Acer campestre - javor babyka (babyka obecná)

Syn.: Acer trilobum, Acer austriacum
Slovensky: Javor poľný

Čeleď: Sapindaceae - mýdelníkovité

 

POPIS:

Strom až 20 m vysoký s kulovitou korunou, řidčeji keř. Kůra tmavě hnědá, ve stáří podélně i příčně rozpraskaná v téměř pravoúhlé obdélníky. Listy vstříčné, řapíkaté, dlanitě 5laločné, někdy 3laločné, laloky tupé, řapík při nalomení mléčící. Květy uspořádány v latách, 5četné, oboupohlavné, žlutozelené, vykvétají současně s rašením listů. Plodem je křídlatá 2nažka, nažky 2 až 4 cm dlouhé a asi 1 cm široké. Kvete v V.

STANOVIŠTĚ:

Meze, křoviny, teplé doubravy, lesostepi, listnaté a smíšené lesy, okraje lesů, na půdách výživných, na minerály bohatých, často vápnitých, suchých až čerstvě vlhkých, stanoviště polostinné a teplé, nesnáší přemokření.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR hojně od nížin po pahorkatiny (max. asi 530 m n.m.), zejména ve středních a východních Čechách a na jižní a východní Moravě. Celkově roste v téměř celé Evropě, na západě od Britských ostrovů, na východ až po Volhu, na severu po Dánsko a jih Švédska, mimo Evropu roste v Malé Asii, na Kavkaze a v Íránu.

UŽITÍ:

Javor babyka poskytuje nejpevnější a nejtvrdší dřevo z našich javorů.

PĚSTOVÁNÍ:

Často bývá pěstován v parcích a zahradách a to v několika kultivarech (např. 'Compacta'). Vyžaduje polostinné stanoviště, půda by měla být spíše sušší, výživná, nejlépe zásaditá, ale snese i mírně kyselou reakci. Bývá využíván i jako součást živých plotů, kdy je častým řezem (řeže se až několikrát ročně) udržován v nižší, keřovité formě. Množí se semeny.

Nemáte oprávnění psát komentáře.