Kvandong cypříšovitý1 neboli austrálská třešeň (Exocarpus cupressiformis Lab.) připomíná vnějškem malý cypřiš, anyť postranní větvičky, ve které se prutovité větve rozvětvují, jsou porostlé drobnými, přitisklými listy šupinovitými.

Australská třešeň - Exocarpus cupressiformis

Neúhledné kvítky, vyrůstající jednotlivě na krátkých stopkách po stranách větví, jsou podobného složení jako květy našich lněnek (Thesium) nebo květy santalu bílého (Santalium album L.), s nimiž kvandong náleží do společné čeledi rostlin santálovitých (Santalaceae). Mají totiž 4-5listé okvětí, 4-5 tyčinek o krátkých nitkách a svrchní vejčitý semeník spočívající na podplodním terči, s přisedlou, 2laločnou bliznou.

S plody má se to podobně jako u ledvinovníku: stopky jejich po odkvetení velice naduří a zdužnatí v nepravý plod, na jehož vrcholku spočívá plod vlastní - suchý oříšek. Poněvadž vlastní plody podobají se poněkud třešňovým peckám a zdužnělé stopky pro chutnou dužninu jsou v Austrálii oblíbeným ovocem jako u nás třešně, říká se žertovně, že austrálské třešně nemají pecky uvnitř nýbrž venku.

Kvandong cypříšovitý jest domovem v Jižní Austrálii.

1Tak zovou jej domorodci v Austrálii.

 

Nemáte oprávnění psát komentáře.