Calluna vulgaris - vřes obecný

Slovensky: Vres obyčajný

Čeleď: Ericaceae - vřesovcovité

 

POPIS:

Keřík, 15 až 50 cm vysoký, bohatě větvený. Přízemní větve obvykle poléhavé, horní vystoupavé. Listy šupinovité, max. 3 mm dlouhé, střechovitě se překrývající, vstřícné. Květy fialově růžové až bílé. Kvete v VII až IX.

STANOVIŠTĚ:

Vřesoviště, pastviny, lesy, skály, písčiny, preferuje půdy kyselé, umístění světlé.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od středních do horských poloh dosti hojně, v nížinách a v bezlesích oblastech roztroušeně až vzácně. Celkově roste v Evropě, na severu až po 71° severní šířky, na východě po Povolží, na jihu přibližně po střední Itálii, dále roste na západní Sibiři, v Turecku, v severozápadní Africe. 

LÉČITELSTVÍ:

Obsahuje třísloviny (asi 7%), flavonoidy (quercitrin), alkaloid ericolin, silici, sliz, saponiny, hořčiny, pryskyřice, kyselinu křemičitou, organické kyseliny, glykosid arbutin.
Sbírá se nať (Herba callunae) nebo květ (Flos callunae). Nať se sbírá v době květu seřezáváním, suší se ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 45 °C. Květy se sbírají protažením nati mezi prsty (případná příměs listů není na závadu).
Droga působí desinfekčně zejména v oblasti močových cest, močopudně, potopudně, dobře působí při zánětu pánvičky ledvinné a na močové kaménky, schopnost odvodňování se uplatní při otocích, vřes dále uklidňuje, prohlubuje spánek, reguluje trávení, působí mírně protiprůjmově, vylučuje z těla kyseliny močové a proto je vhodný při dně a revmatismu, protizánětlivě působí v trávicím ústrojí, v močových cestách a zejména v ženských orgánech.
Podává se nejčastěji ve formě nálevu (3 čajové lžičky drogy na 2 šálky vody). Droga nemá nežádoucích účinků a proto ji lze užívat i dlouhodobě.

ZAHRADA:

Vřes se pěstuje v mnoha zahradních kultivarech lišících se barvou květů. Vyžaduje kyselou půdu, nejlépe směs rašeliny a písku.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

dindar napsal(a) dne 9.9.2014:
mohu se zeptat mám cystu 5cm velkou koupila jsem si bylinný čaj který obsahuje vřes,truskavec,sporýš,lžičník mohu užívat čaj když kojím ? předem děkuji za odpověd :-) je to čaj přímo na cysty

Jana napsal(a) dne 19.10.2013:
Chtěla bych se zeptat, zda jsou všechny formy vřesů (i ty zahradní-okrasné) stejně léčivé jako vřes obecný ve volné přírodě.

  • vláďa napsal(a) dne 19.10.2013:
    Určitě stejně léčivý zahradní vřes není,dle mých zkušeností se léčivá síla ztrácí téměř u všech přírodních léčivek šlechtěním. Co je přírodní je vždy více léčivé.Matka příroda je moudřejší a ví co je pro naše zdraví nejlepší. Navíc přírodní vřes se velmi obtížně pěstuje v kořenech má mykorhizní bakterie, přesadit se dá z přírody pouze s velkým kořenovým balem do plané kyselejší půdy. bylinář Vláďa z Litovle

daněk napsal(a) dne 6.9.2012:
kdy vysadit vřes na zahradu?? mohu ho nechat celoročně na zahradě??děkuji za odpověd

romca napsal(a) dne 6.11.2011:
potrebuji vedet jak zalevat vres v zime v truhliku dekuji

  • ina napsal(a) dne 14.11.2011:
    podla mna ten Vres ked je v truhlíhu určite treba obaliť ten truhlík nejakou vrecovinou alebo bublinkovou fóliov aby črepník nepremrzol a vres sa nezničil ale nie všetky vresy sú mrazuvzdorné.a zalievať v zime mierne a teraz sa este dá tak raz tyž.stačí

Hana Vlasáková napsal(a) dne 26.9.2009:
Dobrý den.Mém dotaz.Koupila jsem si vřesy v květináči a chtěla bych poradit jak se oně starat aby mi vydrželi přes zimu na balkoně.

  • iveta napsal(a) dne 1.3.2010:
    Nároky: Půda chudší, hlinitopísčitá, odlehčená rašelinou, kyselá až silně kyselá reakce ( 4-5 pH ). Vyžaduje plné slunce, snáší letní přísušky, vyžaduje pravidelný řez na jaře na 1/3 délky.

Dagmar Jiránková napsal(a) dne 11.3.2009:
Chtěla bych poprosit o informaci, zda a kdy se provádí sestřih vřesů kvetoucích zjara i kvetoucích na podzim.
Děkuji.

Michaela Sucháňová napsal(a) dne 20.10.2008:
Dobrý den.mohli by jste mi prosim poradit,jak muzu pestovat vřes,jako pokojovou rostlinu?jak zalevat a na jake misto ulozit kvetinac??a muze se vubec vres uchytit jako pokojova rostlina??nebo jenom venkovní?dekuju za radu.msuchanova

Lenka Síthová napsal(a) dne 17.9.2008:
Dobrý den chtela bych se zeptat jestli nekdo nevíte jak se množí vřes (calluna vulgaris) predem dekuji

  • vladimír napsal(a) dne 23.9.2009:
    Vřes obecný se pěstuje velmi obtížně potřebuje hodně sterilní půdu spíš písčitou s jílem nejlépe se mu daří v kyselejším prostředí např.pod borovicemi.Je také náročný na světlo,takže jako pokojová rostlina asi moc nepůjde. bylinář Vladimír z Litovle

pavel napsal(a) dne 16.4.2008:
Miluji vřesy i vřesovce (calluna i erica). Nejprve jsem je pěstoval na zahrádce u svého domku na okraji města, kde mě rostly skvěle, ačkoli když jsem je tam vysazoval, tak všichni co chodili okolo mi říkali, že tam nepůjdou, protože podle jejich názoru tam bylo naprosto nevhodné prostředí a oni to už také zkoušeli a nerostlo jim to, pak jsem zjistil, že vřesíky přesadali z lesa, kde je vyrýpaly, dali je do nevhodné zásadité půdy, do stínu, nezalévali je a nehnojili. No a teď jsem vysadil vřesy i vřesovce na chatu do úplně ideálního prostředí u lesíčka, půl dne na slunci, do rašeliny, no a už druhý rok mi zrovna moc nejdou, tak nevím :-(

Nemáte oprávnění psát komentáře.