Ranunculus fallax - pryskyřník mnohotvárný (pryskyřník zlatožlutý)

Syn.: Ranunculus auricomus var. fallax
Slovensky: Iskerník zlatožltý

Čeleď: Ranunculaceae - pryskyřníkovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 20 až 40 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, chudě větvená, rýhovaná, lysá. Přízemní listy v počtu 2 až 6, dlouze řapíkaté, čepele různého tvaru (celistvé a vroubkované, jiné 3dílné až 5dílné se zářezy až do 2/3 čepele, úkrojky vroubkovaně zubaté nebo laločnatě zastřihované), lysé nebo jen na žilkách chlupaté. Lodyžní listy přisedlé, hluboce dlanitosečné s 5 až 7 úkrojky, jež jsou čárkovité, celokrajné nebo jen v horní polovině zubaté až zastřihované, nejhořejší listy ve zdánlivém přeslenu. Květy žluté, kališní lístky přitisklé ke koruně, na vnějších plochách chlupaté. Kvete v IV až V.
Pryskyřník mnohotvárný a řada dalších značně podobných druhů pryskyřníků bývá někdy pojímán jen jako poddruh pryskyřníku zlatožlutého (Ranunculus auricomus). Na podobnost s dalšími druhy ostatně poukazuje i jeho latinské druhové jméno, které je odvozeno od slova fallo, jež znamená klamat či šálit, přeneseně pak "klamat matoucí podobností jinému druhu".

STANOVIŠTĚ:

Světlé listnaté lesy, louky.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin po pahorkatiny roztroušeně, vzhledem k tomu ale, že existuje řada přechodných (hybridních) populací, není rozšíření přesně zjištěno. Celkově roste ve střední a východní Evropě, z výše uvedeného důvodu ale nejsou ani celkové hranice rozšíření přesně stanoveny.

JEDY:

Obsahové látky a působení zřejmě podobné jako u pryskyřníku prudkého.

Nemáte oprávnění psát komentáře.