Anemone ranunculoides - sasanka pryskyřníkovitá

Slovensky: Veternica iskerníkovitá

Čeleď: Ranunculaceae - pryskyřníkovité

 

POPIS:

Vytrvalá, až 25 cm vysoká bylina. Stonek až po lodyžní listy lysý, obvykle bez přízemních listů nebo jen s jediným. Přízemní listy dlouze řapíkaté, 3 až 5četné. V horní čtvrtině stonku přeslen listenů s krátkým křídlatým řapíkem, s čepelí 3sečnou. Květy v počtu 1 až 2, zřídka více, žluté, obvykle 5četné, prašníky žluté. Kvete v III až V.
Latinské rodové jméno je odvozeno od řeckého slova anemos=vítr, jelikož rostlina se i při slabém větru ohýbá a také okvětní lístky snadno ve větru opadávají.

STANOVIŠTĚ:

Listnaté vlhčí lesy včetně lužních, křoviny, louky, břehy, preferuje půdy výživné, humózní, hlinité, dusíkaté, s dostatkem spodní vody, slabě kyselé až slabě zásadité, stanoviště slunné až polostinné.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR na většině území vzácně nebo chybí, převážně v teplých oblastech, s rostoucí nadmořskou výškou ubývá. Celkově roste v Pyrenejích, Francii, Beneluxu, střední Evropě, jižní Skandinávii, severní Itálii, jihovýchodní Evropě, na východě po jižní Ural a Kavkaz.

JEDY:

Stejné jako u sasanky hajní.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Monika napsal(a) dne 11.4.2015:
Zrovna dnes jsme s přítelem na kraji lesa objevili úplný háj s těmito sasankami, se sasankami hajními, dymnivkami dutými, violkami a plicníky tmavými. :) A s jednou rostlinou, kterou nemůžeme určit a tu v herbáři není. :(

Kateřina Iblová napsal(a) dne 7.5.2014:
Může mít sasanka i oranžový květ?

Pavel Netušil napsal(a) dne 28.4.2013:
U nás rostou tyto sasanky relativně běžně - ale téměř vždy jsou dvoukvěté. Tady jsou naopak všechny exempláře jednokvěté (stejně jako s. hajní). To bude nějaká místní animozita :-)

  • Darja Vrátná napsal(a) dne 30.3.2014:
    Východně od Brna rostou hojně oba druhy sasanek, ale dvoukvětou s.pryskyřníkovou jsem nikdy neviděla.Kde se nachází lokalita, kterou popisujete?

sida napsal(a) dne 24.4.2012:
Sasanky hajní i pryskyřníkovité jsem objevila letos v Bílině v lokalitě zvané Kyselka.Rostou tam hojně vedle sebe, pěkná podívaná.:-)

Ing. Vladimír Oborný napsal(a) dne 31.3.2012:
Dne 31. 3. 2012 jsem fotil skupinu asi 30 rostlin v blízkosti Odry (asi 4 km od centra Ostravy). V Lokalitě kromě sasanky hajní, roste i vzhledově podobná zapalice žluťuchoivitá. Je pěkné vidět žluté sasanky v záplavě bílých.

Petra napsal(a) dne 26.4.2010:
Hojně rostou kolem břehů řeky Libochůvky a Loučky.

Ing. Václav Fryček napsal(a) dne 19.4.2009:
Volně rostou kolem potoka a stráních pod Svatým Jánem u Berouna

Domlátil J. napsal(a) dne 17.3.2009:
Letos bohatě kvetou v zahrádkách na skalkách, v okolí Prahy asi od 10. března 2009. Jsem přesvědčen , že to jsou ony, nebo mi to vyvraťte.
Díky. jd

Komentáře   

Natalie Jabiorova
# ChráněnéNatalie Jabiorova 2017-05-14 08:41
Jsou sasanka HAJNÍ a sasanka PRYSKYŘNÍKOVITÁ
CHRÁNĚNÉ?
Děkuji

Nemáte oprávnění psát komentáře.