Erythronium dens-canis - kandík psí zub
Slovensky: Kandík psí
Čeleď: Liliaceae - liliovité
POPIS:
Vytrvalá, cibulnatá, 10 až 20 cm vysoká bylina. Cibule s přisedlými cibulkami, vejčitě podlouhlá, ve tvaru "psího zubu". Listy pouze 2, přízemní, vstřícné, vejčitě eliptické, fialovohnědě skvrnité. Květ převážně pouze 1, 3 až 4 cm v průměru, nící, vyrůstá na 10 až 20 cm vysokém stvolu, okvětní lístky růžové až fialové, nazpět ohnuté, u báze skvrnité. Kvete v III až IV.
ROZŠÍŘENÍ:
V ČR roste planě pouze na jediné lokalitě, kterou je vrch Medník v dolním Posázaví. Není však zcela jasné, zda na Medníku roste jako relikt doby meziledové nebo zda jde "jen" o pozůstatek jeho prastarého (středověkého?) pěstování - pravděpodobnější se asi momentálně jeví varianta druhá. Celkově roste v jižní Evropě (severní hranici rozšíření tvoří právě uvedená lokalita v ČR a několik lokalit v SR), na východě přes Malou Asii, Kavkaz, Altaj až po Japonsko.
STANOVIŠTĚ:
Listnaté lesy.
PĚSTOVÁNÍ:
Kandík psí zub vyžaduje lehčí, humózní, mírně kyselé půdy a polostinné stanoviště. Množí se dceřinými cibulkami, které se sází nejlépe v srpnu. Protože cibule mají jen tenký obal, musí se přechovávat ve vlhké rašelině, aby nevyschly. Botanické druhy kandíku je možné množit i semeny, která se vysévají ihned po dozrání a kvést začínají ve věku 3 až 4 roky. Kandík psí zub se pěstuje i v několika kultivarech s květy bílými a různými odstíny růžové a fialové.
Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:
(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)Jana napsal(a) dne 13.4.2015:
Prosím o radu:
Na skalce máme dva trsy / koupené od skalničkáře / , které nekvetou už třetím rokem. Oba trsy jsou nasazeny v lehčí, humózní a mírně kyselé půdě na polostinném stanovišti. Letos opět nekvetly a nemají nasazené na květ. Půda není přemokřena, je vlhká jen tak, aby trsy nevysychaly.
Zuzana napsal(a) dne 6.3.2014:
Zajímavé články o kandíku jsou na burle.blog.cz Vřele doporučuji. Jsou tam i televizní záběry.
jozkazhor napsal(a) dne 3.1.2014:
Kandík psí zub je krásná rostlina. Bohužel se na jejím významu pro naši flóru přiživují lidé, kteří všemožně prosazují své ego. Pan Václav Burle (www.burle.blog)prý chce rostliny chránit před fotografy. Jenže on sám rostliny fotografuje a dokonce organizuje na Medník placené fotografické vycházky. Na svých stránkách umožňuje publikovat příspěvky lidí, kteří se chlubí přenášením chráněných rostlin (i kandíků) do zahrádek (sirvaleček). Naopak lidem, kteří jeho jednání kritizují, neumožňuje přístup na své stránky. Tento člověk je zištný škůdce přírody.
Věra napsal(a) dne 30.4.2013:
Prosím o radu: Na skalce máme dva trsy / koupené od skalničkáře / , které nekvetou už čtvrtým rokem. Oba trsy jsou nasazeny v lehčí, humózní a mírně kyselé půdě na polostinném stanovišti. Letos opět nekvetly a nemají nasazené na květ.
Děkuji za radu
- medník napsal(a) dne 9.3.2014:
mno, nemáte asi tu správnou hlínu ani ostatní podmínky, které jsou na medníku
Bohumila Zavadilová napsal(a) dne 9.4.2012:
Nedávno jsem se byla se synem podívat na chatě, jak vypadá po zimě uviděla jsem tam v trsu kytičku, kterou jsme nemohli určit a nikdy jsme ji tam neviděli. Vyfotografovala jsem si ji mobilem a poslala svému druhému synovi. Jeho manželka zjistila, že to je právě zmíněný kandík psi zub. Jak se tam tato rostlina dostala, je mi záhadou.Chatu máme v Černíkách, je to od Medníku poměrně dost daleko.
- vláďa napsal(a) dne 10.4.2012:
Není to zrovna běžné,ale někteří zahrádkáři své přebytky a to i vzácné rostliny vysazují zpět do přírody. Dělo se to i v dávné minulosti a nyní je velmi obtížné pro botaniky určit zda zde rostlina původně rostla nebo byla uměle vysazena.
Václav Burle napsal(a) dne 15.2.2012:
Na Medník se na něj jezdí dívat na tisíce lidí, z nichž každý má fotoaparát. Myslíte si, že to dupání na rostliny je v pořádku? Neměl by být spíše vstup na lokalitu, mezi rostliny, zakázán? Požádal jsem státní správu o nápravu, ale ti zatím mlčí. Napište svůj názor na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Články o kandíku jsou na burle.blog.cz. Děkuji a těším se na vaše argumenty. Václav Burle
- David Pivko napsal(a) dne 2.4.2012:
Nemyslím si, že by měl být vstup na lokalitu zakázán, protože ani nechápu, jaký vandal by ničil takovou nádhernou květinu. Já osobně jezdím na medník aspoň 1x za rok a byla by škoda, kdyby to bylo uzavřené.
Vìra napsal(a) dne 13.6.2008:
Doma máme malé alpinum a kandík psí zub, když kvete - nádhera. Manžel nedávno celé hnízdo kandíků rezesadil a snad příští rok bude kvést.
- Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. napsal(a) dne 30.4.2010:
Také mám na zahrádce kandík už asi 25 let ale květy jsem ještě neviděla. Vyzkoušela jsem různá stanoviště i zeminu a pořád nic. Pokaždé vyrostou jen krásné listy. Tak nevím kde je chyba. Budu vděčná za radu. Díky.
Janna
Zuzana napsal(a) dne 3.4.2008:
Připomínka k lokalitě: Tato rostlina se vyskytuje i ve východních čechách - v zámeckém parku v Letohradu na neohraničeném prostoru. Jestli tam byla někdy v minulosti uměle vysazena nebo zde roste planě nevím, ale kvete zde v poměrně velkém množství každé jaro.
- Ondřej Červenka napsal(a) dne 19.9.2011:
Kandík roste ve volné přírodě pouze na vrchu Medník, takže zde byl nejspíše uměle vysazen...