Zlatoplod1 slívový neboli ikako2 (Chrysobalanus icaco L.,) jest větevnatý, 2 -3 m vysoký keř nebo stromek z čeledi rostlin mandloňovitých (Amygdalaceae), tudíž příbuzný s naší švestkou a třešní. Má hnědokoré, obyčejně drobnými ďupkami poseté větve, okrouhle vejčité, krátce řapíkaté, celokrajné, jen na širokém předním okraji mělce vykrojené, kožovité, lesklé listy a bílé, poměrně drobné květy v konečných i úžlabních latách.

 

Složením sZlatoplod slívový - Chrysobalanus icacohodují se květy zlatoplodu s květy našich švestek, mají však kalich vytrvalý, a čnělka v nich nevyrůstá z vrcholku semeníka, nýbrž po straně z jeho spodiny.

Plody jsou ellipsoidické, s počátku pýřité, později lysé peckovice zvíci holubích vajec i větší, rozmanité barvy, obsahující ve šťavnaté dužnině nepravidelně 5bokou pecku a v té olejnaté semeno.

Ikako roste v teplé Americe a ve střední Africe, kdež čerstvé jeho plody pojídají jako u nás švestky. Ač zanechávají po sobě trpkou pachuť, jsou dosti lahodny a občerstvující. Zavařeny do cukru zasílají se též do Evropy, zvláště do Španěl.

Z vonných semen (jader) tlačí se mastný olej. Odvaru z kůry a listů, které rozžvýkány trpce chutnají, užívají v Americe i v Africe jako léku proti průjmům a jiným nemocem.

1Slož. z řeč. zlato + žalud.

2Tak zovou tento strom domorodci v Americe.

 

Nemáte oprávnění psát komentáře.