně do nadmořské výšky 800 m). Celkově roste v Evropě vyjma nejsevernějších oblastí, východně po Bajkal a hory Střední Asie, na jihu po severozápadní Afriku, Irák, Írán a Afghánistán, zavlečen na atlantské pobřeží Severní Ameriky.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se nať (Herba lycopi europaei) v době květu.
Obsahuje hořčinu lycopin, třísloviny, fenolické látky, pryskyřice, organické kyseliny a další látky.
Užívá se zejména při hyperthyreose (zvýšené činnosti štítné žlázy). Působí zároveň jako kardiosedativum, takže je možné jej využít např. při bušení srdce či arytmiích (což je i jeden z projevů hyperthyreosy) a snižuje látkovou výměnu. Lihový výtažek má antibiotické účinky (zejména na salmonely, Escherichia coli a Proteus vulgaris).
Užívá se obvykle ve formě nálevu (2x až 3x denně 1 šálek) nebo tinktury (2x až 3x denně 25 až 30 kapek). Léčba karbincem bývá dlouhodobá, průměrně trvá 4 měsíce, první účinky se objevují asi po 3 týdnech. Při léčbě hyperthyreosy se obvykle míchá do směsí, např. 100 g karbince, 50 g kořene jehlice, 50 g nati srdečníku, 25 g nati tymiánu a 25 g kořene lékořice (další směsi najdete v níže uvedené literatuře).


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Ludmila napsal(a) dne 5.6.2013:
Dobrý den, chci se zeptat, zda by mohl karbinec evropský nať ve formě čaje dlouhodobým užíváním (zhruba 12-15 měsíců) vydatně, denně litr a možná i víc, způsobit nějaké vedlejší účinky, a to zejména amnézii? Děkuji za odpověď.

Lenka napsal(a) dne 28.1.2011:
Dcera má zvýšenou fci štítné žlázy a na snížení užívá Thyrozol. Může zároveň užívat tinkturu z karbince ?

milena napsal(a) dne 4.5.2010:
Dobry den,mam snizenou funkci stitne zlazy a dostala jsem tip na Karbinec evropsky, ale tady jsem nasla, ze je naopak na snizeni cinnosti. Tak trochu muj dotaz bude z jineho soudku,ale prosila bych fundovane lidi o radu, jakou bylinu bych mela uzivat na podporu stitne zlazy,dekuji moc.Nechce se mi jkit do uzivani hormonu, verim, ze lze zlazu jeste nejak vyprovokovat k cinnosti. Preji prijemne majove dny vsem.Milena

  • Pavla napsal(a) dne 9.3.2011:
    Svízel syřišťový: http://www.stale-zdravi.cz/produkt_svizel-syristovy-40ml_11.html
    Nemám s tím zatím osobní zkušenost, ale bylo mi to doporučeno

Hanka napsal(a) dne 12.10.2008:
Dobrý den, nemáte někdo zkušenosti s užíváním karbince při Graves Basedově chorobě? /zvýšená činnost štítné žlázy je doprovázena ještě postižením očí-"vykulené oči"/...příp. jestli se po karbinci oči zlepšily. Děkuji za odezvu!

Jiřina napsal(a) dne 30.9.2008:
Silvinka:k užívání tinktur obecně platí,že se vypot.2 skleničky(50 ml) a pak následuje 2 měsíční pauza,nebo můžete užít zase jinou tink.Přeji zdraví.J

ličková sylva napsal(a) dne 30.9.2008:
Dobrý den, mám hyperfunkci štítné žlázy. Po Carbimazolu došlo k mírnému zlepšení, po vysazení opět došlo ke zhoršení. Teď užívám 4 měsíce tinkturu z Karbince a dle rozboru krve se téměř vše upravilo ( to se Carbimazolu nepodařilo ). Nevím, ale jak dlouho mohu Karbinec užívat? Nemá vedlejší účinky? Jestli někdo víte více o této léčbě, prosím, pomůžete mi? Děkuji Sylva

  • Jos. A. Zentrich napsal(a) dne 1.10.2008:
    Bráno vysloveně v obecné rovině, lze karbinec brát dlouhodobě - tedy pokud zabírá. Je tam však několik "okolostojíčností", které by bylo lepší, probrati osobně. Přihlašte se do některé z mých konzultačních poraden, jejichž seznam i s tel. čísly pro objednání je v každém čísle časopisu MEDUŇKA

Martina napsal(a) dne 14.7.2008:
Dobrý den,
chtěla bych se podělit o zkušenosti s touto rostlinkou, které já říkám " zázračná". Mám nemoc zvanou dráždivý tračník, beru na to samozřejmě léky již několik let, ale někdy mi zaberou , jindy ne, záleží na tom, co zrovna sním. I když vím, že tahle nemoc se nesnáší s mléčnýmá výrobkama, kterým se vyhýbám, protže se bojím důsledků, které po jejich konzumaci bývaly, po čase jsem vyzkoušela i různé druhy alternativní medicíny, mezi nima i aloe vera a karbinec. V čase nejhorších akutních průjmů, u kterých nebylo laboratorním vyšetřením zjištěno nic závažného, mi nezbylo nc jiného, než věřit tomuhle způsobu a pomoci, abych byla schopna vůbec dojít do práce a vydržet tam celych 10 hodin. Musím říct, že karbinec, který jsem brala v kapkách jako čistou tinkturu mi pomohl a už po dvou dnech jeho užívání jsem mohla do práce a vydržela jsem i cestu delší, na které jsem toalety navštívila několikrát, ale byla jsem schopna v sobě jídlo udržet i několik hodin. Od té doby je karbinec nezbytnou součástí mé kabelky, pro případ, jako byl tenhle. Kdo z Vás zná problémy, jako jsou moc časté průjmy skoro bez příčiny, ví, že mít první záchranu u sebe je moc důležité, což pro mne karbninec bezpochyby je.

Nemáte oprávnění psát komentáře.