Levisticum officinale - libeček lékařský

Syn.: Levisticum vulgare
Slovensky: Ligurček lekársky

Čeleď: Apiaceae - miříkovité (okoličnaté)

 

ROD

Levisticum zahrnuje pouze tento 1 druh.

POPIS:

Vytrvalá, 1 až 2,5 m vysoká bylina. Lodyha přímá, ojíněná, jemně rýhovaná, dutá, větvená. Listy v dolní polovině lodyhy mohutné, až 1 m dlouhé, dlouze řapíkaté, horní listy k listovým pochvám přisedlé, spodní listy 2x až 3x trojčetně zpeřené, jejich úkrojky podlouhlé až obkopinaté, na vrcholu zubaté až sečné, horní listy jednoduše zpeřené nebo jen členěné. Okolíky jsou složeny z 10 až 20 okolíčků, obal i obalíčky přibližně z 8 ke stopce přitisklých listenů. Květy oboupohlavné, korunní lístky asi 1 mm dlouhé, nazpět ohnuté, zelené až žlutozelené. Plodem je dvounažka. Kvete VI až VII.

PŮVOD:

Libeček je původní pravděpodobně v oblasti Íránu a Afghánistánu, pěstován a místy i zplaněn je však po téměř celé Evropě a Severní Americe. V ČR místy rovněž zplaňuje, převážně v podhorských a horských oblastech.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se oddenek s kořeny, méně často i nať nebo semena. Oddenek s kořeny se sbírá na podzim druhého až třetího roku, po omytí se suší ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C. Nať se sbírá v průběhu celého vegetačního období, semena po jejich dozrání.
Droga obsahuje silice s ftalidy, terpinolem, karvakrolem a dalšími složkami, a dále kumariny, pryskyřice, cukry aj.
Libeček působí silně močopudně, zvyšuje vylučování solí (zejména chloridů), pomáhá při zánětech dolních cest močových, napomáhá rozdrobení močových kaménků, rozpouští hleny (při nachlazení), povzbuzuje vylučování trávicích šťáv a žluči, příznivě působí při nepravidelné menstruaci a mírní bolesti při nadýmání. Nať ve formě koupelí se užívá při revmatismu, dně nebo jiných zánětlivých onemocněních kloubů. Semeno libečku se užívá jako prostředek celkově posilující organizmus.
Pro vnitřní užití se libeček podává nejčastěji ve formě nálevu, kterého se pijí 2 až 3 šálky denně. Koupel v odvaru z natě by měla trvat asi 15 minut. Semena je možno užívat rozdrcená v syrovém stavu (berou se 2x denně po hlavním jídle na špičku kulatého nože) nebo ve formě nálevu (1 čajová lžička drceného semene se přelije sklenicí vařící vody, luhuje se 10 minut, poté se přecedí a pije se opět po hlavním jídle).
Libeček není drogou vhodnou k dlouhodobému užívání a ani krátkodobě by jej neměli užívat lidé se závažnými poruchami ledvin a těhotné a kojící matky.

DALŠÍ UŽITÍ:

Libeček se užívá jako koření do omáček, polévek, k masům apod.

PĚSTOVÁNÍ:

Libečku má rád vlhčí půdu a slunné až polostinné stanoviště. Množí se oddělky ze starších rostlin nebo semeny, která je možno vysévat ihned po sklizni (tedy na podzim) buď do pařeniště nebo přímo na záhon.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

olafinka napsal(a) dne 5.10.2014:
libecek jsem si dovezla od sousedu do usa a pestuji na zahrade, absolutne bez nej nemohu zit je to uzasna rostlina pridat do vseho, navic ma medicinalni vyuziti. kdyz se mi vrhne do zahrady groundhog, vse co pestuji mi zezere, jen libecku se nedotkne, zrejme protoze ho nezna. skvele do pecenych mas, polevek, salatu, marinad, na ryby, do nadivek, pro me nikdy neni dost.

Marie napsal(a) dne 2.12.2013:
každý podzim si chystám svazečky listů libečku, celeru a petržele, svážu, zamrazím a až do další úrody dávám do polévek

Jan napsal(a) dne 15.5.2012:
Pro mne bylo najzajímavější, když jsem zjistil, že se dá použít do polévky viz http://www.nasehobby.cz/libecek-dobry-do-bot-i-do-polevky/

jinak jako domácí maggi je naprosto jasný ve využití a co se týká těch těhotných, tak manželce lékař řekl, že když toho nebude kýbl a nebude to každý den, tak to není zas tak hrozné.

Pavla napsal(a) dne 10.4.2012:
Dobrý den,dá se libeček pěstovat i doma,v pokoji??
Děkuji Pavla.8492

  • iva napsal(a) dne 2.5.2012:
    Doma bych libeček určitě nepěstovala,už pro jeho velikost.Nejlépe se mu daří na zahradě,kde přezimuje a na jaře znovu vyraší.

  • Jan napsal(a) dne 15.5.2012:
    Dá, přesněji měl jsem ho v květináči za oknem s dalšími bylinkami a dařilo se mu velmi slušně.

jindřiška napsal(a) dne 4.7.2009:
prosím vás chtěla jsem se zeptat četla jsem že je libeček výborný na hubnutí má s tím někdo nějakou zkušenost??

Geiss napsal(a) dne 24.5.2009:
Výborný je i jako ozdoba na rýži nebo jako součást masitých pokrmů... :-)

Jana napsal(a) dne 14.5.2009:
Dobrý den, je možné, že libeček nevoní psům? Pěstujeme ho na zahradě ještě s dalšími rostlinami, ale náš pes ho jako jedinou rostlinu vytáhne ven i s kořenem a mrskne ho vedle záhonu. Všechno ostatní nechává na pokoji. Setkal se s tím už někdo? Děkuji předem za nějaké odpovědi.

  • jana napsal(a) dne 26.6.2009:
    Jo, já když utrhnu stvol libečku a dráždím našeho psa, tak na něj doráží, štěká a když do něj kousne tak kejchá..

milan napsal(a) dne 27.11.2008:
Libeček je nejlepší do polévek, ale jako sušený kořen. Používání kořene je málo známé, ale nahradí vlastně kořenovou zeleninu ve vývaru a přidán do starých brambor při vaření, odstraní jejich pachuť.
Zkuste a uvidíte !
Sušený kořen se dá koupit v bylinkářstvích - alespoň v Ostravě ano.
Milan z Ostravy

Barča napsal(a) dne 31.5.2008:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je možné, aby libeček lékařský používalo i dítě např. v polévce.
Děkuji za odpověď Barča

  • Jos. A. Zentrich - bylinář napsal(a) dne 4.6.2008:
    Zdar a sílu, paní Barčo !
    Mrňata do 3 let neřeším, takže nevím, ale od 3 let může pachole papat polívčičku s libečkem, za předpokladu, že mu jí nebude denně podáváno několik litrů...

Jan napsal(a) dne 10.5.2008:
Výborné je přidat snítku listů do hrnce, když vaříte brambory, získají poté jedinečnou chuť.

IRO napsal(a) dne 8.5.2008:
Vynikající čerstvá listová zelenina. Používám ji hlavně do polévek, místo natě petržele buď do hrnce nebo čerstvé nasekané listy přímo do talíře s horkou polévkou (trochu se v horké polévce spaří a tím zjemní). Proč místo petržele? Protože se mu daří v kýblu na balkoně panelákového bytu, na rozdíl od petržele. Je vždy po ruce. Super.

  • Tomáš napsal(a) dne 15.7.2009:
    Mám na panelákovém balkóně kýbl s libečkem a hned vedle dva kbelíčky s petrželí.Obojí mi roste naprosto perfektně,jediný rozdíl je v tom,že petržel musím každé jaro zasít znova,kdežto libeček je trvalka.Petržel vysévám kořenovou,měl jsem i kudrnku,ale kořenová roste lépe.Seju plošně,nahusto,vůbec se s tím netrápím-používám stejně jen nať,zalévám minimálně a roste opravdu skvěle.

Komentáře   

Roman
# PoznámkaRoman 2015-12-09 05:56
Len toho libečku do polievky nesmiete dať hodne,lebo miesto aby voňala,bude smrdieť.

Nemáte oprávnění psát komentáře.