Carduus crispus - bodlák kadeřavý

Syn.: Carduus agrestis, Carduus incanus
Slovensky: Bodliak kučeravý
Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Dvouletá, 50 až 200 cm vysoká bylina bez výběžků. Lodyha přímá, rýhovaná, pavučinatě chlupatá, ostnitě křídlatá, většinou větvená. Listy přisedlé, v obrysu eliptické až podlouhle vejčité, peřenolaločné až lyrovitě peřenosečné, na spodní straně lysé až šedoplstnaté, listové úkrojky laločnaté s laloky měkce osténkatými, horní listy mohou být až celistvé, na okraji s osténkatými zuby. Krátce stopkaté úbory mají 10 až 15 mm v průměru, vyrůstají po 2 až 5 na konci hlavní lodyhy a větví, zákrov je široce vejčitý a víceřadý, květy pouze trubkovité, všechny oboupohlavné, koruna je 5cípá, tmavě červená až fialová, velmi zřídka může být i šedavá. Plodem je nažka. Kvete v VI až VIII.


STANOVIŠTĚ:

Okraje cest, břehy, lužní lesy a paseky, pobřežní křoviny, příkopy, preferuje půdy vlhčí, lehké, hlinitopísčité až písčité, převážně dusíkaté, stanoviště polostinné až stinné.


ROZŠÍŘENÍ:

V ČR dosti hojně od nížin po pahorkatiny, kde roste zejména v údolí řek, jinde převážně jen podél cest a v okolí obcí, celkově roste v téměř celé Evropě, na západě od Velké Británie a Francie, na severu po jih Skandinávie, na východě až po Dálná Východ, Čínu a Mongolsko, zavlečen byl i do Severní a části Jižní Ameriky, do Japonska, Austrálie a na Nový Zéland.

Komentáře   

Jindřich F. Bobák
# BodlákJindřich F. Bobák 2015-07-14 15:16
Bodlák

Vysoký bodlák v parném létě
ostny se do stran rozpíná,
až všechno kolem sebe smete.
Přesto se na něj motýl snese,
a křídly ho tak objímá,

že bodlák zatouží mít křídla:
Jak motýl by se k nebi vznes,
jak vážka nebo vosa štíhlá.
Leč u paty mu cvrček fidlá
a za druhou ho tahá vřes.

Nemáte oprávnění psát komentáře.