Centaurea cyanus - chrpa modrá (chrpa modrák, chrpa polní)

Syn.: Centaurea segetum
Slovensky: Nevädza poľná

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Jednoletá nebo ozimá, přímá rostlina s větvenou, až 90 cm vysokou, hranatou a měkce chlupatou lodyhou. Listy kopinaté, na bázi zubaté nebo peřenoklané. Úbory v průměru 2 až 3 cm, na okraji s tmavě modrými trubkovitými květy, které jsou větší než purpurové terčové květy ve středu. Kvete v VI až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Obilné pole, rumiště, staré komposty, podél cest, preferuje kypré a výživné půdy.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně, ale ustupující, celkově takřka v celé Evropě.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se květ (Flos cyani) buď samostatný nebo i s kalichem (Flos cyani cum calyce).
Obsahuje antokyanové glykosidy (např. cyanin), hořčiny, saponiny a minerální látky.
Droga má účinky močopudné a žlučopudné, v současnosti se však nejčastěji užívá při zánětlivých a hnisavých očních chorobách. Např. na „unavené“ oči se vezme 1 polévková lžíce drogy, přelije se šálkem vařící vody, nechá se 10 minut luhovat a v takto připraveném nálevu se po vychladnutí a scezení oči koupou. Na slzící oči lze použít stejný nálev, ale s přídavkem 10 květů heřmánku, tento nálev se aplikuje ve formě obkladu.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v několika odrůdách lišících se zejména výškou rostliny (30 až 90 cm) a barvou květů (modrá, fialová, růžová, bílá, žlutá, s bílými okraji okvětních lístků). Vyžaduje slunné stanoviště a běžnou, ale dobře propustnou půdu. Množí se semeny, která se vysévají v březnu pod sklo, na venkovní stanoviště se pak rostliny přesazují v květnu.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Veronika napsal(a) dne 11.7.2011:
U nás na Plzeňsku rozhodně ustupují, už dva roky se snažím nějakou najít a nenašla jsem zatím ani jedinou. Věřím, že tu někde snad pořád ještě jsou, jenže KDE? Pokud by někdo z Plzeňska věděl, byla bych mu moc vděčná za informaci.

  • Lucie Vavrušková napsal(a) dne 30.5.2012:
    Je na bolevci na poli před renaultem

  • Jiřina napsal(a) dne 22.6.2014:
    Na Klatovsku, respektive Strážovsku v polích chrpa stále je.

  • Markét napsal(a) dne 3.7.2014:
    Přeji krásný den, zrovna dnes se chystám na chrpu.. v Horní Bříze vedle vlakové zastávky je za kolejema pole a to je celé modré.. roste tam chrpa velmi hojně :) Snad informace pomůže. ahoj

Jindra Vančurová napsal(a) dne 24.6.2010:
Tak u nás v okolí (Úvaly) žádné chrpy modré nejsou, mám je moc ráda, je to vzpomínka na dětství, a když je někde vidím, je to pro mě svátek.

Jindřich František Bobák napsal(a) dne 16.7.2009:
Chrpy

Které květiny rostou v ráji?
Chrpy tam patří zcela jistě –
ve vlasech modré z nebe mají,
klasy je v poli kolébají,
najdeme je na slunném místě.

Ta dívka v očích chrpy měla,
pusu jako dvě plástve medu,
jen líbat ještě neuměla –
ach, jak se bázní celá chvěla…
Zapomnět na ni nedovedu.

  • Kamila Bergmannová napsal(a) dne 6.12.2009:
    Dobrý večer.
    Ráda bych se optala autora pana Jindřicha Františka Bobáka, zda by dovolil, abych první sloku jeho básně nabídla autorům webovek Místo pro život (právě se tvoří). Snažíme se na tomto webu poskytnout příjemné informace o živočiších i rostlinách. A tahle sloka by se hodila do oddílu, který patří malým dětem.
    Děkuji. Kamila Bergmannová

  • Iva Vild napsal(a) dne 26.8.2012:
    Vaše verše jsouprostě krásné jak ty bylinky!:D

Petr Fiala napsal(a) dne 29.7.2008:
Dobrý den,chci reagovat na Vaši poznámku o ustupujícím výskytu chrpy u nás a v Evropě.Při každodeních procházkách u nás v Brně-Vinohradech se přesvědčuji o naprostém opaku!Přímo se dá mluvit o chrpové invazi okolo chodníků a v přilehlých parcích!Je však pravdou,že se v tak hojném počtu u nás v minulosti neoběvovala.Vcelku by mne zajímalo,proč tomu tak je,když podmínky ke svému růstu mají stále stejný.Děkuji za případnou odpovědˇ. S pozdravem Fiala

  • Zdeněk Pazdera napsal(a) dne 4.8.2008:
    Pane Fialo, moje poznatky z kraje, kde žiji (rozhraní středních a jižních Čech), jsou podobné jako Vaše, tj. chrpy je i u nás dost a roste tu poměrně hojně. Ale netroufám si svoje lokální pozorování zevšeobecňovat, proto jsem napsal, že „ustupuje“, což je informace všeobecně tradovaná (v tomto případě jsem čerpal z Květeny ČR, díl 7, str. 458).

  • jarča napsal(a) dne 13.1.2011:
    no, u nás doma máme celé koberce sněženek a přitom je to ohrožený druh :D

Komentáře   

výzkumnice
# hledá se chrpavýzkumnice 2020-02-16 19:38
Dobrý den,
nevíte někdo o lokaci v okolí Brd, nebo Prahy, kde by se chrpa vyskytovala ve větším množství? Dělám výzkum léčivých látek v chrpě, tak bych potřebovala nějaký ten materiál nasbírat a mrzelo by mě, kdybych kvůli tomu jela na druhou stranu republiky, když možná rostě někde za humny :) Děkuji
Jana Kášová
# chrpa jdo čajeako lék i dekorJana Kášová 2017-06-13 21:37
u nás na Sezimově ústí je jí dost v polích,ale na budějovicku pomalu,aby lupou hledal.

Nemáte oprávnění psát komentáře.