Kalanchoe blossfeldiana - kolopejka

Slovensky: Kalanchoe

Čeleď: Crassulaceae - tlusticovité

 

POPIS:

Jako pokojová rostlina je známa od 20. let 20. století, od té doby bylo vypěstováno mnoho odrůd. Bohatě a dlouho kvete, květy v okoličnatých květenstvích mohou být dle odrůdy bílé, žluté, oranžové, červené, růžové nebo fialové. Listy jsou lysé, dužnaté, tmavě zelené s červeným okrajem, husté, vstřícné, vroubkované.

PŮVOD:

Madagaskar.

PĚSTOVÁNÍ: 

 • Teplota: Běžná pokojová teplota, v zimě nejméně 10 až 15 °C. Pro růst, založení a vývoj květů je optimální teplota 18 až 21 °C, při vyšších nebo nižších teplotách se květy zakládají neúplně nebo opožděně. Po vykvetení stačí teplota 16 až 18 °C, při teplotě 15 až 16 °C dojde k intezívnějšímu vybarvení květů.
 • Umístění: Dobře osvětlené místo, ale chránit před přímým poledním sluncem, proto je vhodné pro letní umístění východní nebo západní okno a v zimě okno jižní. Kalanchoë je krátkodenní rostlina, proto v přirozených podmínkách vykvétá na jaře, ale umělou úpravou délky dne na 10 až 12,5 hodiny ji lze přivést ke kvetení kdykoliv. Po odkvětu je dobré rostlinu na dobu 4 až 5 týdnů zakrývat a vytvořit jí tak den dlouhý jen 10 hodin - doporučuje se ji zatemňovat např. v době od 18 do 8 hodin. Po tuto dobu by také rostlina měla být umístěna na poněkud chladnějším místě (asi 16 °C).
 • Zálivka: Při zálivce důkladně provlhčit substrát, ale další zálivka až po jeho vyschnutí. Při nadbytku vláhy a při nižší teplotě může dojít k hnilobě báze stonků a listů.
 • Přesazování: Každý rok po období jarního odpočinku do humózního, vzdušného a dostatečně propustného substrátu, např. do směsi rašeliny a minerální zeminy smíchané v poměru 1:1 nebo do směsi rašeliny, kompostované kůry a minerální zeminy v poměru 2:2:1. Hodnota pH by měla být v rozmezí 5,5 až 6,5.
 • Množení: V létě vrcholovými řízky s 2 až 3 páry listů. Řízky zasadit do květináčů o průměru asi 7 cm a udržovat při teplotě 20 až 25 °C, zakoření asi za 14 dní.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Iva napsal(a) dne 24.4.2014:
Dobrý den,
mám 3 kolopejky (červenou, růžovou a žlutou) a bohatě mi každý rok kvetou. Když pak odkvetou, tak bych květ normálně odstranila, ale na koncích začínají být další poupata. Vypadá to dost ošklivě. Dala jsem si tu práci a odkvetlé suché květy opatrně odstříhala, což pak vypadá dost divně - prořídlý květ na ošmikaných stoncích. Vadí, že to stříhám? Nebo je mám odstranit celé? Nevím, zda by znova nasadily na květ (během léta).

Adéll napsal(a) dne 10.3.2014:
Je Kalanchoe blossfeldiana jedovatá? Máme ji doma a bojíme se když ji náhodou začne žrát kočka jestli neumře... Děkuji za odpovědi... :D

 • Monika napsal(a) dne 25.3.2014:
  Četla jsem v jedné knize o pěstování,kde psali,že prý jedovatá je,pozor na děti a zvířata,protože prý stačí když se dítě dotýká květiny a pak si dá ruce do pusy,způsobuje to prý silné křeče v břiše,průjem...nebylo psáno,zda to může způsobit i smrt,pokud byji požilo dítě či zvíře.Tak nevím.Ale prý je jedovatá.

Jana napsal(a) dne 23.7.2013:
Co kdyz mi ma kalanchoe uschla? Co mam delat?

Veronika Šimoníková napsal(a) dne 11.3.2013:
Dobrý den, dostala jsem ji před 2lety a rostla mi krásne nemela jsem sni zadne problemy ale od lonského roku se na jejich listech objevil bílí povlak a zacli mi opadavat lístky ale kvete mi stále dal..
Dekuji

Ivana napsal(a) dne 18.9.2010:
Dobrý den, koupila jsem si tuto květinu a při prvních dní léta jsem ji dala ven.A protože nemám výběru stínu, byla na přímim slunci, velice ji to prospělo a i v bytě jde dokonale

Karel napsal(a) dne 25.6.2010:
mám tuto rostlinu již 3 roky a kvetla jen v loni,dělal jsem vše, co jsem vyčetl a přesto nekvete. poradíte mi?

Ondra napsal(a) dne 21.6.2010:
Kalanchoe odkvetla, a tak jsem ji vyhodil.je to dobře ????

 • Monika napsal(a) dne 25.3.2014:
  Když Vám odkvetla a vy jste ji vyhodil,byla ještě stále zelená?Pokud ano je to opravdu škoda.Při další péči by vám jistě kvetla znovu,dříve či později.

lenka napsal(a) dne 16.1.2010:
Dobrý den chtěla bych se zeptat proč mi u rostliny začínají uvadat listy a také mám plíseň na hlíně zalívám ji přes léto asi 1-2x za týden a přes zimu 3x za týden protože topíme a v pokoji mám 22°C.prosím o radu mockrát děkuji lenka

 • EL napsal(a) dne 30.12.2010:
  máme v bytě taky 22stupňů a zalívám květinu 1krát za 3týdny.Moc se jí to líbí a každý rok kvete.

Tereza napsal(a) dne 10.1.2010:
Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak často se musí tato květina ( Kalanchoe)zalévat. Jestli každý týden nebo každý druhý týden. Dekuji nashledanou :)

Bìtka napsal(a) dne 18.6.2009:
dobrý den chtěla jsem se zeptat co mám udělat pro svou kalanchoi aby mi kvetla?děkuji za odpověd.

 • Monika napsal(a) dne 25.3.2014:
  Já dělám to,že ji mám na slunném místě v kuchyni na parapetu,zalévám jen když vyscne půda a jednou za čas přihnojím hnojivem jako zálivka krystalon a daří se jim skvěle a krásně kvetou,občas jim může vadit půda,potřebuje propustnější půdu,ne takovou,která když vyschne tak ztvrdne na beton,to už se mi také stalo,pak jsem tomu přišla na kloub a rostou a kvetou mi krásně a mají krásný pevný stonek.

stanimi napsal(a) dne 1.4.2009:
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je kalanchoe jedovatá při náhodném požití nebo zda může uvolňovat nějaké škodlivé látky do vzduchu. Jde mi o to, zda ji můžu umístit do ložnice poblíž postele. Mnohokrát děkuji za odpovědi.

 • M. T. napsal(a) dne 27.8.2009:
  Ano, rostlina je jedovatá! Obsahuje jedovaté šťávy, které po požití mohou podráždit žaludek. Umístila bych ji z dosahu dětí.

Tanclová Kateřina napsal(a) dne 14.7.2008:
Dobrý den, mám problém se svou kalanchoí. Začali mi usychat lístky a objevili se na ní takový bílý "broučci" a bylo mi řečeno, že jsou to svilušky. Ale rady co jsem dostala nezabírají. Vedle té kalanchoe mám ještě aloe veru, papirus a juku, ale na těch nic není. A ani jiným rostlinám v bytě. Chtěla jsem se zeptat, co s ní mám dělat? Dostala jsem jí jako dárek a nerada bych o ní přišla. Děkuji Kačka

Rena napsal(a) dne 2.6.2008:
Lze tyto rostliny letnit?

 • Dana napsal(a) dne 9.6.2008:
  Rostlinu jsem letnila, byla ve stínu celé léto, nové rostlinky co jsem zasadila,byly na slunci od začátku zakořenění,vemi pěkně se přijmuly a narostly. Všem to velmi prospělo,ale šok domů byl potom příliš velký. Navíc rostlina tak narostla, že se nevešla na původní místo.

Komentáře   

Jindřiška
# kalachnoeJindřiška 2018-02-21 16:25
Dobrý den,opadávají mi u kalachnoe listy nekvete,už jsem pro ní vyzkoušela různá stanoviště.Děkuji
Romuška
# KalanchoeRomuška 2018-01-30 15:49
Dobrý den,mám nádherně kvetoucí kalanchoe, ale strašně vytáhly stonky nahoru.Jsou tak vysoké,že s květináčem vypadávají. Co s tím? Poradíte mi prosím. Díky.Romuška
brona
# nekvetebrona 2017-04-24 11:57
Dobrý den, mám tuto rostlinu rok a jen jednou mi kvetla a od Te doby jen strasne vyrostla a zhrubla, můžete mi poradit jak ji donutit zase kvést ? Děkuji za odpověď
Michaela
# Odp.: Kalanchoe blossfeldiana - kolopejkaMichaela 2016-05-21 17:05
V pokoji umistenem spise vychodne mi cele roky nekvetla, bylo mi lito ji vyhodit, tak jsem ji dala k oknu na zapad v chdbe bytoveho domu, kde je vyrazne chladneji a kvete dlouho a pomerne casto, navic roste jak blazen :)

Nemáte oprávnění psát komentáře.