Malva sylvestris - sléz lesní

Slovensky: Slez lesný

Čeleď: Malvaceae - slézovité

 

POPIS:

Dvouletá až vytrvalá, 30 až 180 cm dlouhá bylina. Lodyha větvená, obvykle chlupatá. Listy dlouze řapíkaté, téměř do poloviny 3 až 7klané, zubaté. Květy nejčastěji po 2 a 6 v úžlabí listů, květní stopky nejsou skloněné, kališní lístky vejčité, korunní lístky až 2 cm dlouhé, podlouhle obvejčité, hluboce vykrojené, fialově růžové, nachové až černofialové, vzácně bílé, s tmavými žilkami. Kvete v VI až X.

STANOVIŠTĚ:

Rumiště, pustá místa, podél plotů, zdí, cest a silnic, návsi, komposty, okraje polí, preferuje půdy silně dusíkaté, proto obvykle v blízkosti lidských sídel (zemědělských usedlostí).

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR nerovnoměrně, častěji v teplých polohách, v horských oblastech chybí. Původně zřejmě jen od východního Středomoří po Střední Asii, v současnosti roste v téměř celé Evropě a Asii, zavlečen i do Severní a Jižní Ameriky, jižní Afriky, Austrálie a na Nový Zéland.

LÉČITELSTVÍ:

Použití v léčitelství stejné jako u slézu přehlíženého, ceněna je zejména odrůda mauritiana.

DALŠÍ UŽITÍ:

Modrofialových až černomodrých barviv z květů (glukosid malvin a diglukosid malvidin) se dříve užívalo k barvení vlny, octa, vín či jiných nápojů.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v několika odrůdách lišících se zejména barvou květů. Vyžaduje slunné stanoviště a běžnou zahradní půdu s dostatkem dusíku. Množí se semeny nebo řízky, obé se sází na jaře do pařeniště.

Komentáře   

Pavel Karas
# Sléz kučeravýPavel Karas 2015-12-06 18:07
Nedávno jsem zásluhou již bohužel zemřelého souseda objevil zapomenutou zeleninu - bylinu sléz kučeravý (kadeřavý) Malva verticillata var. crispa Linnaeus. Je to dá se říct univerzální rostlina, listy se hodí do salátů, polévek, zeleninových jídel, do francouzských brambor, s těstovinami atd. Výhoda - listy můžeme průběžně sbírat, dorůstají nové na bočním větvení. Rostlinu je možné použít ke krmení např. králíků, hodí se i jako biopalivo Jako bylina ve formě čajů, obkladů atd., podobně jako jiné slézy. Já si teď úspěšně léčím začervenalé a svědivé oči od počítače. Informace jsem čerpal na doporučení většinou z německých webů

Nemáte oprávnění psát komentáře.