Euphorbia helioscopia - pryšec kolovratec
Slovensky: Mliečnik kolovratec
Čeleď: Euphorbiaceae - pryšcovité
POPIS:
Jednoletá, 10 až 60 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, nevětvená nebo od báze se dvěma lodyhami, lysá až roztroušeně chlupatá, zelená až tmavě fialová. Listy obvejčité, přisedlé, dole celokrajné, v horní části pilovité, od zdola nahoru zvětšující se, lysé, zelené až žlutozelené. Cyathia v přibližně do jedné roviny rozloženém lichookolíku, větvená. Zákrovní listence vidlanů obvejčité, navzájem nesrostlé. Žlázky příčně oválné, žlutavé. Kvete v V až IX.
Pryšec kolovratec stáčí svá květenství ke slunci, z kteréžto vlastnosti je odvozeno latinské druhové jméno (lat. helios=slunce a skopein=dívat se).
STANOVIŠTĚ:
Pole, zahrady, rumiště, navážky, skládky, nádraží, náspy, příkopy, rumiště, preferuje půdy kypré, dusíkaté, hlinité až jílovité, neutrální až zásadité, čerstvě vlhké až vysýchavé.
ROZŠÍŘENÍ:
V ČR od nížin do podhorských oblastí hojně, ve vyšších polohách roztroušeně až ojediněle (často v nadmořských výškách okolo 800 m, přechodně však i v 1300 m). Celkově roste v Evropě, v Asii vyjma tropických oblastí, v severní Africe, druhotně v Severní Americe, Austrálii a na Novém Zélandu.
JEDY:
Stejné jako pryšec chvojka, působení však zřejmě poněkud mírnější.