Polemonium caeruleum - jirnice modrá

Syn.: Polemonium lacteum, Polemonium angustifolium
Slovensky: Vojnovka belasá

Čeleď: Polemoniaceae - jirnicovité

 

POPIS:

Vytrvalá, do 80 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, nevětvená nebo jen v horní části chudě větvená, v horní polovině krátce pýřitá, jinak lysá. Listy vstřícné, dolní dlouze řapíkaté, horní zcela nebo téměř přisedlé, všechny lichozpeřené, lístky kopinaté. Květy v koncových a úžlabních vijanech, 5četné, modré, ústí korunní trubky bělavé, květní stopky a kalich žláznatě chlupatý. Plodem je tobolka. Kvete v VI až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Břehy, vlhké louky, luční prameniště, horské lužní lesy, na půdách minerálně chudých, hlinitých až jílovitých, vlhkých až bahnitých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně až vzácně zejména v podhorských a horských oblastech, na přirozeném stanovišti roste pravděpodobně jen na Šumavě a jejím podhůří, často je však je pěstována a občas i zplaňuje. Celkově roste v Evropě na severu až po Island a Skandinávii, na jihu po severní Středomoří (Pyreneje) a jižní Ukrajinu.

LÉČITELSTVÍ:

Užívá se kořen, který se sbírá na jaře nebo na podzim.
Droga obsahuje saponiny, silice, sliz a další látky.
Užívá se zejména při žaludečních nebo dvanácterníkových vředech, ve formě klyzmatu se osvědčila i při vředové chorobě tlustého střeva. Vedle toho působí i sedativně při nervozitě a nespavosti. V tradičním léčitelství se užívala i při epilepsii, syfilidě, vzteklině nebo úplavici. Podává se ve formě odvaru (5 g kořene se vaří 5 minut ve 400 ml vody, nechá se 15 minut odstát, pije se 3x denně po jídle).

PĚSTOVÁNÍ:

Vedle přírodního druhu se pěstuje i odrůda s bílými květy. Jirnice vyžaduje vlhčí, humózní půdu a slunné až polostinné stanoviště. Množí se dělením trsů na jaře nebo na podzim, případně semeny. Celkově jde o poměrně nenáročnou rostlinu.

Komentáře   

Monnis
# potěšeníMonnis 2018-05-18 21:21
V pondělí se jedu potěšit s jirnicí na Boží Dar!

Nemáte oprávnění psát komentáře.