Spiraea × vanhouttei - tavolník van Houtteův

Slovensky: Tavoľník van Houtteho

Čeleď: Rosaceae - růžovité

 

POPIS:

Opadavý, rozkladitý, až 2,5 m vysoký keř. Letorosty oblé, zelenohnědé. Listy řapíkaté, klínovitě obvejčité až eliptické, v horní polovině pilovité, na starších větvích až 3laločné. Květy uspořádány v okoličnatých hroznech, květenství nejprve ploché, později polokulovité, korunní lístky bílé, okrouhlé, tyčinky kratší než korunní lístky. Plodem je měchýřek. Kvete v V.

PŮVOD:

Jedná se o uměle vypěstovaného křížence tavolníku kantonského (Spiraea cantoniensis, který je původem z Číny a Japonska) a tavolníku trojlaločného (Spiraea trilobata, který je původem ze severní Číny, Střední Asie a jižní Sibiře). Pěstuje se od roku 1868, na území současné ČR se pravděpodobně objevil jeho první exemplář v roce 1927 (v Průhonicích). V současnosti jde u nás o jeden z nejčastěji pěstovaných tavolníků vůbec.

PĚSTOVÁNÍ:

Jedná se o velmi nenáročný a odolný keř, kterému vyhovují vápnité půdy a slunné stanoviště. Bývá vysazován buď solitérně nebo v živých plotech (dobře snáší sestřihování). Množí se celkem snadno bylinnými řízky na počátku léta.

Nemáte oprávnění psát komentáře.