Dactylorhiza majalis - prstnatec májový (vstavač májový, vstavač širokolistý)

Syn.: Orchis majalis, Dactylorchis latifolia, Orchis latifolia
Slovensky: Vstavačovec májový

Čeleď: Orchidaceae - vstavačovité

POPIS:

Vytrvalá, 20 až 60 cm vysoká bylina. Lodyha lysá, v horní části purpurově naběhlá. Listy široce kopinaté, až 10 cm dlouhé, takřka vždy s výraznými purpurovými skvrnami. Květenství hustý mnohokvětý klas, 6 okvětních purpurových lístků, horních 5 odstávajících, spodní tvoří 3laločný pysk s dlouhou ostruhou. Kvete v V až VII.

STANOVIŠTĚ:

Mokré až bažinné louky, slatiny, rašeliniště, příkopy, s oblibou na půdách výživných a slabě kyselých, ve srovnání s jinými druhy prstnatců je méně citlivý na dusík.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin po nižší horské polohy roztroušeně, celkově roste v Evropě vyjma nejjižnějších a nejsevernějších částí, dále na Sibiři, v Malé Asii.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

jirka napsal(a) dne 8.8.2012:
V kvetnu jsem fotografoval rostlinu na nekolika mistech ve Vitkovicich v Krkonosich.

Roman napsal(a) dne 23.7.2012:
Dnes jsem objevil asi deset jedinců kousek od parkoviště u obce Keply na Šumavě.

zdenek napsal(a) dne 7.7.2012:
5.7.2012 - Parek techto krasavic roste v bývalých Pravětinských Ladách nedaleko Borových Lad, Šumava

VLASTIMIL JANOVSKÝ napsal(a) dne 31.5.2012:
TUTO ORCHIDEJ JSREM OBJEVIL NA ČESKOLIPSKU,MEZI NOVÝM OLDŘICHOVEM A KAMENICKÝM ŠENOVEM

Veronika napsal(a) dne 11.7.2011:
Letos (2011) prstnatce májové hojně (desítky, možná stovky kusů) rostly na přírodní památce Hrádecká bahna v Hrádku u Rokycan. Kvetou tam i upolíny, je to kousek od zastávky vlaku a moc hezký návrh na výlet. :o)
Měly by kvést i na několika místech v Plzni, včetně rezervace Petrovka, kde jsem ale nenašla nic - pokud někdo ví, kde tam kvetou, napište mi prosím!
Ale jednu plzeňskou lokalitu jsem našla, a úžasnou, opět desítky kusů - na louce u Černického potoka za obchodním centrem Olympia. Je to naprostá nádhera a mělo by to být vyhlášené za přírodní památku! Kvetou tam i růžová rdesna hadí kořen a obecně si myslím, že by to stálo za ochranu i návštěvu.

jirka napsal(a) dne 23.5.2011:
Kolem stovky rostlin na Jindřichohradecku na mé bažinaté louce.Jedna rostlina bílá a několik růžových.Krásná podívaná.Nechci aby se o tom nedozvěděli trhačia hlavně vykopávači,tak neupřesňuji podrobné místo.23.05.2011.Mám i fotky. Jirka.

verako napsal(a) dne 30.4.2011:
Vstavač mi roste doma u potoka.Sleduji jej již více než třiset let.Vždy mi kvetl jeden nebo dvaýhony.Ale před šest lety se začal množit,netuším proč? A loni jich kvetlo 18 stonků.No prostě nádhera-je to na Opavsku

  • stebelinka napsal(a) dne 22.5.2011:
    My jsme pred rokem koupili chalupu na okraji Luzickych hor. Dnes jsem na nasi zahrade k me velke radosti objevila 4 kvetouci prstnatce. Zde jsem objevila, jak se o louku, kde se vyskytuji starat, treba tam najdete odpoved...: http://botany.cz/cs/dactylorhiza-majalis-pece/

Ivanka napsal(a) dne 23.6.2010:
Dne 15.6.2010 jsem tuto rostlinu objevila v menším množství na Upolínové louce v CHKO Slavkovský les poblíž obce Prameny a naučné stezky Kladská.

Jarda napsal(a) dne 14.6.2010:
Také na bažinatých loukách kolem Nové Vsi u Jbc n.N.teď kvetou.Spolu se suchopýrem a žlutými kosatci .A těžko se dá pochopit,že někdo zkoušel,zda jeho motorka,či čtyřkolka projede i takto bahnitou loukou.

Kibitz napsal(a) dne 24.5.2010:
O víkendu (22.5.2010) proběhla botanická exkurze v lokalitě Babinské louky na Ústecku, kde bylo možno spatřit louku plnou rozkvetlých prstnatců spolu s úpolíny, neskutečně nádherná podívaná!

Milena V. napsal(a) dne 23.5.2010:
Dnešního dne, tj. 23.5.2010, jsem několik jedinců prstnatce májového objevila na louce nedaleko obce Tlucná u Horní Bělé v Plzeňském kraji.

Jaroslav Fořt napsal(a) dne 23.5.2010:
Dnešního dne 23.5.2010 jsem při procházce objevil rozkvetlý Prstnatec májový. Byl v seskupení celkem asi 5 kusů. Lokalita blatensko v okr. Strakonice.

Rolnička napsal(a) dne 20.6.2009:
Několik jedinců roste v Krkonoších podél Věřiny cesty ze Šestidomí (Strážné) na Krásnou pláň (970 m). Odkaz na foto přidám později. :-)

Monika napsal(a) dne 25.5.2009:
Doporučuji naučnou stezku Rádlo u obce Rádlo v Jizerských horách. Stovky jedinců!

Nikola Tesla napsal(a) dne 25.5.2008:
Doporučuji dvě lokality na tento druh: Hrutovská louka u obce Hrutov (Opatov) - tisíce jedinců! Dále tzv. Urbánkova louka za obcí Dlouhá Brtnice směr Jihlava - stovky jedinců(obojí okres Třebíč). N.Tesla

Komentáře   

Veronika Čermáková
# HladovVeronika Čermáková 2016-04-20 19:33
Vstavač májový roste Na Loukách v obci Hladov u Jihlavy. v loňském roce se jich objevilo asi 60. Snad je nikdo nezahubí. Foto přidám později.

Nemáte oprávnění psát komentáře.