Digitalis grandiflora - náprstník velkokvětý

Slovensky: Náprstník veľkokvetý

Čeleď: Plantaginaceae - jitrocelovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 40 až 120 cm vysoká bylina. Lodyha obvykle nevětvená, jemně hranatá, přímá. Přízemní listy vejčitě kopinaté až okrouhlé, čepel zvolna v křídlatý řapík zúžená, prostřední a hořejší listy kopinaté, přisedlé, všechny pilovaté, na rubu chlupaté. Květenství jednostranný hrozen, koruna zvonkovitá, 5dílná, dvoupyská, žlutá, uvnitř s hnědou kresbou, dolní pysk chlupatý. Kvete v VI až IX.

 

STANOVIŠTĚ:

Paseky, světlé lesy, křoviny, výslunné kamenité stráně, horské lesy, mýtiny, horské louky, okraje lesů, preferuje půdy humózní, neutrální až slabě kyselé, kypré, kamenité, nevápnité, provlhčené prosakující vodou.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od pahorkatin do podhorských oblastí na většině území roztroušeně, místy vzácný nebo chybí, celkově roste ve střední Evropě od východní Francie na severu po střední Německo, Polsko, Bělorusko a západní Rusko, na východě po jižní Ukrajinu, Moldávii a rumunské Karpaty, na jihu po Bulharsko, severní Řecko, severní Itálii, izolovaně v Předkavkazí, na jižním podhůří Uralu a na Ataji.

JEDY:

Takřka totožné jako u náprstníku červeného, snad o něco silnější působení.

LÉČITELSTVÍ A LÉKAŘSTVÍ:

Také takřka stejné použití jako u náprstníku červeného.

PĚSTOVÁNÍ:

Náprstník velkokvětý je vytrvalou rostlinou, které vyhovuje stinné až slunné umístění. Množí se semeny, která se sejí na jaře do pařeniště, nebo dělením trsů. Nároky na půdu, viz. odstavec Stanoviště.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Jana Doležalová napsal(a) dne 29.5.2011:
Prosím o radu. Pokud je rostlina ,jako např tato,větší než formát A4 na který ji mám přilepit,dá se rostlina přehnout nebo přestřihnout,aby se tam vlezla celá i kořeny? díky

lucie napsal(a) dne 2.4.2009:
Jestli se nepletu, měl by být náprstník dvouletka. Četla jsem, že se seje až v létě, předpokládám tedy, že kvete až příští rok. Je to tak? Mám ho však teď vysetý do truhlíku za oknem - jaký by měl být další postup? Děkuji za odpověď

  • Lucka napsal(a) dne 8.5.2009:
    Předpokládáš správně

  • el perito napsal(a) dne 22.7.2013:
    za ty 4roky už jsi na ten postup určite přišla, ale kdyby nahodou, tak to normalně dej někam na nákej záhon a nech to bejt, samozřejmě občas to zalej, v zime si toho nevšímej, neboj nezmrzne, hustá růžice listů dostatečně chrání před mrazem. Zjara pak vyleze lodyha a na ní se pak objeví zvonky, barva záleží na druhu (purpurová, žlutá, bílá, smíšená aj.)

Nemáte oprávnění psát komentáře.