Arctium tomentosum - lopuch plstnatý (lopuch pavučinatý)

Slovensky: Lopúch plstnatý

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Dvouletá, 60 až 120 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, silná, rýhovaná, vlnatě chlupatá, větvená. Listy vejčitě srdčité, celokrajné nebo drobně zubaté, na rubu hustě šedoplstnaté až vlnatě chlupaté, řapíkaté, řapíky dolních listů často načervenalé. Květy v kulovitých, pavučinatých, latnatě uspořádaných úborech, purpurové, všechny trubkovité. Zákrovní listeny květů mají hákovitě zahnutou špičku. Kvete v VII až IX.
Rostlina vytváří v prvním roce růžici přízemních listů, teprve ve druhém roce kvete.

STANOVIŠTĚ:

Meze, pustá místa, břehy, houštiny, rumiště, ploty, preferuje půdy vápnitohlinité, dusíkaté.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR hojný, celkově roste v Evropě vyjma Portugalska, dále v severní Asii až po Altaj.

LÉČITELSTVÍ:

Sbíranou částí je kořen (Radix bardanae, Radix lapae), zřídka list (Folium barbanae)nebo semeno (Fructus barbanae). Kořen se dobývá u jednoletých rostlin na podzim (září, říjen) nebo u dvouletých na jaře (březen, duben) - koncem vegetačního období v prvním roce života rostliny se v kořeni ukládají zásobní látky, takže je dužnatý, po vykvetení však dřevnatí nebo dokonce i vyhnívá, takže se pro léčitelství stává bezvýznamným. Po omytí se suší, při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 50 °C. Účinnost kořene se nejlépe zachová, pokud se před sušením ponoří asi na 3 minuty do vroucí vody. Drogu je nutno uchovávat v suchu a občas je dobré provést přesušení (snadno totiž přijímá vzdušnou vlhkost). Semena se sbírají na podzim po dozrání, listy možno sbírat kdykoliv.
Kořen obsahuje až 45% zásobního polysacharidu inulinu, asi 0,2% silice, polyacetylenové složky (tridekadientetrin, tridecenpentain) s fytoncidním a fungicidním účinkem, sliz, tříslovinu, minerální látky, lappin, glykosidy, hořčiny, pryskyřice, olej a vitamín C.
Droga příznivě působí při poruchách trávicího traktu a celkově posiluje organismus. Má i účinky močopudné a potopudné. Podle J.A.Zentricha droga také silně povzbuzuje látkovou výměnu a zlepšuje činnost jater a žlučníku, lze ji použít při dně, revmatismu, při močových kaméncích, při zánětech trávícího ústrojí, při peptickém vředu, při zánětech v ústní dutině, snižuje hladinu cukru v krvi. Při současném vnitřním i vnějším podávání jí lze často vyléčit i chronické ekzémy a jiné kožní poruchy vzniklé v důsledku špatné látkové výměny. Silný odvar z kořene vtíraný několikrát týdně do pokožky hlavy posiluje růst vlasů. Mladé, čerstvé a pomačkané listy přiložené na nehojící se rány, pohmožděniny nebo kožní záněty mohou napomoci k jejich léčení. Čerstvá šťáva z kořene je výborným kožním lékem - užívá se vnitřně nebo zevně na potírání ekzémů, vředů, akné či ran. Po zaschnutí se smyje čajem z kořene. V kožním lékařství nebo při léčbě cukrovky se užívá silnější čaj (20 g drogy na 250 ml vody - pít 3x denně). V ostatních případech se užívá slabšího odvaru, který se připraví ze dvou čajových lžiček na 400 ml vroucí vody - čaj se nechá přes noc odstát a užívá se pak 4x denně po 100 ml.
V lékařství se používá lopuchový olej proti padání vlasů a lupům. V homeopatii se lopuchu užívá proti kožním nemocem, ekzémům a lupům.
Poznámka: Vedle lopuchu plstnaté lze stejně tak použít i dalších druhů lopuchů, zejména lopuchu většího nebo lopuchu menšího - jejich účinky jsou stejné.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Leona napsal(a) dne 29.4.2014:
Moje maminka měla ostruhy a ultrazvuk jí nepomohl.Zkusila asi týden vždy na noc balit nohu do Kostivalu.Bolest zmizela.Vždy čerstvé listy promnout v ruce,přiložit na patu,třeba do pevné ponožky a nechat celou noc.To platí i pro různé bolavé místa.

Vlad. Novák napsal(a) dne 5.9.2013:
Po zkušenosti s rádoby léčitelem Ant.Hornáčkem, St. Turá bych chtěl varovat ostatní zájemce před návštěvou.Hodinová přednáška otřepaných frází a hrubých až vulgárních výrazů mě stála 30 eur s nulovým výsledkem.Pro použití lopuchu využijte informace z jiných zdrojů-vzdělanějších.

Jitka napsal(a) dne 29.1.2013:
Dobrý den Jančo,
Též mám začínající ostruhu na patě a vyléčila jsem jí boucháním do paty paličkou na maso co jsem vydržela.Stačí 2x deně

Ančí napsal(a) dne 20.7.2012:
Dobrý den, já vyzkoušela šampon, proti vypadávání vlasů s PahThenolem a právě Lopuchovým extraktem a je to báječná kombinace!! Vlasy mám po 3 měsících denního používání hustší, zdravější a při vyčesávání mi na kartáči nezůstává tolik vlasů. Použití je pohodné a nestojí tolik peněz. A je to přírodní!!

Alexandra napsal(a) dne 1.12.2011:
pozrite si tiez stranku: www.liecitel1.sk

Ivana napsal(a) dne 11.7.2009:
Ahoj všem,
Má kamarádka měla autonehodu.Měla ošklivé třžné rány na obličeji.Přikládala jsem jí na celý obličej listy z lopuchu,který jsem před tím namáčela ve vařicí vodě.Obličej zůstal bez jakýchkoliv jizev.Je to úžasná bylinka.

  • Janča Slezáková napsal(a) dne 21.4.2011:
    Dobrý den..
    Kamarádka má začínající ostruhu na patě..Slyšela jsem,že by proti tomu snad měly zabírat zábaly z lopuchu... Máte někdo zkušenost? Předem děkuji za radu a hezký den přeji :o)

Komentáře   

Lucie
# zlepšeníLucie 2016-05-13 15:33
Od té doby, co se pravidelně obkládám lopuchovými listy 24 hodin denně umím salto vzad, přestala jsem kouřit a neučila jsem se plavat čubičku.

Nemáte oprávnění psát komentáře.