Geranium pratense - kakost luční

Slovensky: Pakost lúčny

Čeleď: Geraniaceae - kakostovité

 

POPIS:

Vytrvalá bylina. Lodyh několik s krátkými chlupy, v horní části převažují žláznaté chlupy. Listy v přízemní růžici dlouze řapíkaté, chlupaté, lodyžní listy vstřícné, řapíkaté, ale horní přisedlé, čepel listů dlanitě 5 až 7dílná, u nejhořejších listů 3dílná. Květy v dvoukvětých vidlanech, na hustě žláznatých stopkách, které jsou při rozkvětu dolů sehnuté, ale za plodu se postupně vzpřimují. Květy fialově modré až fialové se světlými až nachovými žilkami, vzácně růžové nebo bílé. Kvete v V až IX.
Květní stopky kakostu lučního vykonávají během rozvíjení květu pomalé pohyby, které jsou vyvolány různě silným růstem stopky po stranách. Nejprve jsou poupata vzpřímená, později sehnutá. Při rozvíjení stojí květ zpříma, ale pak se květní stopka postaví vodorovně. Při dešti a v noci je květ obrácen dolů a stejně tak po opylení. Zajímavé je u kakostů také rozšiřování semen: Osina semen je prohnuta a napnuta. V určitém okamžiku je pak napětí naráz uvolněno a semena jsou tak vymrštěna do okolí, často až do vzdálenosti více 2 m.

STANOVIŠTĚ:

Vlhké louky, břehy, příkopy, travnaté náspy, preferuje půdy hluboké, na živiny bohaté, zásadité a polohy mírně teplé, nezastíněné.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR na velké části Moravy, Slezska a severních Čech v nižších polohách hojný, v jižní polovině Čech místy roztroušený až hojný, místy vzácný, místy zcela chybí. Jen ojediněle roste v nadmořských výškách nad 700 až 800 m. Celkově roste v mírném pásmu Eurasie, na západě až po Velkou Británii, na východě po Jakutsko, na severu ve Skandinávii a na jihu po Pyreneje, Alpy, Chorvatsko, západní Bulharsko a severní Řecko. Přesné hranice je však obtížné určit, neboť rostlina stále rozšiřuje svůj areál. Druhotně roste v Severní Americe.

Komentáře   

Jindřich F. Bobák
# Kakost lučníJindřich F. Bobák 2015-07-14 14:56
Kakost luční

Jak je to snadné, napsat verše
o růži nebo tulipánu,
jen o kakostu psát se nechce –
ale když rosa padá k ránu,

a kakostům na okvětí
zatřpytí se slzy bledé,
svět zamodrá se, dobře je ti,
jako bys našla kousek nebe.

Nemáte oprávnění psát komentáře.