Pachypodium lamieri - pachypodium

Čeleď: Apocynaceae - toješťovité

 

POPIS:

Vytrvalá, sukulentní rostlina. Lodyha ztlustlá, trnitá. Listy přisedlé, vejčitě kopinaté. Květy velké, bílé nebo růžové.

PŮVOD:

Madagaskar a jižní Afrika.

JEDY:

Šťáva rostliny je jedovatá!

PĚSTOVÁNÍ:

 

  • Teplota: V létě pokud možno vysoká teplota, i přes 30 °C. V zimě nesmí teplota klesnout pod 15 °C. Rostlina miluje spodní teplo, proto je vhodné ji umístit např. na radiátor.
  • Umístění: Slunné stanoviště, jižní okno.
  • Zálivka: Od jara do podzimu zalévat přiměřeně, substrát by měl být jen mírně vlhký. Během období klidu (od opadu listů do jara) nezalévat vůbec.
  • Přesazování: Přibližně 1x za 2 roky do dobře propustné zeminy (např. rašelina smíchaná s jílem a pískem), kvůli dobré drenáži je vhodné položit na dno květináče hliněné střepy (rostlina nesnáší zamokření).
  • Další:
    • Černé zbarvení listů bývá příznakem přemokření substrátu.

Komentáře   

Lucie Bartošová
# Opadani listůLucie Bartošová 2020-06-21 21:36
Začali mi opadavat listy teď v létě jsou konce černé a pak je list žlutý jako suchý a upadne co stim je přelitá? A ještě nedá se v létě dát ven na zahradu na slunce jako Kaktusy tak dávám.
Vladimír Valach
# Pachypodium lamereiVladimír Valach 2016-12-19 16:15
Dobrý den, Pachypodium uváděné jako lamieri se správně jmenuje P. lamerei a rozhodně nepatří mezi tzv. tučnolisté druhy. Listy nemají zásobní funkci, nejsou tedy "tučné", zásobní funkci má u tohoto druhu výrazně ztloustlý kmen, proto se také rostlina označuje jako pachykaulní.

Nemáte oprávnění psát komentáře.