Lathraea squamaria - podbílek šupinatý
Slovensky: Zubovník šupinatý
Čeleď: Orobanchaceae - zárazovité
POPIS:
Vytrvalá, nezelená (tj. bez chlorofylu), celá červená nebo narůžovělá, někdy i bělavá, parazitická, 10 až 25 cm vysoká bylina. Převážná část rostliny je skryta pod zemí v podobě bohatě větvených oddenků, z nichž vyrůstají četná haustoria, která pronikají do kořenů hostitelských rostlin, z nich vysávají živné roztoky. Oddenky mohou vážit až 5 kg a mohou dosahovat do hloubky až 2,5 m. Nadzemní část rostliny je z počátku nící, později vzpřímená, nese 20 až 35 květů uspořádaných v hustém, jednostranném hroznu, jenž bývá na vrcholu převislý. Jednotlivé květy vyrůstají v paždí křižmostojných listenů na 4 až 12 mm dlouhých stopkách. Kalich je 4četný, asi do poloviny členěný, žláznatě chlupatý, světle fialový. Koruna je červená až nafialovělá, 2pyská, horní pysk celistvý, dolní 3cípý, tyčinky 4, z koruny mírně vyčnívající, prašníky chlupaté. Těsně při zemi nebo i pod ní se někdy vytváří kleistogamní (tj. trvale zavřené) květy, které jsou menší než květy normální. Plodem jsou tobolky s mnoha (až 160) semeny. Kvete v IV až V.
Poznámky:
- Podbílek parazituje převážně na kořenech listnatých stromů (buk, habr, jilm, lípa, jasan, ořešák, líska), méně na kořenech jehličnanů (např. na smrku).
- Protože mezi žláznatými papilami na šupinovitých listech podbílku jsou občas nalézána mrtvá těla prvoků nebo malého hmyzu, bývá někdy této rostlině připisován i saprofytický (hniložijní) nebo dokonce masožravý způsob obživy.
- Jeho latinské rodové jméno bylo odvozeno od řeckého slova lathraios, které znamená skrytý nebo tajný (převážná část rostlina je ukryta pod zemí).
STANOVIŠTĚ:
Vlhké listnaté nebo smíšené lesy, na půdách výživných, jílovitých až hlinitých, humózních, slabě kyselých až slabě zásaditých, provlhčených spodní vodou.
ROZŠÍŘENÍ:
V ČR roztroušeně od nížin po horské oblasti (max. asi 1150 m n.m.), místy však zcela chybí. Celkově roste v Evropě a v západní části Asie, na severu po Irsko, Skotsko, jih Skandinávie, na jihu po Balkán, Sicílii, sever Španělska, izolovaně na Krymu, na Kavkaze, v Malé Asii, v Sýrii, v Kašmíru a horách Íránu a Afghánistánu.
JEDY:
Obsahuje glykosidy (zejména aukubin), které jsou ve větším množství jedovaté.
Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:
(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)Milena Sedláková napsal(a) dne 24.4.2015:
Včera jsem jej potkala v lese u Babic nad Svitavou. Trčel si tam z břehu potoka. Dnes se na něj ptala kamarádka, zdali tady roste. Je tato rostlina Chráněná?
- Michal Procházka napsal(a) dne 26.4.2015:
Není nijak zákonem chráněný. Ale asi není žádný důvod ho trhat.
Alexander napsal(a) dne 31.1.2015:
Veľké skupiny rastú v Martine na nábreží Turca medzi Záturčím a Priekopou. Parazitujú tu pravdepodobne na brezách a jelšiach.
Vítek napsal(a) dne 23.4.2014:
Tak tedy: roste asi leckde, i v parku zámku v centru města Liberec, kde parazituje nejspíše na Ptačím zobu a javorech.
Anonym napsal(a) dne 31.3.2014:
Rozsáhlé porosty jsem dnes viděla podél Pokratického potoka u Litoměřic.
Jarmila Janková napsal(a) dne 31.3.2014:
Podbílek šupinatý jsem objevila v Nových Bránicích cestou k ivančickému železničnímu mostu, no koukala jsem nikdy jsem tuto rostlinu před tím neviděla
Dag napsal(a) dne 28.3.2014:
Máme ho na zahradě - Litoměřické Středohoří :-) Pod ořešákem - a je jich tam celá parta :-) Taky nám dal zabrat! :-)
M. Boháč napsal(a) dne 16.3.2014:
Před dvěma dny kvetl u Větřkovické přehrady nedaleko Kopřivnice. Dalo mi zabrat ho identifikovat podbílka jednoho. Nikdy předtím jsem ho neviděl. Je very zajímavý.
strelish napsal(a) dne 11.3.2014:
9. března 2014 kvetla pod Velkým Javorníkem (na kraji Frenštátu p. Radhoštěm). Díky za tyhle obrázkové galerie, nikdy předtím jsem ho neviděla :-)
Alena Blažková napsal(a) dne 2.5.2013:
Dnes jsme našli podbílek na Křivoklátě .Byl ve stejné lokalitě i v loňském roce.
Eva napsal(a) dne 29.4.2013:
Tohto parazita máme na záhrade pod čerešňou :( čo s ním?
Michal napsal(a) dne 10.6.2012:
Roste také v Dolánkách u Turnova. Když se půjdete projít kolem řeky k Zrcadlové koze, tak na něj narazíte
Tonda Přibyl napsal(a) dne 5.4.2012:
Podbilek šupinatý jsem prvně viděl 2. dubna 2012 na Medníku když jsem hledal Kandík psí zub.
Ivana Repaňová napsal(a) dne 26.4.2011:
poprvé jsem tuto rostlinu viděla na Křivoklátsku,v okolí hradu Jenčov,23.4.2001.Vyskytuje se podél cest docela hojně.
Radek David napsal(a) dne 23.4.2011:
Nález včera podél toku Blanice (Šumava) na naučné stezce Na soutoku (též stejnojmenná přírodní rezervace), nedaleko obce Záblatí. Roste v přirozeném smíšeném porostu (líska, olše, buk, bříza) s bohatým výskytem sasanky hajní.
Pavla napsal(a) dne 18.4.2011:
Včera jsme tuto rostlinu objevili u Libinského potoka v Hýskově. Viděle jsem ji poprvé v životě, moc zajímavá.
Jana napsal(a) dne 14.4.2011:
Dnes jsem jej objevila na břehu potoka v Radějově na jižní Moravě, do té doby jsem jej nikde v okolí ani jednou nezahlédla, zajímavá rostlinka...
Martina M. napsal(a) dne 5.4.2011:
Letos sem podbílek zahlédla v lokalitě Milešovského potoka v Opárenském údolí..
Klárka napsal(a) dne 21.9.2010:
obsahuje tato rostlina chlorofyl??? vytváří kyslík???
- Natálie napsal(a) dne 26.9.2010:
Neobsahuje chlorofyl(nevytváří kyslík), je to tzv.holoparazit.
ludmila sovadinová napsal(a) dne 5.7.2010:
Další lokalita s velmi hojným výskytem v deštivém jaru 2010 je Andělská Hora u Bruntálu, mezi starými stromy blízko potůčku v přizanedbané bývalé farní zahradě.
Fuksova Jarmila napsal(a) dne 14.4.2009:
Dnes 14.4.2009 jsem také poprvé viděla Podbílek na břehu řeky Rokytné.
ludmila sovadinová napsal(a) dne 8.4.2008:
Dobrý den, je to asi ostuda, ale letos,5.4.2008,jsem viděla poprvé v životě podbílek razící si cestu ven zetlelým listím. Vypadalo to jako růžová šiška! Kde?
Na břehu říčky Blanice pod Hrádkem u Vlašimi. Jak jsem se později poučila,je to pro něj typická lokalita - mezi lískami, olšemi a buky v podmoklém podloží břehu říčky. Je to ale pěkná potvůrka....
Komentáře
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.