Kvandong cypříšovitý1 neboli austrálská třešeň (Exocarpus cupressiformis Lab.) připomíná vnějškem malý cypřiš, anyť postranní větvičky, ve které se prutovité větve rozvětvují, jsou porostlé drobnými, přitisklými listy šupinovitými.
Neúhledné kvítky, vyrůstající jednotlivě na krátkých stopkách po stranách větví, jsou podobného složení jako květy našich lněnek (Thesium) nebo květy santalu bílého (Santalium album L.), s nimiž kvandong náleží do společné čeledi rostlin santálovitých (Santalaceae). Mají totiž 4-5listé okvětí, 4-5 tyčinek o krátkých nitkách a svrchní vejčitý semeník spočívající na podplodním terči, s přisedlou, 2laločnou bliznou.
S plody má se to podobně jako u ledvinovníku: stopky jejich po odkvetení velice naduří a zdužnatí v nepravý plod, na jehož vrcholku spočívá plod vlastní - suchý oříšek. Poněvadž vlastní plody podobají se poněkud třešňovým peckám a zdužnělé stopky pro chutnou dužninu jsou v Austrálii oblíbeným ovocem jako u nás třešně, říká se žertovně, že austrálské třešně nemají pecky uvnitř nýbrž venku.
Kvandong cypříšovitý jest domovem v Jižní Austrálii.
1Tak zovou jej domorodci v Austrálii.