Betula pendula - bříza bělokorá (bříza bradavičnatá, bříza bílá)
Syn.: Betula alba, Betula verrucosa, Betula atrata, Betula microlepis
Slovensky: Breza previsnutá
Čeleď: Betulaceae - břízovité
POPIS:
Strom až 25 m vysoký s oválnou korunou. Borka za mlada hladká, žlutavě až načervenale hnědá, později bílá až šedobílá, loupavá, v dolní části kmene popraskaná. Listy střídavé, řapíkaté, trojúhelníkovité až vejčité, dvojitě pilovité, ke špičce zúžené, za mlada chlupaté, později lysé. Květy v jehnědách, samčí jehnědy po 1 až 3 na konci loňských větévek, přisedlé, 3 až 7 cm dlouhé, převislé, žluté až žlutohnědé, samičí jehnědy 1 až 4 cm dlouhé, stopkaté, zelené, zpočátku vzpřímené, po opylení převislé. Kvete v IV až VI, plodit začíná ve stáří 10 až 15 let a dožívá se až 150 let.
STANOVIŠTĚ:
Světlejší lesy a jejich okraje, paseky, rašeliniště, pastviny, skály, na půdách chudších, sušších, i extrémně kyselých, stanoviště světlé, ve stínu brzy umírá.
ROZŠÍŘENÍ:
V ČR velmi hojně až do nadmořských výšek cca 1000 m. Celkově roste v Evropě na severu až po polární kruh, na jihu po Pyreneje a Apeniny, na východě až k povodí řeky Leny.
LÉČITELSTVÍ:
Sbírá se zejména list (Folium betulae), nejlépe brzy na jaře, nejúčinnější jsou mladé, ještě lepkavé listy. Suší se ve stínu, teplota při umělém sušení by neměla přesáhnout 40 °C. Brzy na jaře (březen) je možno sbírat i březové pupeny (Gemmae betulae) nebo stáčet mízu (tzv. březová voda či šťává), jež je nejhodnotnější ještě před rašením listů (do kmene se navrtá 1 až 2 cm hluboká dírka, do níž se vsune hadička, z které pak šťáva odkapává do nádoby).
Droga obsahuje flavonové glykosidy (cca 2%), silice (cca 0,05 až 0,5%, v pupenech až 6%), pryskyřice, třísloviny (5 až 9%), vitamín C, karoteny, organické kyseliny, saponiny, minerální látky, betulalbin, olej, cukr a fytoncidy.
Březové listy působí močopudně, užívají se proto zejména při chorobách ledvin a močových cest či při "vodnatelnosti", uplatní se ale také při revmatismu a dně (v čaji či koupeli), údajně snižují i hladinu cholesterolu. Březové pupeny se užívají při zánětu kostí, při odvápnění kostí, harmonizují činnost slinivky a sleziny, pomáhají léčit záněty ledvin. Březová šťáva se osvědčila při revmatismu a při nedostatečné činnosti ledvin a zároveň je to lidový prostředek k ošetření vlasů.
List se podává ve formě čaje (1 polévková lžíce drogy se přelije šálkem vařící vody, 10 minut se luhuje, berou se 3 dávky denně) nebo koupele. Z březové kůry a dřeva se destilací vyrábí dehet, jenž nachází uplatnění zejména při kožních chorobách.
DALŠÍ UŽITÍ:
Vzhledem k tomu, že bříza dobře snáší znečištěné ovzduší a nemá velké nároky na živiny, je ideální dřevinou pro zalesňování různých zdevastovaných území. Její dřevo se používá při výrobě nábytku či jako topivo.
PĚSTOVÁNÍ:
V parcích se pěstuje několik okrasných odrůd břízy bělokoré, např. "Delacarlica" s listy hluboce laločnatými, "Purpurea" s purpurovými listy, "Laciniata" s listy zastřihovaně dělenými, "Youngii" s polopřevislými větvemi aj.
Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:
(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)bibíšek valenta napsal(a) dne 8.3.2014:
prosím o urychlenou radu:stáčím březovou vodu.budu ji mit asi 30 l.kolem 20.3.2114-ukončím sběr-břízu pohladím poděkuji jía šetrné ucpu otvůrek po stáčení.ale řeším problém jak březovku uchovat co nejdéle.?zatím je v chladu v demižonu.nalil jsen na ni trochu sl.oleje-zabráním tím oxidaci a uniku vonnych látek.jak ji ochránit minimálně do cervna před kvašením či jiným neduhům a uchovat tím všechny blahodárné vlastnosti?na internetu jsem našel spoustu informací o její využití ale jak ji uchovat déle jak 3 měsíce ne a ne.kdo máte ykušenost poraĎte.zatim jí ushovám ve sklepě v chladu.Ď.bibíšek.
- Květuše Jiroušová napsal(a) dne 19.3.2014:
Dobrý den.Mám stejný dotaz jako vy a nikde jsem se nic nedočetla ani kolik denně vypít a jestli ředit nebo pít tak jak jsem jí od břízy dostala.Prosím kdyby jste získal nějaké informace podělte se Děkuji Květuše :-D
Denisa napsal(a) dne 25.5.2013:
Můžu se zeptat jaký je botanický název břízy?
vorlíčková Anna napsal(a) dne 13.4.2013:
Dobrý den.mám dotaz, píšete,ža pupeny břízy léčí osteoporozu a kosti? Ráda bych věděla, jak používat. Děkuji.
radek napsal(a) dne 9.12.2012:
mam dotaz, v mediich jsem zaznamenal, ze briza za den vyprodukuje 40 l vody. predpokladam, ze je to mysleno jako vlhkosti. zajimalo by me srovnani s jinymi beznymi typy stromu v cesku, zejmena z duvodu vypousteni alergenu do okoli. dekuji
brož napsal(a) dne 25.10.2012:
Je bříza bělokorá u nás původní nebo nepůvodní?
TheLuksa007 napsal(a) dne 4.9.2011:
jaký má bříza plod)
- Veronika napsal(a) dne 8.3.2012:
Plod břízy je okřídlená nažka, která je součástí jehnědy (hroznovité květenství
luky napsal(a) dne 8.5.2011:
bříza je krásny strom
Bednaøová Markéta napsal(a) dne 8.4.2011:
Prosím o radu, jakým způsobem se používá míza z břízy na vlasy. Děkuji
jana napsal(a) dne 8.11.2009:
co se léčí listy břízi a co se z nich vyrábí
- vláďa napsal(a) dne 18.11.2011:
Listy břízy ve formě nálevu léčí ledviny a revmatismus. Vnější zábaly z listí jak z čerstvého nebo sušeného pomáhají při bolestech různého typu. Bříza je božský strom, míza z břízy léčí ledviny,vně regeneruje vlasy. Na bříze rostou 2 druhy léčivých hub rezavec šikmý (čaga) pomáhá při žaludečních vředech a rakovině žaludku,březovník obecný pomáhá při žaludečních vředech .. bylinář Vláďa
- Ladislava napsal(a) dne 17.9.2012:
Pane Vláďo,děkuji za zajímavé informace-myslím o těch žaludečních vředech-mám břízu u domu,čím dál víc si jí vážím-nejen pro její krásný habitus,teĎ díky vám i pro její léčivé kouzlo....Ladislava
Olda napsal(a) dne 14.7.2009:
Proč má bříza bílou kůru?
- o.k. napsal(a) dne 17.11.2011:
mne by to taky zajímalo
Jana Fertö napsal(a) dne 7.5.2009:
Je to sice hezký strom,ale bohužel, pro nás, alergiky není vhodným k vysázení. To samé se týká habru,olše,jasanu atd.Takže pokud si uvedené stromy někde vysadíte,musíte počítat s tím,že ne všem udělají dobře.
Petra napsal(a) dne 31.3.2009:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se říká plodům břízy? Ve škole učí děti, že plodem jsou jehnědy. Pokud ale navštívím internetvé stránky, kde je rozepsáno o bříze je tam napsáno, že květ je jehněda a plod jsou okřídlené nažky. Mohl by mi to někdo přesněji vysvětlit? Děkuji.
- Ivana Vojtěchová napsal(a) dne 15.4.2009:
Dobrý den, ano, květ je jehněda složená z okřídlených nažek. Podívejte se teď na břízu pozorně, jsou tam dlouhé žluté jehnědy samčí, krátké tenké zelené samičí a zbytky černých suchých jehněd samičích. Když je rozemnete mezi prsty, rozpadnou se na jednotlivé okřídlené nažky. I.V.
- Ivana Vojtěchová napsal(a) dne 15.4.2009:
Dobrý večer, chtěla bych se opravit, jehněda není jednoduchý květ jako třeba mák, ale květ složený, tedy květenství a to převislé hroznovité květenství. Po opylení jednotlivé kvítky dozrají v křídlaté nažky. I.V.
Petr Balek napsal(a) dne 21.3.2009:
Chtěl bych se zeptat kdy a jakým zpúsobem je nejlepší set semínko břízy přímo na místo kde by měla rúst aby co nejvíc vzešlo a jestli semínku nevadí když už nasetý semínko zmrzne a kdy a jaký sazenice (nálet) břízy nejlépe vysazovat? Děkuji.
Venhodová napsal(a) dne 19.3.2009:
Dobrý den,chtěla bych vědět jaké má bříza dřevo, zda měkké nebo tvrdé.Děkuji.
luckytom napsal(a) dne 8.1.2009:
Dobrý den,
jaký má bříza roční přírůstek? Obrazí pařez v nový kmen po zkácení?
Děkuji
Jana Komárková napsal(a) dne 17.11.2008:
Ve kterém ročním období můžu břízu ostříhat. Snese i radikální řez např. polovinu koruny?
martin napsal(a) dne 7.11.2008:
Chtěl bych se zeptat jaký je původ Břízy bradavičnaté ? Díky
Hrášek napsal(a) dne 4.10.2008:
Dobrý den. Dočetl/a jsem se, že bříza bělokorá je chráněný druh. Nevím jestli tomu mám věřit. Je to pravda?
- Jiří Valíček napsal(a) dne 7.10.2008:
Není to pravda. Bříza bělokorá nepatří mezi zvláště chráněné druhy rostlin. Chráněná je zakrslá bříza trpasličí (Betula nana). Obecně však platí ze zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny pro všechny vzrostlé stromy s obvodem kmene více než 80 cm povinnost požádat obecní úřad o povolení ke kácení dřevin rostoucích mimo les.
nováková napsal(a) dne 2.9.2008:
Prosim napište jákým způsobem bříza koření.
děkuji
- anonyme napsal(a) dne 17.9.2008:
Přeji dobrý den. Bříza se rozmnožuje (ne moc dobře)pomocí semen. Pokud v přírodě najdete zanešená semena je to mnohem lepší než se to snažit doma vypěstovat.
- Lusk napsal(a) dne 23.9.2008:
Už se Vám podařilo vypěstovat břízu?