Matteuccia struthiopteris - pérovník pštrosí

Syn.: Osmunda struthiopteris, Struthiopteris filicastrum, Onoclea struthiopteris, Struthiopteris germanica, Struthiopteris heterophylla, Onoclea germanica, Pteretis struthiopteris
Slovensky: Perovník pštrosí

Čeleď: Onocleaceae - onokleovité

 

POPIS:

Oddenek svislý s mnoha postranními výběžky, kterými se rostlina šíří do svého okolí. Má listy dvojího typu: 1: Zelené, neplodné, asimilující (trofofyly) vytváří nálevkovitou růžici, jsou nepřezimující, až 1,5 m dlouhé, jednoduše zpeřené, s lístky kopinatými a peřenodílnými. 2: Zelenohnědé a později až hnědé, plodné (nesoucí výtrusnice), neasimilující (sporofyly) vyrůstají koncem léta uvnitř růžice neplodných listů, vytrvávají přes zimu, jsou až 60 cm dlouhé, jednoduše zpeřené, s okraji lístků podvinutými a zcela kryjícími výtrusnice. Výtrusnicové kupky jsou kryté ostěrkou (blankou). Prokel až 16 mm velký, zelený. Zralost výtrusů: VII až IX.

STANOVIŠTĚ:

Nejčastěji lužní lesy, olšiny, kde roste zejména podél menších až středních potoků a řek, na půdách nevápnitých, humózních a vlhkých, stanoviště stinné.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně zejména v pahorkatinách a podhorských oblastech (max. asi 840 m n.m.), v teplých oblastech primárně neroste, jen občas zplaněle. Celkově roste ve východní, střední a severní Evropě (na západě po Belgii), v téměř celém mírném pásmu Asie (až po Japonsko) a v Severní Americe (rostliny z východní Asie ale bývají někdy uváděny jako samostatný druh Matteuccia orientalis a podobně severoamerické rostliny jako Matteuccia nodulosa).

PĚSTOVÁNÍ:

Pérovník pštrosí bývá dosti často pěstován, zejména v parcích a zámeckých zahradách, ale také třeba na hřbitovech. Vyhovuje mu stinné a vlhké stanoviště, nejlépe v blízkosti potůčku, prameniště apod., jako podrost pod dřevinami či jako doplněk k pěnišníkům nebo jiným, stín milujícím lesním rostlinám.

UŽITÍ:

Sporofyly (plodné listy) pérovníku bývají po usušení užívány ve vazačství.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Zitronka.b napsal(a) dne 4.2.2009:
no tak já sem na ten úkol taky koukala my ho máme na češtinu a ještě 3 takový veci ale je to zajímavý čaw

  • zdenicka035 napsal(a) dne 5.2.2009:
    jj, je to moc zajímaví, taky to dělam na češtinu... =)

beruska napsal(a) dne 31.3.2008:
No,myslela sem,že pérovník pštrosí je pěro pštrosa.. ne si dělám srandu.. sme měli mít do školy referát o pérovníku.. ale když to řekla učitelka prvně.. hendka sem si něco myslela.. njn... je vidět na co myslim :-D

Nemáte oprávnění psát komentáře.