Heracleum sphondylium - bolševník obecný

Slovensky: Boľševník borščový
Čeleď: Apiaceae - miříkovité (okoličnaté)

 

POPIS:

Dvouletá nebo i víceletá bylina, která po rozedmutí nepříjemně páchne. Přímá lodyha je dlouhá 50 až 150, někdy i 200 cm, je dutá, rýhovaná, chlupatá, na kolénkách s oblastí nápadných chlupů, v horní části rozvětvená. Přízemní listy obrovské, až 60 cm dlouhé, dlouze řapíkaté, 3-5četné. Lodyžní listy 5 až 20 cm dlouhé (tvar viz. foto). Okolíky jsou na lodyze i na větvích, 10 až 25 cm v průměru, ploché, s okolíčky v počtu zpravidla 10 až 25. Květy takřka všechny oboupohlavné, jen některé pouze samčí, korunní lístky obsrdčité, vykrojené, bílé, nazelenalé, výjimečně růžové, na okraji větší a hlouběji dvoulaločné. Kvete v červnu až říjnu.


STANOVIŠTĚ:

Louky (zejména dobře hnojené), vlhké pastviny, lužní lesy a jejich lemy, vlhká rumiště, trávníky, příkopy, dává přednost půdám humózním, vlhkým, slabě kyselým až slabě zásaditým, s dostatkem dusíku.


ROZŠÍŘENÍ:

V ČR hojný na většině území, celkově v mírném pásmu Evropy a západní Sibiře, na jihu po Pyrenejský, Apeninský a Balkánský poloostrov a po Kavkaz.


JEDY:

Bolševník obecný obsahuje furanokumariny (bergapten, pimpenellin, sphondin aj.), které mohou po doteku zejména na světle vyvolat na kůži pigmentové skvrny, otoky, puchýře nebo záněty. Dále obsahuje heraclein (v nati), silice, étery, alkoholy a oktanol (olej s hexyllbutyrátem, kyselinami kaprinovou a laurinovou a jinými látkami). Nejvíce jedovaté jsou nezralé plody.

 

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se nať a někdy i kořen. Při sběru je nutno se chránit dobře kryjícím oděvem a rukavicemi (viz. předchozí odstavec)!
Droga je dnes užívána jen velmi zřídka, je považována za zastaralou. Působí velmi silně projímavě a dále protikřečově (např. v trávící soustavě), tlumí hysterické a epileptické záchvaty. Dříve se používala i jako afrodisiakum či na otoky křečových žil.
Užívá se výhradně ve formě tinktury (např. jako antiepileptikum 2x až 3x denně po 10 až 15 kapkách). Po dobu léčby se nedoporučuje vystavovat se slunečnímu záření!

Nemáte oprávnění psát komentáře.