Lunaria annua - měsíčnice roční

Slovensky: Mesačnica ročna

Čeleď: Brassicaceae - brukvovité (křížaté)

 

POPIS:

Dvouletá, 30 až 100 cm vysoká bylina. Lodyha větvená, chlupatá. Listy v dolní polovině lodyhy dlouze řapíkaté, vstřícné, horní skoro přisedlé, střídavé, všechny vejčité, pilovité až zubaté, na vrcholu tupé, na bázi srdčité, pýřité. Květy složeny až ve 120květý hrozen, purpurově fialové, vzácně bílé. Šešule téměř okrouhlé, na vrcholu zaokrouhlené. Kvete v IV až VI.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní v jihovýchodní Evropě a na Apeninském poloostrově, v ČR pěstována, občas zplaňuje.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se nejen pro květy, ale zejména pro lesklé šešule, které je možno usušit a použít do suchých kytic či jako dekoraci. Vyžaduje polostinné stanoviště a běžnou zahradní půdu. Množí se semeny, která se vysévají v květnu až červnu. Mladé rostliny se koncem léta přesazují na stanoviště, kde mají dalším rokem kvést.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Rebel napsal(a) dne 8.11.2011:
V časopise Naše liečivé rastliny som kedysi dávno čítal o úspešnom liečení epilepsie mesačnicou. Vie niekto niečo o tom bližšie?

 • vláďa napsal(a) dne 9.11.2011:
  Jedná se o jiný druh měsíčnice. Je to měsíčnice vytrvalá Lunaria rediviva. Lusky pomáhají při epilepsii a úrazech hlavy a listy při tachykardii (osobně vyzkoušeno a ověřeno při srdeční slabosti u jedné paní na bylinkovém kurzu v Těšíkově) bylinář Vláďa

Marcela napsal(a) dne 17.7.2011:
Napište mi kam,semínka vám pošlu

 • Milada Kovačičinová napsal(a) dne 19.7.2011:
  Byla bych moc ráda alespon za semínka. Pokud jsou ještě k mání :))

 • Lenka napsal(a) dne 25.8.2012:
  Dobrý den,
  také bych měla zájem o semena. Je možné semínka zasadit do květináče? A má cenu semínka zasazovat ještě teď na konci srpna? Rostlinka se mi líbí hlavně pro své stříbrné šešule-penízky. Děkuji.

Marcela Klípová napsal(a) dne 4.5.2011:
Každoročně máme na zahrádce hojnost měsíčnice roční,nechávám ji dozrát a čistím na ty stříbřité penízky.Má někdo zájem o semínka? Jako léčivka se použít nedá?

 • smax napsal(a) dne 16.7.2011:
  Mám zájem o semena

 • Olga Rozehnalová napsal(a) dne 3.8.2011:
  Už nějaký čas se rozhlížím po květech co se navečer rozvoní. Mám také zájem o semínka.

Nemáte oprávnění psát komentáře.