Haworthia attenuata - Havortie (havorcie ztenčená)

Syn.: Aloe attenuata, Aloe clariperla, Aloe radula, Apicra attenuata, Catevala attenuata, Catevala tisleyi, Haworthia argyrostigma, Haworthia britteniana, Haworthia clariperla, Haworthia tisleyi

Čeleď: Xanthorrhoeaceae - žlutokapovité

Popis:

Vytrvalá bylina bez stonku s listy vyrůstajícími v přízemní růžici, která dosahuje šířky do 12 cm a výšky obvykle max. 15 cm, jen výjimečně více. Její listy jsou dužnaté, trojúhelníkové, vyduté, na konci špičaté, na vnější straně s řadou bílých, velmi kontrastních bradavek a na vnitřní straně s několika bradavkami menšími. Květy vyrůstají na až 30 cm dlouhých stvolech, jsou asi 2 cm velké, zelenobílé, s okvětními lístky srostlými v trubku. Rostlina celkem hojně odnožuje, takže postupně vytváří poměrně velké trsy. Kvete koncem léta a na podzim.

Rozlišuje se několik poddruhů, odrůd i forem, které se liší zejména kresbou na listech.

Velmi podobná tomuto druhu je Haworthia fasciata, která však má vnitřní stranu listů hladkou a tedy bez bradavek. Její listy bývají také u báze širší nežli listy Haworthia attenuata. Obě tyto havortie bývají často zaměňovány a někdy i nabízeny pod nesprávnými jmény.

Původ:

Jižní Afrika, východní Kapsko.

Pěstování:

Pěstuje se velice snadno, vyhovuje jí propustný substrát a lehce přistíněné stanoviště, nedoporučuje se jí vystavovat polednímu úpalu (ačkoliv já sám jí mám bez jakékoliv újmy přes léto umístěnou na plném slunci). Je-li pěstována ve stínu, zůstávají její listy zelené, na slunci ztmavnou až do červenohněda. Od jara do podzimu může být umístěna venku, během zimy jí vyhovuje teplota okolo 10 ºC, min. 5 ºC (krátkodobě a při suchém substrátu snad údajně vydrží i -5 ºC). Zálivka by během vegetace měla být pravidelná, během zimy ale jen minimální až nulová. Množí se celkem snadno dělením trsů, popř. semeny (protože ale vstup do jejích květů je pro hmyz poněkud obtížný, je obvykle třeba s opylením trochu pomoci). Semena se sejí brzy po dozrání (už po půl roce rychle ztrácí klíčivost) a nejlépe klíči při teplotě okolo 20 ºC. Kvést začíná zhruba ve věku 3 let.

Nemáte oprávnění psát komentáře.