Borago officinalis - brutnák lékařský
Slovensky: Borák lekársky
Čeleď: Boraginaceae - brutnákovité (drsnolisté)
POPIS:
Jednoletá, drsně chlupatá, 20 až 80 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, chlupatá, v horní části často červeně naběhlá. Listy celokrajné nebo jen málo vroubkované, na okraji často vlnitě zprohýbané, chlupaté, vrásčité, s vyniklou žilnatinou, přízemní listy dlouze řapíkaté, široce vejčité nebo eliptické až kopinaté, v křídlatý řapík zúžené, lodyžní přisedlé, střídavé, vejčitě kopinaté, horní listy po lodyze sbíhavé, ostatní krátce řapíkaté. Květy stopkaté, nící, modré, zřídka bílé, v ústí koruny s bílou pakorunkou. Kvete v V až IX.
PŮVOD:
Je domovem v západním Středomoří a v severozápadní Africe, v ČR je pěstován a občas zplaňuje, zejména v teplejších oblastech. Roste na kyprých a minerálně bohatých půdách.
LÉČITELSTVÍ:
Sbírá se kvetoucí nať (Herba boraginis), v poslední době je oblíbeno i brutnákové semeno. Nať se suší ve stínu, při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 40 °C.
Obsahuje slizy, třísloviny (asi 3%), saponiny, minerální látky (draslík, vápník), organické kyseliny, vitamíny, sacharidy, cholin, allantoin, kyselinu křemičitou (asi 2,2%), tanin, asparagin a trochu silic a alkaloidů.
Droga působí projímavě a protizánětlivě, vykazuje mírně uklidňující a posilující působení. Vnitřně je podávána při zánětlivých a vředových chorobách zažívacího ústrojí, při zánětech močových cest a při revmatismu, zevně ve formě obkladů se aplikuje na špatně se hojící rány nebo na bércové vředy, vinný odvar brutnáku se užívá na obklady ledvin, jater, očí či kloubů (obklady uklidňují záněty). Čerstvé brutnákové šťávy (25 až 50 ml, 3x denně) se užívá jako uklidňujícího prostředku při neurastenii, šťáva pravděpodobně působí i jako mírné antidepresivum, často se brutnáku přidává i do tzv. "nervových" směsí. Brutnákové semeno (4x denně na špičku nože) se osvědčilo na regulaci metabolismu např. při revmatismu nebo astmatu.
Nejčastěji se brutnák podává ve formě nálevu, který se podává 2x až 3x denně po 350 ml, jen při urologických potížích se dávkuje 4x denně.
DALŠÍ UŽITÍ:
Mladé listy brutnáku (které jsou ještě bez chloupků) mají aroma po okurkách a užívají se jako salátové koření, přidávají se do omáček a polévek, jemně rozsekané s cibulí a jinými bylinami slouží k přípravě bylinného másla, bylinných sýrů či smetany. Ze semen se získává olej s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin.
PĚSTOVÁNÍ:
Množí se semeny, které se vysévají na jaře nebo na podzim, často se množí i samovýsevem. Na polohu i zeminu je brutnák nenáročný a obvykle nevyžaduje žádnou speciální péči. S oblibou jej však napadají mšice.
Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:
(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)Věnceslava napsal(a) dne 22.6.2013:
Koupila jsem si směs bylinek a vyrostli mi dvě rostliny, které jsem neznala ani naši Zahrádkáři to nevěděli. Dnes když mi krásně vykvetl, tak jsem se dozvěděla, že je to Brutnák lékařský. Mám z toho radost hlavně s toho květu.
Josef napsal(a) dne 14.12.2010:
Brutnák , tedy jeho květy jsou velmi pěknou ozdobou koktejlů a salátů . Dají se tím velmi dobře překvapit hosté na večírku , modré květy jsou velmi výrazné a nedají se , pokud je požijete , přehlédnout. Josef
Réza napsal(a) dne 6.7.2009:
Mně vyrostla jedna rostlina na zahradě ze sáčku Směs bylin, vůbec jsem nevěděla, co to je. Po rozkvětu jsem název našla v knize Naše rostliny v lékařství. Brutnák je opravdu nádherná rostlina na bylinkovém záhonku - obzvláště květ.
Elena napsal(a) dne 30.6.2009:
Brutnák jsem zasela předloni, nevzešel, letos se objevila kupodivu jedna rostlina, je statná a krásná, včely si mohou ulétat křidýlka, tak se jim líbí nebo chutná. Mám z něj takovou radost, že mi ani nevadí, že zaclání v řádku okurek, asi se jí tam líbí taky. Květy jsou nádherné, jen nevím zda by bylo možno je přidat do čaje domácího - květ mesíčku, květní lístky slunečnice, ostružinový a jahodový list. Vyzkouším a uvidím, pro jistotu je tam přimíchám jen v malém množství, na parádu.
- elena napsal(a) dne 1.7.2009:
Ke včerejší poznámce : jak jsem se dočetla na dalších stránkách - www.o-zdraví.cz - může brutnák působit hepatoxicky, genotoxicky i karcinogenne, podle knihy Bylinky z klášterní zahrady, vydané KK 2004, byly karcinogenní účinky prokázány při pokusech na myších. BBez závad, a tudíž léčivý, je pouze olej získaný ze semen, obsahuje kyselinu gama-linolenovou mimo jiné. ten ale doma vyrábět nebudu. Brutnák tedy zůstane na parádu pouze na zahradě.