Lapsana communis - kapustka obecná

Slovensky: Kapustička obyčajná

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Až 1 m vysoká, jednoletá, větvená, mléčící bylina. Lodyha je přímá, lysá nebo jen roztroušeně chlupatá, v horní části větvená. Dolní listy jsou dlouze řapíkaté, celistvé až lyrovitě peřenodílné, s velkým trojúhelníkovitě vejčitým koncovým úkrojkem, střední listy jsou krátce řapíkaté, horní jsou přisedlé, celistvé, vejčitě kopinaté. Úbory jsou uspořádány v řídkých latách, jsou drobné, dlouze stopkaté, složené s 8 až 15 jazykovitých, světle žlutých květů, zákrovní listeny jsou 2řadé, vnější jsou mnohem kratší než vnitřní. Květy se otvírají jen když svítí slunce, zavírají se již odpoledne, za špatného počasí zůstávají zavřené celý den. Kvete v V až X.

STANOVIŠTĚ:

Pole, pustá místa, mýtiny, světliny, lesní lemy, rumiště, okraje cest, zahrady, křoviny, ..., preferuje půdy čerstvé až vlhké, humózní, na živiny bohaté, dusíkaté, stanoviště světlé až polostinné.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR je velmi hojná, roste od nížin až po horské oblasti (max. asi 1290 m n.m.). Celkově roste v celé Evropě vyjma Islandu, Špicberků, Kréty a Faerských ostrovů.

Nemáte oprávnění psát komentáře.