Euphorbia helioscopia - pryšec kolovratec

Slovensky: Mliečnik kolovratec

Čeleď: Euphorbiaceae - pryšcovité

 

POPIS:

Jednoletá, 10 až 60 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, nevětvená nebo od báze se dvěma lodyhami, lysá až roztroušeně chlupatá, zelená až tmavě fialová. Listy obvejčité, přisedlé, dole celokrajné, v horní části pilovité, od zdola nahoru zvětšující se, lysé, zelené až žlutozelené. Cyathia v přibližně do jedné roviny rozloženém lichookolíku, větvená. Zákrovní listence vidlanů obvejčité, navzájem nesrostlé. Žlázky příčně oválné, žlutavé. Kvete v V až IX.
Pryšec kolovratec stáčí svá květenství ke slunci, z kteréžto vlastnosti je odvozeno latinské druhové jméno (lat. helios=slunce a skopein=dívat se).

STANOVIŠTĚ:

Pole, zahrady, rumiště, navážky, skládky, nádraží, náspy, příkopy, rumiště, preferuje půdy kypré, dusíkaté, hlinité až jílovité, neutrální až zásadité, čerstvě vlhké až vysýchavé.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin do podhorských oblastí hojně, ve vyšších polohách roztroušeně až ojediněle (často v nadmořských výškách okolo 800 m, přechodně však i v 1300 m). Celkově roste v Evropě, v Asii vyjma tropických oblastí, v severní Africe, druhotně v Severní Americe, Austrálii a na Novém Zélandu.

JEDY:

Stejné jako pryšec chvojka, působení však zřejmě poněkud mírnější.

Nemáte oprávnění psát komentáře.