Equisetum arvense - přeslička rolní

Syn.: Equisetum pratense, Allostelites arvense
Slovensky: Praslička roľná

Čeleď: Equisetaceae - přesličkovité

 

POPIS:

Vytrvalá, výtrusná bylina. Letní, neplodné lodyhy 10 až 70 cm vysoké, zelené, přeslenitě větvené, mělce rýhované, lodyžní žebra téměř hladká, zuby lodyžních pochev celé hnědé až téměř černé, někdy s úzkým blanitým okrajem, v délce 1/3 až 1/2 délky pochvy, větve vyrůstají v přeslenech, obvykle jednoduché, jen zřídka větvené, pochvy větví se 4 zuby. Jarní plodné lodyhy 10 až 30 cm velké, světle hnědé, pochvy nafouklé, její zuby navzájem oddělené, bez blanitého lemu, výtrusnicový klas válcovitý, do 4 cm dlouhý. Jarní lodyhy odumírají ještě před vznikem letních, zelených lodyh. Zralost výtrusů: III až V.

STANOVIŠTĚ:

Pole, náspy, podél cest, louky, břehy, často na stanovištích ovlivněných lidskou činností, na půdách hlubokých, s vyšší hladinou spodní vody, kyselých až slabě zásaditých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR hojně až obecně od nížin po horské oblasti (max. 1390 m n.m.). Celkově roste v celé Evropě vyjma Azorských ostrovů, v Asii na jihu po Írán, Himálaj a Čínu, dále roste v Grónsku, v Severní Americe na jihu po Kalifornii, zavlečena byla na Nový Zéland a zřejmě i do jiných oblastí světa.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírají se letní, zelené, neplodné lodyhy, které se seřezávají v období od června do září. Suší se ve stínu za teplot do 40 °C.
Droga obsahuje zejména kyselinu křemičitou (až 7 %, z nichž asi 12 % je rozpustných ve vodě) a dále asi 4 % steroidních saponinů, flavonoidní glykosidy (qyurcetin, luteolin, campherol), hořčiny, organické kyseliny (např. kyselina jablečná), silice, třísloviny a stopy alkaloidů.
Přeslička působí výrazně hojivě, močopudně, zvyšuje pružnost a pevnost cév (kyselina křemičitá), užívá se při zánětech močového ústrojí nebo při močových či ledvinových kaméncích, zevně podávaná urychluje hojení ran, působí antirevmaticky (z půdy přijímá relativně velké množství zlata), ve formě kloktadla se užívá při angíně, zánětech dutiny ústní, katarech průdušek, k zastavení krvácení z nosu (při výplachu nosu je nutné do odvaru přidat sůl, "aby to nepálilo"), proti vypadávání vlasů, při hemeroidech apod. Pravidelné a dlouhodobé užívání přesličky v malých dávkách (0,15 l odvaru denně) údajně výrazně snižuje riziko vzniku rakoviny.
Přeslička se podává se nejčastěji ve formě odvaru (4 čajové lžičky drogy na 1/4 vody, vaří se 10 až 15 minut), který se při urologických nebo revmatologických chorobách pije v množství 0,75 až 1 l, v ostatních případech 0,5 až 075 l denně. Ve formě vlhkých nebo kašovitých obkladů se přeslička užívá na špatně se hojící rány, bércové vředy, píštěle apod.

UŽITÍ:

Přesličkovou natí lze velice snadno umýt a vydrhnout nádobí - zvláště při pobytu v přírodě je to prostředek vhodnější než třeba saponát.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Kamila Brennerová napsal(a) dne 13.9.2012:
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda je přeslička opravdu vhodná při zadržování vody v těle? Děkuji.

luba napsal(a) dne 8.8.2012:
dobrý den,prosím o radu.Manžel má nádor v krku,chodil na ozařování,ale po ozářkách se mu v ústech udělali afty.Zkoušeli jsme všechno možné,pomohlo by mu kloktání a výplach úst z přesličky? děkuji za odpověď

  • Anonym napsal(a) dne 22.9.2012:
    Vašemu muži pomůže, pokud bude pít přesličkový čaj - 2x denně 1 čálek. K tomu v poledne čálek řaje z nimby. Nimbu, vyluhovanou za studena je potřeba používat i k pravidelnému kloktání a sprejování dutiny ústní. Po týdnu přejdeme na pití jednoho šálku řaje z přesličky a místo toho přidáme výluh z šatavari - úžasného hojiče všech sliznic.

Venda napsal(a) dne 3.6.2011:
Prosím byl mě vyoperován nádor v močovém měchýři,nezasáhl svalovinu a nejsou žádné metastáze.Chci se zeptat jestli mě může pomoci čaj nebo užívání přesličky zastavit nebo vyléčit tak aby se nádor nemohl opět objevit.Děkuji Venda

  • Petr Nejedlý napsal(a) dne 4.6.2011:
    No nejsem odborník ale můj kamarád byl u léčitele a ten mu poradil čaj Vilcacora a to měl prasklý rakovinový nádor v tlustém střevě a po operaci začal pít tento čaj a již několik let je ok.více informací najdete na internetu.Tento čaj je skoro zázrak a věřím že vám také pomúže. Tak hodně zdraví a hlavně hlavu vzhůru bude líp Petr.

angala napsal(a) dne 13.9.2010:
takze je preslicka jednodelozne nebo dvoudelozne?
dekuju

Anetta Dargocka napsal(a) dne 5.8.2009:
Chcela by som sa opytat ci ma niekto skusenosti s vyliecenym ostrohom na pate pomocou praslicky polnej?

Šimon Leitgeb napsal(a) dne 8.5.2009:
Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli má stejné účinky i přeslička lesní??? U nás totiž v lese roste mnohem víc přesliček lesních než rolních. To co jste tam napsali mě velmi zaujalo. A dokázala by přeslička rolní pomoc viléčit rakovinu??? A může starý člověk, který pravidelně užívá přesličku chytit rakovinu a když ji ten člověk pravidelně používá tak má alespoň 50 procent šanci se viléčit??? Jestli mi odpovíte, tak vám moc děkuji.

  • Vìra Melicharová napsal(a) dne 3.5.2011:
    Přeslička lesní to nevím, takový název jsem ještě neslyšela,pozor na přesličku bahenní, ta je toxická.Přeslička rolní léčí i starší rakovinové tumory, je ideální ještě užívat
    s měsíčkem lékařským, kopřivou, žebříčkem.Na celý den připravit čaj do termosky a po douškách několikrát pít.Doporučuji též parní zábal z přesličky na postižené místo.
    Tyto informace jsou z knihy Marie Trebens Léčivé byliny

mirek napsal(a) dne 19.2.2009:
zaujmalo by ma či praslička lesná má liečivé účinky ako praslička roľná ďakujem.

Solanská Dana napsal(a) dne 12.8.2008:
Ikdyž jsem přesvědčena o léčivých účincích této rostliny mám bohužel velký problém s přemnožením přesličky rolní na zahradě.Nepomáhají ani osvědčené postupy,prosím o radu.

  • Anonym napsal(a) dne 15.5.2013:
    mám také přesličku na zahrádce a to všude, stále to škubu a pořád je toho tam více. Napište mi, prosím, jak to zlikvidovat...Díky.

Charvátová Zuzana napsal(a) dne 30.7.2008:
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, zda se dá přeslička rolní použít vnitřně na vyhojení lehkého akné pleti-obličeji, předem děkuji za odpověd. Když má čistící účinky, a kolikrát denně ji můžu v kombinaci s heřmánkem a kopřivou pít? Děkuji Zuzana Ch.

  • Jos. A. Zentrich - bylinář napsal(a) dne 31.7.2008:
    Přeslička s kopřivou a heřmánkem jest věru podivná kombinace. Samozřejmě, že je možné to takto pít, ale thé by muselo být připraveno na dvakrát - heřmánek jen spařit, kopřivu s přesličkou povařit alespoň 3 minuty. Pijte 2-3 šálky 150 ml denně.
    Nicméně pro léčbu akné se osvědčila poněkud onačejší léčba, viz příslušné heslo v mé Encyklopedii moderního bylinářství, z které cituji:
    Akné – čili trudovitost - je nepříjemné kožní onemocnění, charakterizované zánětem mazových žláz, rozšířené u obou pohlaví především v dospívání a dislokované zejména v oblasti šíje, hrudi a obličeje. Může probíhat v mírné formě nezanícených lézí, zvaných komedony, ve formě zanícených a zahnisaných tzv. papul, nodul a cyst – pravidelně přecházejících do nehezkých jizev a také ve formě znetvořující a vysoce zánětlivé, doprovázené obvykle celkovými příznaky s horečkou. Oficielní léčba používá benzoyl peroxid, tretionin, antibiotika, kortikoidy a isotretionin a pro vnitřní orgány je značně zatěžující.
    Přírodoléčebně zasahujeme především tzv. krev čistícími čaji, dále podáváme včelí mateří kašičku, fermentovaný pyl, případně kombinaci obou látek - podle hormonální hladiny ženských a mužských hormonů – což je zapotřebí rozhodnout na základě laboratorního vyšetření. Poměrně účinné je i nasazení starobylé terapie prostřednictvím nasazení vákuových baněk. Zevně – kromě baněk - aplikujeme různé kosmetické – komerčně vyráběné přípravky na zklidňování postižené pokožky.
    Příklad léčebné formule:
    čaj na pití:
    - oddenku pýru (rad. graminis), 40,0 g
    - kořene pampelišky s natí (rad. taraxaci cum herba), 20,0 g
    - nati meduňky (hb. melissae), 20,0 g
    - kořene lopúchu (rad. bardanae), 10,0 g
    - březového listu (fol. betulae), 10,0 g
    Podáváme formou nálevu, 4x denně šálek 150 až sklenici 200 ml.
    Včelí mateří kašička: - obvyklou dávku činí 500 mg natívní (surové) MK, případně cca 170 mg MK lyofilizované denně.
    Fermentovaný pyl: 3x denně 1 mocca – 1 čajovou lžíčku.
    Baňky: sázíme 6 ks baněk o přísavném průměru 35 – 40 mm, vždy na 15 minut – a to první den na šíji, druhý den na hrudník, třetí den po třech na vnitřní stranu stehen. Čtvrtý den je přestávka a potom se postup opakuje. Do obličeje přirozeně baňky nepřikládáme, protože vesměs vytvoří hematom, krásně česky nazývaný „cucflek.“
    Chorobu obvykle nelze zcela vyléčit, ale dosáhneme výraznějšího zklidnění procesu, obvykle za 6 – 12 týdnů

Verča napsal(a) dne 13.7.2008:
Mužu se zeptat, nevíte náhodou do které třídy přeslička rolní patří? Jestli jednoděložné nebo dvouděložné? Děkuji předem.

  • Zdeněk Pazdera napsal(a) dne 13.7.2008:
    Všechny přesličky (vyjma některých vyhynulých) patří do samostatné třídy přesličky - Equisetopsida, která obsahuje jediný řád přesličkotvaré - Equisetales, jenž obsahuje jedinou čeleď přesličkovité - Equisetaceae a to zase obsahuje jediný rod zvaný přeslička - Equisetum.

Nemáte oprávnění psát komentáře.