Geranium sanguineum - Kakost krvavý

Slovensky: Pakost krvavý

Čeleď: Geraniaceae - kakostovité

Popis:

Vytrvalá, 25 až 50 cm dlouhá bylina s několika poléhavými až vystoupavými lodyhami, které jsou chlupaté, zpočátku zelené, později zbarvené do červenofialova. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, brzy však zasychající. Lodyžní listy jsou vstřícné, řapíkaté, dlanitě 5 až 7sečné, chlupaté, úkrojky jsou 3 až 5klané. Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listenů, korunní lístky jsou okrouhle objevjčité, na vrcholu mírně vykrojené, zhruba 15 mm velké, karmínově červené, vzácně bílé. Kališní lístky jsou vejčité, roztroušeně chlupaté, na vrcholu se špičkou a po okraji s blanitým lemem. Kvete v V až VIII.

Stanoviště:

Suché a slunné, často skalnaté stráně, křoviny, světlé lesy (dubové, borové ...), sutě, skaliska, na půdách zásaditých, často vápnitých, převážně mělkých, stanoviště slunné nebo jen mírně přistíněné. 

Rozšíření:

V ČR roste roztroušeně v teplých oblastech severních Čech a střední a jižní Moravy, jinde převážně jen ostrůvkovitě. Celkově roste v Evropě na jihu od Středomoří, na severu po Irsko a jižní Skandinávii, na východě až po Ural, Kavkaz a Arménii.

Použití:

Oddenek kakostu krvavého obsahuje značné množství tříslovin a hořčinu geraniin, pročež býval v minulosti užíván k vydělávání kůží.

Léčitelství:

U nás není jako léčivka příliš využíván, ale v Bělorusku se údajně užívá odvaru z jeho oddenku. Experimentálně bylo dokázáno, že polyfenoly izolované z této byliny hubí viry herpes simplex (tj. původce některých oparů).

Pěstování:

Kakost krvavý bývá pěstován nejen pro své velké květy, které mohou dosahovat průměru až 45 mm, ale i pro ozdobné listy, jež se na podzim zbarvují dočervena. Je to hustá, trsnatá trvalka, které se dál do plochy snadno rozrůstá svými hlízami. Pěstuje se v několika odrůdách, které se liší vzrůstem a barvou květů, např.:

  • 'Album': zhruba 30 cm vysoká, poléhavá, bílé květy
  • 'Shepherd's Warning': kompaktní, květy červenorůžové
  • var. striatum (syn. var. lancastrense, var. prostratum): kompaktní, světle růžové květy s tmavým žilkováním (původní ve Velké Británii, hrabství Cumbria)

Nemáte oprávnění psát komentáře.