Geranium robertianum - kakost smrdutý

Slovensky: Pakost smradľavý

Čeleď: Geraniaceae - kakostovité

 

POPIS:

Jednoletá nebo ozimá bylina, světle až tmavě zelená, často s karmínovým nádechem, po rozedmutí nepříjemně páchnoucí. Přízemní růžice listů brzy odumírá. Lodyh několik, které jsou vystoupavé až poléhavé, chudě větvené, chlupaté. Lodyžní listy vstřícné, dolní řapíkaté, řapík chlupatý stejně jako lodyha, čepel členěná na 3 až 5 úkrojky, řídce žláznatě chlupatá. Květy v dvoukvětých vidlanech, květní stopky žláznaté a krátce chlupaté. Korunní lístky karmínově červené až růžové, s bělavými pruhy a nehtem, vzácně bílé. Kvete v V až X.
Vymršťování semen, viz kakost luční.

STANOVIŠTĚ:

Stinné a polostinné lesy, vlhké stinné sutě, rokle, lesní příkopy, parky, zdi, dvory, hromady štěrku, rumiště, preferuje půdy vlhké, na živiny bohaté, dusíkaté, humózní, hlinité i kamenité.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR hojný na celém území, méně v nelesních oblastech a v oblastech intenzivně zemědělsky využívaných, roste od nížin až do horských oblastí (přibližně do 1000 m n.m.). Celkově roste v Evropě vyjma nejsevernějších oblastí, na severu Afriky, na Kanárských ostrovech, na Madeiře, Azorech, Kapverdských ostrovech, v Malé a Přední Asii, ve Střední Asii, na Kavkaze, v Altaji, v západní Himaláji, ojediněle v Číně a v Japonsku, druhotně v USA, Chile, Argentině, v jižní Africe a na Novém Zélandu.

LÉČITELSTVÍ:

Kakost smrdutý obsahuje hořčinu geraniin, asi 5% tříslovin, pryskyřice, organické kyseliny, geraniovou červeň a silici, jejíž množství se však sušením silně snižuje.
Sbírá se kvetoucí nať (obvykle i s kořeny), která se suší ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 40 °C. Vzhledem k úbytku léčivých látek při sušení je však lepší užívat čerstvého kakostu.
Droga se užívá zejména při nálezu krve v moči, při zevním i vnitřním krvácení a proti průjmům. Je možné ji použít i při vykašlávání krve, při děložním krvácení, při krvácení zažívacího ústrojí nebo při chronických střevních zánětech jako kloktadlo. Dobře se může uplatnit i při močových kaméncích a při některých nemocech ledvin. Čerstvý rozdrcený kakost ve formě obkladů léčí ušní záněty, některé obličejové záněty (např. zubů), záněty nervů (např. v končetinách), nehojící se rány, ischias, bolesti žaludku, oteklé údy. Kombinace vnitřní a zevní aplikace lze užít při léčbě ekzémů. Při neplodnosti může zkusit muž i žena vypít po doušcích asi 250 ml teplého čaje. V prevenci se drogy užívá při recidivách hemoroidálního krvácení nebo proti letním průjmům. Odvar z kakostu se připravuje velmi krátkým varem, maximálně v délce 2 až 3 minuty.
Poznámka: Vzhledem k velmi nepříjemnému zápachu rostliny může u některých citlivých osob užití kakostu vyvolávat odpor až zvracení.

Komentáře   

vlak
# Odp.: Geranium robertianum - kakost smrdutývlak 2019-04-23 16:59
Bůh vás prohnal, aby vás mohl vyléčit. Nebo jste se prohnala sama, aby vás mohl vyléčit. Nebo vás prohnal aby jste se mohla sama vyléčit. Sláva nemoci, sláva vyléčení, které by nebylo bez nemoci ani sláva bez soužení. Dává to smysl? Ne.
Šťastný člověk
# Kakost léčí krystýrem chronický průjemŠťastný člověk 2016-06-14 09:24
Dobrý den, desítky roků jsem trpěla chronickým průjmem, manžel mi udělal 4 x výplach střev krystýrem z kakostu smrdutého a z heřmánku hned po sobě. Do posledního výplachu jsme rozpustili z lékárny aciphylové a laktobacilové tobolky 10 kusů. Po této kůře okamžitě přestal průjem. Měla jsem potíže, že jsem až 5x denně chodila na záchod na řídko a honilo mně to. Kde nepomůžou lékaři musí si pomoc člověk sám. Bůh je jenom dobrý. Do dnešního dne chodím jednou denně normálně a nehoní mně to. Sláva Pánu.

Nemáte oprávnění psát komentáře.