Asarum europaeum - kopytník evropský

Slovensky: Kopytník európsky

Čeleď: Aristolochiaceae - podražcovité

 

POPIS:

Vytrvalá, do 10 cm vysoká rostlina. Lodyha poléhavá až vystoupavá, chlupatá. Listy dlouze řapíkaté, okrouhle ledvinovité, kožovité, obvykle lesklé, řapíky chlupaté. Květy vyrůstají mezi listy nízko nad zemí (takže snadno přehlédnutelné), jsou zvonkovité, se 3 dovnitř zahnutými cípy, chlupaté, vně zelenavé, uvnitř červenohnědé, květní stopky chlupaté. Plodem jsou tobolky. Kvete v III až V.

STANOVIŠTĚ:

Lesy, křoviny, rokliny, stanoviště stinné, na půdách humózních, hlubokých, vlhčích a převážně zásaditých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně až hojně od nížin po podhorské oblasti (max. asi 1360 m n.m.), v některých oblastech však jen vzácně nebo zcela chybí. Celkově roste v Evropě od střední Francie po střední Ural, na jihu jen v horách.

JEDY A DALŠÍ OBSAŽENÉ LÁTKY:

Zejména v oddenku je přítomna silice s asaronem, a dále třísloviny, pryskyřice, sliz, škrob, glykosid, organické kyseliny, minerální látky aj. Asaron působí dráždivě a tlumí činnost centrálního nervového systému. Po požití rostliny se dostaví prudké zvracení a průjem, dochází k podráždění ledvin, rozšíření zorniček, otrávený pociťuje celkovou slabost, smrt nastává v kolapsu. U těhotných žen může dojít po požití kopytníku k potratu. Obvykle však otravy nemají fatální důsledky, neboť droga bývá zavčas spontánně a neudržitelně z těla vypuzena, ať už zvracením nebo průjmem.

LÉČITELSTVÍ:

Nutno předeslat, že se jedná o drogu toxickou, takže jejímu užívání je lépe se vyhnout nebo ji brát jen s velkou opatrností a nejlépe ještě pod dozorem odborníka.
Nejčastěji se sbírá oddenek (na jaře nebo pozdě na podzim), někdy jen list (v červnu až červenci) nebo celá rostlina (v srpnu). Nejvíce účinných (a také toxických) látek obsahuje oddenek.
Obsažené látky viz. předchozí odstavec.
Zejména v minulosti se kopytník používal k vyvolání dávení a zvracení, protože však v těchto případech býval dávkován v množství na hranici toxicity, nejeví se dnes taková aplikace jako příliš prospěšná. V současnosti se spíše okrajově používá při neproduktivním (např. kuřáckém) kašli nebo při suchém a dráždivém kataru horních cest dýchacích. Droga také prohlubuje činnost srdečního svalu, tlumí bolesti při ischiasu, ústřelu a migrénách, zužuje cévy (zvyšuje krevní tlak), uklidňuje, působí močopudně a zvyšuje střevní peristaltiku.
Podává se buď ve formě prášku (max. 0,15 g) nebo ve formě tinktury, je-li brána proti kašli nebo při cévních chorobách, osvědčila se forma odvaru nebo nálevu (4x denně 1 polévková lžíce).
Droga je zcela kontraindikována pro těhotné a kojící ženy (u těhotných nebezpečí potratu!) a také při vážnějších plicních nebo ledvinových chorobách (dráždí ledviny).


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Matej napsal(a) dne 9.4.2014:
Kopytnik vytahuje hnis.

Monika Skladany napsal(a) dne 9.2.2014:
dobry den, nevite kde by se dal kopytnik koupit?

  • Vláďa napsal(a) dne 10.2.2014:
    Rostlina je velmi hojná v jehličnatých lesích snadno ji najdete. Koupit se dá v zahradnictví Planta Naturalis v Markvarticích u Sobotky nedaleko Jičína.

  • korbelská napsal(a) dne 5.5.2014:
    v omezeném množství Zahradnictví Šlotava u Nymburka
    www.zahradnictislotava.cz

Zdeněk napsal(a) dne 11.3.2013:
Dobrý den, píšete, že "květy vyrůstají mezi listy nízko nad zemí (takže snadno přehlédnutelné)". U nás byly květy vždy pod zemí, takže k fotografování jsem si musel slušně "hrábnout". Šlo opravdu o plně rozvité květy a ještě jsme kvůli tomu vedli diskusi, kdo je opyluje. Myslím, že konkrétně u této rostliny, by tento fakt stál alespoň za zmínku. Jinak přeji hodně štěstí a mnoho spokojených návštěvníků Vašich stránek. Moc hezké. Zdeněk.

Dvoroková lucie napsal(a) dne 22.2.2012:
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli se Kopytník dá užívat i na odvýkací kuru např.alkohol a jiné děkuji Dvoroková.Nebo něco na odvyknutí moc Děkuji.

  • vláďa napsal(a) dne 25.2.2012:
    Kopyník je bylina ve větších dávkách jedovatá bude problém stanovit dávkování(spíš bych ho použil homeopaticky) Na odvykání alkoholu a kouření jsou vhodnější byliny např.puškvorec,odvar z ovsa nebo nyní se prodává šťáva z mladého ječmene (bývá k dostání ve zdravých výživách,Herbách apod. bylinář Vláďa

Anonym napsal(a) dne 26.4.2008:
A to jako žena může potom potratit? nebo by to byla jen náhoda? existuji určitě i jiné leky na cevy ze? a muze byt po nem dal tehotna neovlivni to jeji graviditu?

  • Verča napsal(a) dne 30.6.2009:
    Spíš se může přiotrávit, pokud jej nevydáví- působí to dojmem, že chcete jen a pouze potratit..

Komentáře   

GraveHag
# HnisGraveHag 2016-04-04 10:27
Matej napsal(a) dne 9.4.2014:
Kopytnik vytahuje hnis.

Máte to ověřené? Jaký je postup? Kolik listů na ránu, rozemlít list? Díky

Nemáte oprávnění psát komentáře.