Slivouch1 madagaskarský (Flacourtia2 Ramontchi Hert.) jest nízký stromek nebo keř s rozloženými, bradavičnatými, někdy trnitými větvemi a střídavými, krátce řapíkatými, vroubkovaně pilovitými listy.

Slivouch madagaskarský - Flacourtia ramontchi

Mnohomanželné, poměrně drobné květy mají 3-4 lístky okvětní a mnoho tyčinek, po případě svrchní semeník, objatý na spodu žláznatým terčem.

Plody jsou kulovaté peckovice zvíci třešní až blum, obsahující v chutné dužnině několik tvrdých pouzder nejčastěji jednosemenných.

Slivouch náleží do bohaté čeledi prostoplátečných rostlin slivouchovitých (Flacourtieae), z nichž u nás neroste ani jediná.

Jest domovem na Madagaskaru, kde roste místy planě. Hojněji však se pěstuje a to nejen na Madagaskaru, nýbrž i na Seychellách, v poříčí Zambezi, v Egyptě a ještě s některými jinými druhy flacourtií v celé jižní Asii. Sladké ovoce, nejprve červené, pak fialové, jemuž říkají doma batoko, v cizině madagaskarské švestky, v uvedených zemích pojídá se všeobecně. Na Madagaskaru jest slivouch tak rozšířen, že dostalo se mu od něho příjmí ostrova „slívového“.

1Plody připomínají některé odrůdy našich sliv.

2Dle jména vlastního.

 

 

Nemáte oprávnění psát komentáře.