Vinca minor - barvínek menší (brčál menší)

 

Syn.: Pervinca heterophyla, Pervinca procumbens, Pervinca repens, Vinca acutiflora, Vinca ellipticifolia, Vinca humilis, Vinca intermedia

Slovensky: Zimozeleň menší

Čeleď: Apocynaceae - toješťovité 

 

POPIS:

Vytrvalé, dřevnatějící byliny. Stonek plazivý až 80 cm dlouhý, za květu vystoupavý. Listy krátce řapíkaté, vstřícné, podlouhle kopinaté až eliptické, tupě špičaté, celokrajné, kožovité, stálezelené. Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů, korunní plátky modré, fialově modré, červenorůžové, někdy bílé, nápadně stočené doleva (šikmo uťaté). Kvete v III až VI.

  

STANOVIŠTĚ:

Listnaté i smíšené lesy, ojediněle v lesích jehličnatých, s oblibou na vlhkých a živinami bohatých půdách, v polostínu až stínu. Neprospívají mu půdy silně kyselé. Často pěstován, často následně zplaňuje a zdomácňuje v okolí lidských sídlišť (hřbitovy, parky, okolí kostelů, kaplí, křížů apod.).

 

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně přibližně do nadmořské výšky 800 m, často však pěstován na zahradách. Celkově se vyskytuje v Evropě od severní části Pyrenejského poloostrova a jihu Velké Británie na západě až po střední Podněpří na východě. Na jihu se objevuje v Itálii, severní hranici pravděpodobně mimo jiné tvoří střední Německo a území ČR. Mimo Evropu se nevyskytuje.

 

PĚSTOVÁNÍ:

Tvoří husté stálezelené koberce, na jaře (duben až červen) navíc obohacené množstvím modrých květů, proto je oblíbenou okrasnou rostlinou. Prospívá mu kyprá a výživná půda, má rád stín i polostín, pestrolisté odrůdy však vyžadují více světla. Dobře snáší znečištěné ovzduší a je odolný proti chorobám a škůdcům. Pozor však na silné mrazy, které mohou rostlinu poškodit. Nejčastěji je pěstován v nešlechtěné podobě, vyskytují se však i kultivary různé barvy a velikosti květů (modrá, bílá, červená). 

LÉČITELSTVÍ:

Dříve byl barvínek hojně užíván v lidovém léčitelství, dnes je však užíván jen pomálu. Sbíranou částí je nať (Herba vincae), ze které se izolují alkaloidy (viz. výše), kterých je přítomno 0,1 až 0,7%. Dále obsahuje saponiny, třísloviny, pektin, amorfní hořčinu vincin a deriváty kyseliny flavonové a ursolové. Nať se sbírá v červnu až červenci, suší se co možná nejrychleji ve stínu nebo umělým sušením při teplotě do 45°C. Droga snižuje krevní tlak, užívá se ji při potlačení dráždivosti při kašli, působí ale i sedativně, bývá užívána při cukrovce. Alkaloid vinkaleukoblastin způsobuje snížení počtu bílých krvinek a potlačuje růst nádorového bujení, čehož bývá užíváno při léčbě některých krevních chorob a zhoubných nemocí. Droga bývá užívána rovněž při léčbě nejrůznějších krvácivých stavů (krvácení z nosu, z dásní nebo při krvácení ženských orgánů), kdy se bere ve formě nálevu (1 čajová lžička na šálek vody, denně 2 šálky). Osvědčila se i při léčbě zánětů sliznice dutiny ústní, střevní, při zánětu průdušek a plic. 

JEDY:

Barvínek obsahuje okolo 50 různých alkaloidů (vinkamin, vinkamidin, vinkaminorein, vinkaleukoblastin, isovinkamin, pervincin), které mohou být při větších dávkách jedovaté, přesto otravy lidí nebyly zaznamenány.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Radka Machátová napsal(a) dne 21.10.2014:
Dobrý den, ráda bych se zeptala...mám od jara v truhlíku vysazený barvínek (panašovaná forma) a přes léto mně udělal dlouhý převis. Mám ho v kombinaci s koniferami a ráda bych ho měla na terase i přes zimu. Truhlík jsem obalila materiálem proti mrazu a zálivku budu provádět vrchem. Chtěla jsem se zeptat jestli mohu ještě v tomto období barvínek ostříhat a zkrátit tedy ten převis, nebo mám raději setrvat do jara?Děkuji za odpověď.R.M.

Mišička napsal(a) dne 29.5.2014:
Barvínek jsem zdědila po bývalé majitelce.. Nestarám se o něho - nezalévám, nevšímám. Krásně kvete fialovými květy. Roste ve stínu - celý den tam nezajde sluníčko. Roste pod borovicí a javorem. Je krásný rozrostlý...

Kitty.Marečková napsal(a) dne 5.5.2014:
Mám varietu s panašovanými listy. Obyčejný barvinek major- tedy větší mám podél plotu. Na jaře pořádně ostříhat, nic jiného nechce. Vůbec si ho jinak nevšímám, kvete jako blázen.

Martin Kopáček napsal(a) dne 8.6.2013:
Na barvínek nedám dopustit, mé feně bílého boxera byla diagnostikována v šesti letech rakovina kůže - mastocytom druhého stupně - s vyhlídkou na několik měsíců, už čtvrtým rokem jí téměř denně podávám hrnek čaje (naleji na granule) a je tu...
Mít problém s rakovinou, nepil bych nic jiného.
Martin

  • Alena napsal(a) dne 10.9.2014:
    Martine,jak ten čaj děláte?
    Děkuji. Alena

Hana M. napsal(a) dne 2.1.2013:
Barvínek jsem zdědila na zahradě po tchýni, lemuje celý chodník, každý rok brzy na jaře ostříhám každý keřík na kluka (nakrátko 5-6 cm),poloha - slunce až do oběda, zalévání - dešťová voda přímo z okapu, kvete jak blázen, někdy znovu i na podzim. Do vázy dávám celé šlahouny, ale samostatně, nesnese se.

ianka napsal(a) dne 23.5.2012:
Tak jsem měla koberec z barvínků modrých i vínových, jednoduchých i plnokvětých, každoročně kvetoucích až do letošní zimy. Zesláblý a prořídlý rychle prorostl kerhátem. Veškerá snaha zbavit se plevele byla marná, proto následoval rýč a celý porost skončil ve sběrném dvoře. Třeba ho ještě někdy zkusím nasadit....

Martina napsal(a) dne 19.7.2011:
Takže: mám už třetím nebo čtvrtým rokem barvínek od babičky, který nikdy nekvetl. Ona ho má celý den ve stínu. Já ho dala na jižní stranu a doufala, že pokvete. Ještě nekvetl. Loni na podzim jsem si jen tak ledabyle utrhla kousek jiného barvínku u někoho před plotem, protože jim kvetl a zasadila ho vedle toho mýho nekvetoucího. Tudíž má stejný podmínky. A ejhle. Ledabyle utržená "větvička" letos měla 3 kvítky. Takže věřím, že je kvetoucí a nekvetoucí b.

Mirka napsal(a) dne 21.5.2011:
Barvínek mám ji několik let a ještě mi ani jednou nekvetl. Nevím proč, mám ho na slunci, řekla bych, že má stejné podmínky jak u sousedů, jenže jim kvete a mě ne. Přitom jej mám od rodičů a jim kvetl. Má někdo radu? děkuji moc. Mirka.

  • hanka napsal(a) dne 8.11.2012:
    Barvínek má radši trošku stínu a když je na plném slunci, potřebuje vodu, jako ostatně skoro všechny stálezelené rostliny.

Charlien01CZ napsal(a) dne 27.4.2011:
Chtěl bych se zeptat jestli má oddenky nebo pestíky a tyčinky já se v tom nevyznám. Sice ho mám 3 roky a kvete mi nádherně, ale nevim přesně jak se rozmnožuje.
Děkuji

  • Josef Chudý napsal(a) dne 9.3.2014:
    Rozmnožuje se vegetativně oddenky. Rozmnožování pylem již není schopen.

Olga Krupová napsal(a) dne 2.10.2010:
Dobrý večer. barvínka jsem si nasadila na začínající zahrádku na chatě jako jednu z prvních rostlin. Zasadila jsem ho kolem schodů, které manžel postavil z kamení.Nejenže barvínek schody úžasně obrostl, ale také mu nevadí nějaké to šlápnutí. Máme ho 2 roky a už začíná i kvést. Je to nádhera, doporučují.

jana napsal(a) dne 18.6.2010:
chtela jsem se zeptat,jestli je barvinek pnouci rostlina

  • ioannina napsal(a) dne 1.6.2011:
    Není. Dělá nízké polštáře na zemi. Má šlahouny podobně jako jahoda, ty můžou někdy tvořit převis, ale pokud je volně v půdě, udělá spíš nízký kompaktní polštář. Nahoru se nešplhá.

Anonym napsal(a) dne 29.4.2010:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč mi barvínek nekvete? Mám ho druhým rokem, vzala jsem si odnož od babičky, která ho měla celoročně ve stínu a nikdy ji nekvetl. Přičítala jsem to tomu stínu. Já ho dala na jižní stranu a stejně nekvete. Exituje i nekvetoucí druh? díky za odpovědi Martina A.

  • Křížková napsal(a) dne 18.4.2011:
    Nekvetoucí druh neznám ale vím, že barvínek potřebuje hodně zalévat, tak zkuste zalévat, zalévat a zalévat. Já ho mám v polostínu a dopřávám mu hodně zálivky. První dva roky měl pár kvítků a letos třetí jaro, mám nádherný modrý koberec. Zalévám ho i v zimě když není zmrzlá zem, tak třikrát přes zimu a nádherně se mu daří. Tak je možné, že nekvete nedostatkem vláhy.

katka napsal(a) dne 29.1.2010:
myslíte že by se jím dalo i otrávit? to bych dost nerada

  • Hanka napsal(a) dne 8.11.2012:
    myslím, že obavy jsou vcelku zbytečné. na chuť to listí jistě nebude nic moc, k jídlu to zrovna neláká a jedovaté to není nijak prudce. nevím, kdo by si toho dal plnou mísu. teoreticky by se ty alkaloidy třeba mohly vylouhovat do vody ve váze, ale ještě nikdy mě nenapadlo vyrobit pugét zrovna z barvínku (a taky kdo by tu vodu pil ve větším množství...). otravy prý nejsou známy a toho bych se držela a neplašila. spousta běžně pěstovaných rostlin je jedovatá stejně nebo i víc (např. všudypřítomné tůje) a jsou jich plné zahrady :)

JarmilaBrno napsal(a) dne 18.7.2009:
Barvínek pomáhá proti bušení srdce.Vyrábím si tinkturu-krájený květ zaleji trochou pálenky.Stačí se trochou natírat,látky přejdou do krve skrze pokožku.Dělám to i s ostatními bylinami.

marlenkacka napsal(a) dne 30.4.2009:
Barvínek mi nekvete již několik let. Co mám udělat, aby kvetl?

  • Čmelák napsal(a) dne 3.5.2009:
    Barvínek pšstuji již dlouhá léta zejména jako krycí rostlinu pod keři. V plném stínu nekvete, pro květ potřebuje slunce nebo max. polostín. Výborné je odpolední slunce. Je vyborný svým silným, stále zeleným růstem, kterým po několika letech doslova vyhubí veškerý plevel. Zdárně v něm však vyrůstají pouze cibuloviny, zejména tulipány. S ostatními i vyšími rostlinami nemám dobré zkušenosti.
    Na půdu je nenáročný, zálivka spíše čaštěji. Kvete mi každoročně velmi bohatě. Množím brzy z jara jednoduše přesazením odděleného trsu nebo řízkováním do květináčů které potom na podzim přesadím přímo na místo.

  • Ivana napsal(a) dne 20.5.2013:
    Barvínek dobře snáší stříhání, když ho ostříháte, případně přejedete sekačkou v červnu, v září vám pokvete znovu

Eva Šindelářová napsal(a) dne 30.5.2008:
Vloni jsem nasázela do truhlíků plazivé muškáty střídavě s pestrolistým barvínkem. To jsem asi udělala špatně, protože muškáty živořily, byly malé, lámaly se stonky. Zato barvínek rostl krásně. Zřejmě se tyto dvě rostliny nesnáší. Máte někdo podobnou zkušenost? Co na to zahradník!

Nemáte oprávnění psát komentáře.