Blechnum spicant - Žebrovice různolistá

Slovensky: Rebrovka rôznolistá

Čeleď: Blechnaceae - žebrovicovité

Popis:

Vytrvalá kapradina. Její listy vyrůstají v hustých trsech v přízemní růžici. Jsou až 80 cm dlouhé (obvykle však kratší), řapíkaté, s čepelí jednoduše zpeřenou a s úkrojky plus mínus střídavě vyrůstajícími v počty 30 až  60 na každé straně listu. Jedná se o kapradinu, u které se tvarem velmi odlišují neplodné listy (trofofyly) od plodných (sporofyly): Neplodné listy jsou převislé nebo přiléhající k zemi, často přezimující do dalšího jara, mají úkrojky podlouhlé, zakřivené a leskle zelené. Plodné listy nepřezimují, vyrůstají vzpřímeně ze středu růžice neplodných listů, bývají delší, dlouze řapíkaté, s úkrojky čárkovitými a vzájemně oddálenými. Na spodní straně plodných listů vyrůstají blízko sebe dvě řady výtrusnic, které zdánlivě splývají v jeden podlouhlý útvar. Výtrusy dozrávají v VII až VIII.

Stanoviště:

Jehličnaté i listnaté lesy, skalní rokle, na půdách vlhčích, kyselých, nevápnitých, někdy rašelinných nebo kamenitých, stanoviště stinné, s vysokou vzdušnou vlhkostí.

Rozšíření:

V ČR roste roztroušeně v podhorských a horských oblastech, v nižších polohách vzácně a pokud, tak často jen přechodně. Většina lokalit se nachází v nadmořských výškách nad 800 m (min. 130 m n.m, max. 1380 m n.m.). Celkově roste v téměř celé Evropě, v Norsku až za polárním kruhem. Dále se vyskytuje i na Kanárských ostrovech, v Maroku, Sýrii, Turecku, na Kavkaze, Kamčatce, v Japonsku a na západě Severní Ameriky.

Pěstování:

Žebrovice různolistá bývá někdy pěstována i na zahradách, přičemž by měly být zajištěny podmínky odpovídající jejímu výskytu v přírodě, tj. vyhovuje jí stinné až polostinné stanoviště, kyselá a na humus bohatá půda, v létě vydatná zálivka, v zimě jen mírná. Množí se spory (koncem léta) nebo oddělky (na jaře).

Nemáte oprávnění psát komentáře.