Cupressus nootkatensis - cypřišek nutkajský (cypřišek nutka, cypřišek nootecký)

Syn.: Chamaecyparis nootkatensis, Chamaecyparis nutkatensis
Slovensky: Cypruštek nutkanský

Čeleď: Cupressaceae - cypřišovité

 

POPIS:

Jednodomý, neopadavý, až 40 m vysoký, jehličnatý strom. Koruna kuželovitá, větve na konci převislé, kůra šedohnědá až oranžovohnědá, odlupující se v podélných šupinách. Listy šupinovité, vstřícné, zašpičatělé, na spodní straně bez bílé kresby, po rozedmutí páchnoucí. Samčí šištice žluté, samičí modré, vyrůstají na koncích větévek. Plodem je kulovitá šiška o průměru asi 1 cm se silným ostnem na šupinách, nejprve je zelená, za zralosti hnědá až černé, dozrává 2. rokem. Kvete v IV až V.
Druhové jméno odkazuje na ostrov Nootka, který leží při jihozápadním pobřeží Kanady a na němž tento cypřišek hojně roste.

PŮVOD:

Západní pobřeží Severní Ameriky od Aljašky po Oregon, do Evropy přivezen okolo roku 1850, v současnosti pěstován často v parcích.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v několika odrůdách, oblíbená je zejména odrůda Pendula se záclonovitě skloněnými větvemi. Cypřišek nutkajský vyžaduje polostinné stanoviště a humózní a vlhčí půdu, prospěje mu vyšší vzdušná vlhkost.

UŽITÍ:

Jeho žluté, vonné a velmi trvanlivé dřevo je údajně na Aljašce považováno za jedno z nejkvalitnějších.

Komentáře   

Eva M.
# Cypřišek nutkajský u násEva M. 2018-04-11 00:15
Krásný a přes 20 m vysoký exemplář cypřišku nutkajského stojí před hotelem Villa Regenhart v Jeseníku. Podle dobových obrázků byl vysazen kolem roku 1900.

Nemáte oprávnění psát komentáře.